V ostravské nemocnici chybí krev. Hledají se hlavně dárci s Rh minus

21.1.2022
Redakce

Krevnímu centru Fakultní nemocnice Ostrava, které je jedním z největších transfuzních zařízení v České republice, docházejí zásoby krve. Nedostačující jsou především u všech skupin Rh minus. Krevní centrum proto vyzvalo dárce, aby přišli k odběru. Novináře o tom dnes informovala mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

Centrum zásobuje krví a transfúzními přípravky celý region. Navíc je jedním ze sedmi krizových center v ČR, které mají za povinnost udržovat určité množství krve pro případy hromadných havárií a dalších mimořádných událostí. „V naší nemocnici se koncentrují ty nejtěžší a vysoce specializované operační výkony, které často nikde jinde v kraji nedělají. Většina z nich se bez krevní transfuze neobejde. A nejde pouze o spotřebu krve a krevních složek při operacích, bez transfuzních přípravků se neobejdou ani pacienti s onkologickými či hematoonkologickými diagnózami,“ uvedla primářka krevního centra Zuzana Čermáková.

Aktuálně je v registru dárců krevního centra 13 500 lidí a darovat pravidelně chodí okolo 9500 z nich. Před koronavirovou epidemií přibývalo ročně zhruba 1600 nových dárců, loni jich ale výrazně ubylo. S obdobnými problémy se potýkají i další centra v kraji, která v posledních měsících opakovaně vyzývala dárce, aby přišli k odběru. „Díky 10 tisícům dárců, kteří přišli loni jednou nebo i vícekrát k odběru do Krevního centra FN Ostrava, se loni podařilo udržet zásoby pro transfuze při operacích bez výpadků. Začátek tohoto roku tak optimistický není, nyní se zásoby rychle tenčí. Jelikož se krev nedá dlouhodobě skladovat, je důležité, aby dárci chodili pravidelně na odběry,“ připomněla mluvčí. Dodala, že krevní centrum samo aktivně oslovuje nové dárce, studenty ve školách a pořádá skupinové odběrové akce, loni jich bylo 46.

Bezpříspěvkovými dárci krve se mohou stát lidé ve věku od 18 do 65 let. Den před odběrem by měl dárce hodně pít, nejíst tučná jídla, nepít alkohol a ráno může lehce posnídat. Podrobnosti k dárcovství krve najdou zájemci většinou také na webových stránkách jednotlivých krevních center.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte