• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V Pardubickém kraji je dostatek ubytování pro uprchlíky

  11.11.2022
  Simona Knotková

  V Pardubickém kraji je zatím dostatek ubytovacích kapacit pro uprchlíky z Ukrajiny. Jejich další vlna se očekává v souvislosti s útoky ruské armády na infrastrukturu ukrajinských měst, kde by životní podmínky mohl zhoršit nedostatek elektřiny, vody a tepla. Příchod nových běženců se dosud nezvyšuje.

  V regionu na konci října využívalo bezplatné ubytování v zařízeních komerčních ubytovatelů, firem, měst, spolků či církví 4315 občanů Ukrajiny, kraj ubytovatelům vyplácel měsíční paušální náhrady, které mu následně proplácelo ministerstvo financí. „Někteří ubytovatelé se nově hlásí a nabízejí své volné kapacity, někteří mají zejména na vánoční svátky jiné představy o ubytování, hlavně pro turisty a vánoční hosty. V rámci kraje je ale přes 1000 míst k dispozici,“ řekl vedoucí odboru krizového řízení krajského úřadu Aleš Boňatovský. Pardubický kraj má v současnosti uzavřeno s těmito ubytovateli přes 230 smluv.

  Podle něj se situace stabilizovala, ti uprchlíci, kteří chtěli ubytování, je dostali. Jejich počty se průběžně mění, část se vrací zpět na Ukrajinu, další do Česka přicházejí. Někteří také hledají jiné ubytování, například kvůli blízkosti zaměstnání. K 31. říjnu bylo v Pardubickém kraji hlášeno 19.273 Ukrajinců s uděleným pobytovým oprávněním.

  Do Krajského asistenčního centra na pomoc Ukrajině (KACPU) v Pardubicích denně přijde kolem stovky až 150 ukrajinských běženců. Většina z nich už ale potřebuje vyřídit pouze některé administrativní záležitosti nebo změnu ubytování, jen menší část jsou nově příchozí, kteří potřebují získat vízum za účelem dočasné ochrany, bydlení a zdravotní pojištění.

  Další uprchlíci z Ukrajiny našli ubytování v takzvaných solidárních domácnostech, tedy v rodinách. I v tomto případě na bydlení přispívá stát.

  Pardubický kraj dosud vyplácel poskytovatelům ubytování registrovaným v centrální databázi paušální náhrady za ubytovanou osobu 200 až 250 korun za jednu noc, což měsíčně představovalo asi 23 milionů korun. Od listopadu vláda denní příspěvky navýšila na 300 až 350 korun, hejtmanství tak bude měsíčně vydávat na příspěvky ubytovatelům kolem 35 milionů korun za měsíc.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte