V Přerově vystavují profesionální malíři z Ukrajiny

10.11.2022
Simona Knotková

Výstavní prostory v přerovské Pasáži zaplnily obrazy tří profesionálních malířů z Ukrajiny. Jde o Tetjanu Kovalenkovou, jejího otce Ivana Kovalenka a jejího manžela Oleksandra Vynnyka. Návštěvníci na obrazech mohou poznat známá místa, na obrazech nechybí například tamní zámek, historické Horní náměstí, hradby či Městský dům, kterými se výtvarníci při pobytu ve městě inspirovali. Malířka v Přerově nyní žije, azyl zde našla v souvislosti s válkou na Ukrajině. Výstava bude k vidění do 2. prosince.

Malířka, která je učitelkou výtvarné výchovy, přijela do Přerova se svým desetiletým synem z Charkova na přelomu února a března. „Přemluvila ji k tomu její kamarádka z Přerova, se kterou se před lety poznala na výtvarném kurzu v Chorvatsku,“ uvedla Marta Jandová z Výstavní síně Pasáž.

Na spolupráci s malířkou se vedoucí výstavní síně domluvila na jedné z vernisáží v Pasáži, byla to jedna z forem, jak ženě po útěku před válkou pomoci. Už v červnu zde měla výstavu ve výloze galerie. „Tetjana se seznámila velmi rychle s některými přerovskými malířkami, spřátelenými lidmi kolem naší galerie, kteří pořádají kulturní akce a úplně mezi nás zapadla. Donutila se začít znovu malovat a byla moc pracovitá. Její první výstava přerovských motivů se téměř celá prodala,“ doplnila Jandová.

Současnou výstavu, která je ve výstavní síni Pasáže, doplňují i její rodinní příslušníci, rovněž profesionální výtvarníci. „V Charkově zůstal její manžel, také profesionální malíř a samozřejmě její rodiče a další rodina. Na listopad jsem jí naplánovala alespoň měsíční výstavu v menších prostorách naší galerie, a protože za ní v létě přijel její otec, také malíř, dohodly jsme se, že výstavu uděláme rodinnou i s obrazy jejího manžela a otce,“ uvedla Marta Jandová.

Manžel autorky, který svá díla vystavuje na mnoha autorských, celoukrajinských a regionálních výstavách, zůstává v Charkově a blízkém okolí, kde má ateliéry a studenty. Na Ukrajinu se vrátil zpět na konci prázdnin i její devětašedesátiletý otec, učitel speciálních oborů na dněpropetrovské umělecké škole, jehož díla jsou ve sbírkách řady galerií a muzeí na Ukrajině, ale i v soukromých sbírkách v zahraničí. Jejich inspiraci při pobytu v Přerově však najdou zájemci zachycenou právě na obrazech vystavených v Pasáži.

Malířka Tetjana Kovalenková v Přerově zůstává, pomáhá synovi zvládat českou školu, chodí na kurzy češtiny a učí online své žáky na Ukrajině, dodala Marta Jandová.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte