• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V poříčí ocenili mobilní testování na koronavirus především důchodci

  18.11.2021
  Redakce

  O dnešní očkování v Poříčí nad Sázavou na Benešovsku, zajišťované krajským mobilním týmem, projevilo zájem přes 80 lidí. Většinou šlo o seniory, kteří potřebovali třetí dávku vakcíny. Řada zájemců se hned ráno postavila do fronty před provizorním očkovacím centrem v požární zbrojnici. Hůře pohyblivé seniory na místo přivezli hasiči.

  Možnost nechat se očkovat v místě bydliště využil například jednadvacetiletý Vojtěch Malínek. V minulosti covid-19 prodělal, proto ho dnes čekala teprve první dávka. „Nemusím do Prahy nebo do Benešova, je to hned vedle domu, takže je to pro mě ideální,“ řekl Malínek .

  Služeb krajských mobilních týmů mohou využít firmy a obce. Podmínkou je to, že se najde dostatečný počet zájemců. „V uplynulých 14 dnech jsme na obecním úřadě přijímali registrace ze strany našich občanů. Udělali jsme pro to i velkou kampaň – esemesky, internet, úřední desky, facebook a všechno, co jsme mohli. Do dnešního dne se nám registrovalo nějakých 80 zájemců, ale už od rána chodí i lidé bez registrace, takže se domnívám, že dnes té stovky dosáhneme,“ řekl dopoledne starosta Poříčí Jan Kratzer (nez.).

  Většinu z registrovaných tvořili senioři, kteří se nechali proti koronaviru očkovat v prvních vlnách a nyní by měli jít na třetí posilující dávku. „Pro ně je samozřejmě problém dostat se do Benešova, neřkuli do Prahy, takže jsme jim chtěli vyjít vstříc,“ uvedl Kratzer. V Poříčí žije přibližně 1400 lidí, očkovaných je podle starosty přes 70 procent obyvatel. Během registrace se Kratzer nesetkal s žádnou negativní reakcí, ať už přímou nebo na internetu.

  Koordinátor mobilního očkovacího týmu pro okresy Benešov, Beroun, Příbram a Praha-západ Jiří Geissler ČTK řekl, že zájem o služby mobilního týmu se zvýšil díky nynějšímu tlaku na očkování. „Kdybychom měli kapacitu, tak bychom mohli jezdit každý den,“ uvedl. Práce v očkovacím týmu je ale na dobrovolné bázi a členové jezdí po firmách a obcích ve svém volném čase.

  Minulý týden mobilní tým zamířil do závodu na výrobu munice Sellier & Bellot ve Vlašimi a do rehabilitačního ústavu v Kladrubech. V dalších dnech vyrazí do Tuchoměřic, Jenče, Lichocevsi a Hostivice, kde ho čeká očkování zájemců z řad veřejnosti nebo v domovech pro seniory. Očkovací tým má podle Geisslera šest členů, tvoří ho lékařka se zdravotní sestrou a administrátorky.

  Krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS) připomněl, že mobilní týmy začaly fungovat počátkem září. Hejtmanství k tomu přiměl nárůst počtu nakažených. Dnešní očkování v Poříčí je podle Pavlíka výjimečné tím, jak intenzivně se do něj zapojila obec ve spolupráci s dobrovolnými hasiči.

  zdroj: jv/ctk  Nepřehlédněte