• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V Pardubické nemocnici mohou být nedonošené děti se svými rodiči

  28.12.2022
  Doris Drienová

  Dětské a novorozenecké oddělení Pardubické nemocnice umožňuje rodičům dětí, které se narodí předčasně, být s nimi ve větším kontaktu. Inkubátory mohou mít na pokojích, řekl primář oddělení Marian Šenkeřík. Péče o děti není jen v přesunutí inkubátoru na pokoj. Musel se změnit přístup personálu, který se stal průvodcem a mentorem rodičů. Matka a otec mohou být s dítětem hned od narození a pečovat o něj.

  „Většina rodičů se nedonošeného miminka bojí, někdy se to srovnává s obrovským traumatem ze ztráty blízkého člena rodiny. Učíme rodiče, jak se miminka nebát, jak s ním zacházet, aby to pro něj bylo komfortní a bezpečné,“ řekl primář.

  Pardubická nemocnice je první v České republice, která se inspirovala projektem profesorky Liisy Lehtonenové z Finska. V ČR se narodí ročně kolem 100.000 dětí, z toho deset procent předčasně. Pardubická nemocnice se ročně stará asi o 350 nedonošených dětí.

  Projekt oddělení zavádí několik měsíců, je své polovině. Zdravotníky učí dvě mentorky, které byly ve Finsku, kde se s novými postupy seznámily. Na projekt přispěla soukromá nadace a Pardubický kraj, dohromady 1,5 milionu korun.

  „Primárními pečovateli o předčasně narozené miminko by měli být rodiče, aby ho přebalovali, klokánkovali, krmili. Společně poznáváme miminko blíž, zjišťujeme, co má a nemá rádo. Rodiče pak své dítě umí sami číst a nejlépe vědí, co potřebuje,“ řekla neonatologická sestra a mentorka projektu Jana Horáková.

  Podle zástupců oddělení má metoda benefity pro rodiče i novorozence. „Děti jsou zvyklé poslouchat celé těhotenství srdce své matky. V okamžiku, kdy se narodí předčasně, třeba o osm nebo devět týdnů dříve, než by měly, tak je najednou kontakt přerušený a děti se ocitají ve stresovém prostředí. Péče maminky vede k daleko nižším hladinám stresových hormonů,“ řekl Šenkeřík.

  S novým systémem péče o nedonošené děti má zkušenost Anita Veselá, její syn Tobiáš se narodil o pět týdnů dříve. „Mohli jsme být pořád spolu a mohla jsem ho pohladit, kdykoli jsem chtěla. Na druhou stranu jsem byla nervózní z manipulace s tak malým miminkem. Ale věděla jsem, že kdyby se cokoli dělo, zkušené sestřičky pomůžou,“ řekla Veselá.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte