V Plzeňském přibylo za týden 2380 nákaz koronavirem, v polovině případů jde o omikron

15.1.2022
Andrea Jančová

V Plzeňském kraji jde počet nákaz covidem opět nahoru. Po předchozím poklesu už druhý týden čísla stoupají. Za posledních sedm dní jich laboratoře v kraji potvrdily 2380. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Rychle se šířící varianta omikron představuje v kraji podle středečních údajů z krizového štábu kraje polovinu zjištěných případů a rychle převládne. Počet nových případů zjištěné nákazy je v současné vlně pandemie nižší než před rokem ve stejnou dobu. Před rokem se ve stejnou dobu nakazilo v kraji 3265 lidí. Denní počty nových případů covidu-19 v kraji za poslední týden kolísaly mezi 102 a 539.

I přes rostoucí počty nových nákaz počty covidových pacientů v nemocnicích zatím mírně klesají či stagnují. Podle koordinátora lůžkové péče Jana Beneše je dnes v nemocnicích v kraji kolem stovky covidových pacientů. Před týdnem jich bylo 109, ve středu 101. V následujících týdnech ale podle Beneše počet hospitalizací nakažených lidí stoupne. V plzeňské fakultní nemocnici podle aktuálních informací leží 37 pacientů s covidem, z toho je 24 neočkovaných. Na covidové jednotce intenzivní péče je deset pacientů, z nichž je osm neočkovaných, na mimotělní oběh na přístroji ECMO je připojen jeden nemocný – není očkovaný.

Za posledních sedm dní se v kraji nakazilo nejvíc lidí v okrese Plzeň-město, a to 794. Naopak Domažlicko má nejméně nakažených v kraji – za sedm dní tam přibylo 196 zjištěných nákaz.

V kraji dosud zdravotníci spotřebovali 892.052 dávek vakcín, alespoň jednu dávku dostalo dosud v kraji 373.932 lidí, tedy 63 procent všech obyvatel. Třetí, posilující dávku dostalo zatím v kraji 172.819, tedy asi 46 procent lidí, kteří se nechali v kraji dosud očkovat.

Zdroj : ČTKNepřehlédněte