• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V Písku se chystají na kastraci toulavých koček

  2.3.2022
  Jiří Bydžovský

  Město Písek v březnu naváže na úspěšný podzimní kastrační program, kdy se podařilo odchytit jedenáct toulavých koček. Od  5. do 15. března  budou strážníci městské policie tato zvířata odchytávat v několika lokalitách. Lidé,kteří vlastní kočku by ji měli v těchto dnech ponechat doma,nebo označit barevným obojkem.

  „ Odchytávat toulavé kočky budou strážníci v lokalitách Na Jihru, sv. Václav, Pod Šobrovnou a v zahrádkářské kolonii Vohybal,“ uvedla mluvčí radnice Petra Měšťanová.

  Lidé, kteří kočku vlastní by ji měli opatřit barevný obojek, nebo uzavřít. „Zabrání tak odchycení a případné nežádoucí kastraci chovného zvířete,“ řekl David Schwedt z odboru životního prostředí. Kočky budou odchytávat strážníci, kteří mají speciální osvědčení o odborné způsobilosti pro odchyt zvířat, v příslušných lokalitách budou na viditelných místech instalovány informační cedule s upozorněním.

  „Ze zkušeností z předchozích odchytů víme, že ne u všech odchycených toulavých koček je možno provést kastraci. Například při realizaci podzimního kastračního programu v minulém roce bylo u některých koček při veterinární prohlídce zjištěno, že se jedná o již vykastrovaná zvířata z minulých odchytů. U některých koček pak nedovoluje kastraci například zdravotní stav, nízký věk, nebo březost,“ poznamenal David Schwedt s tím, že díky tomu, že město přistoupilo k označování podkožním mikročipem všech odchycených koček, tedy nejen těch v rámci kastračního programu, ale i u koček nalezených, je ověření opakovaně odchycených zvířat rychlé a jednoduché.

  Všechny odchycené kočky projdou základní veterinární prohlídkou. Bude jim aplikován antiparazitní přípravek proti blechám, klíšťatům, svrabu, ale i proti vnitřním parazitům jako jsou tasemnice a škrkavky. V závislosti na zdravotním stavu, jsou zvířata vypuštěna zpět do míst, kde žila. „Veterinární opatření ochrání volně se pohybující kočku na další období a výrazně zvýší kvalitu jejího života,“ doplnil  Schwedt a doplnil, že veškeré náklady spojené s kastračním programem, včetně očipování a preventivního ošetření hradí město Písek z kapitoly odboru životního prostředí. „Vzhledem k množství odchycených toulavých koček v předem vyhlášených termínech, ale i vzhledem k individuálním odchytům v průběhu celého roku, považujeme kastrační program koček v Písku za poměrně úspěšný,“ dodal Schwedt.

   

  Zdroj:vz  Nepřehlédněte