35℃
Dnes je 26. červen , svátek má Adriana

V pátek se otevřou brány stovek českých kostelů

Ve Středočeském kraji, který se této celorepublikové akce zúčastňuje už poodesáté, bude letos zpřístupněno dvě stě kostelů a modliteben. Poznat významné církevní památky z jiné perspektivy bude možné jak ve větších městech, tak v obcích. Noc kostelů se bude konat v pátek 24. května 2019.

Reklama

Bohatý program chystá například chrám sv. Barbory v Kutné Hoře, nezapomenutelný zážitek si zajisté odnesou i návštěvníci znovu otevřeného evangelického kostela v obci Hořátev.

První Noc kostelů se uskutečnila v roce 2005 ve Vídni.  Tradice prý vznikla tak, když o rok dříve nechal kostelník v jednom z vídeňských kostelů večer během úklidu kostel otevřený, a zjistil, že otevřené dveře ve večerní atmosféře jsou pozváním pro kolemjdoucí vstoupit. Během čtyř let se akce spontánně rozšířila do celého Rakouska a každoročně se do Lange Nacht der Kirchen zapojuje na sedm set kostelů a modliteben.

V roce 2009 Noc kostelů překročila hranice a poprvé se konala v České republice. Tehdy se do Noci kostelů zapojilo dvacet pět kostelů v brněnské a devět kostelů v plzeňské diecézi. V roce 2010 se už otevřely kostely a modlitebny v celé zemi, v roce 2011 poprvé také na Slovensku a od roku 2012 se Noc kostelů koná i v Estonsku. V roce 2016 proběhla první Noc kostelů ve Švýcarsku.

Každoročně se už do Noci kostelů zapojuje téměř tisíc pět set kostelů a modliteben, které kromě otevřených dveří nabízejí více než sedm tisíc doprovodných programů.

Letos počtvrté v rámci Noci kostelů ožije také vězeňská kaple a přilehlé prostory věznice Příbram-Bytíz. Odsouzení a pozvaní návštěvníci mohou letos těšit například na modlitbu růžence v kapli s výkladem, na vystoupení hudební skupiny Církve adventistů sedmého dne s programem čtení evangelia i na velký koncert hudební skupiny Freedom Specializovaného oddělení výkonu trestu, který umělecky zaštítí legendární frontman skupiny Olympic Petr Janda.

Neskutečně bohatá soukojenkyně královny skončila na popravišti jako čarodějnice

Před 16 minutami
Došlo k tomu v bitvě u Brodů, jedna z největších tankových bitev v dějinách, která...
Před 1 hodinou
Vynálezem pana Guntenberga problémy spisovatelů, malířů, o hudebnících ani nemluvě, s reprodukcemi jejich uměleckých děl...
Před 2 hodinami
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Před 2 hodinami
Má za sebou desítky let v českých i slovenských divadlech, spolupráci s vynikajícími umělci, jeho...
Před 3 hodinami
Všichni známe přirovnání „je chytrý“ nebo „je mazaný jako liška“. Jak to ale s onou...
Včera, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Včera, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Včera, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Včera, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Včera, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Včera, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Reklama