V prvním telefonním seznamu bylo i číslo na Vojtu Náprstka

1.7.2022
Jaroslav Svoboda

Dnes je telefon, zejména ten mobilní, nedílnou součástí našich životů, dá se dokonce říci, že náš život by už bez mobilu prakticky nebyl možný. Samozřejmě ruku v ruce s výhodami chytrých telefonů narůstá i závislost, zejména mladších generací, na tomto médiu. Ne vždy ale byla doba taková, jako dnes. Dnes slavíme 139 let od vzniku prvního telefonního seznamu u nás.

První telefon u nás

V českém tisku byla informace o Bellově vynálezu zveřejněna v prosinci 1877 v časopise Světozor. Zřizování telefonních linek ale muselo být ve smyslu telegrafního zákona povoleno státem. První linka v Čechách byla zprovozněna 10. dubna 1881 mezi správou dolu Georg Hartmann v Ledvicích a nádražím v Duchcově. První pražská linka pak byla zprovozněna před 140 lety. Byla vlastně prvním praktickým využitím telefonu, kdy se majitel vysočanského cukrovaru Bedřich Frey jako první obyvatel Prahy nechal zavést telefonní linku z bytu do kanceláře.

První telefon v Čechách: Za první republiky se z Prahy do Ostravy dalo volat jen přes Vídeň

Telefonní číslo na Vojtu Náprstka

S rozvojem telefonování však přicházel jeden zásadní problém, jak si zapamatovat všechna telefonní čísla? A tak byl 1. července 1883 v Praze vydán první telefonní seznam, nazýval se tehdy Abecední seznam dosud ohlášených P.T. abonentů pro ústřední sít telefonickou. Kromě institucí v něm bylo i několik soukromých osob, nechyběl mezi nimi například propagátor technického pokroku Vojta Náprstek.

Jak vše bylo doopravdy?

Telefonní seznamy se vlastně objevily krátce po vynálezu telefonu. Nejstarší telefonní seznamy obsahovaly pouze jména účastníků, hovory totiž přepojovaly spojovatelky, takže jak to vlastně bylo s tím Vojtou Náprstkem? Ovšem, jak rostl počet účastníků v síti, byl zaveden systém jednoznačných telefonních čísel.

Do zoo nejen za zvířátky. V Zelčíně zahraje i Divokej Bill

Seznamů bylo několik

První telefonní seznamy, a vlastně prakticky po celou dobu existence telefonů, byly v papírové podobě, ať už to byl zápisník s kontakty nebo později klasické „Zlaté stránky“. Dnes samozřejmě ani tyto „Zlaté stránky“ nejsou už příliš k vidění, kontakty má většina z nás bezpečně uložené ve svých mobilních telefonech, počítačích apod. Ovšem není to tak dlouho, co telefonní seznamy tvořily například i povinné vybavení dnes již neexistujících telefonních budek. Naproti tomu kontakty na firmy, které byly uvedeny rovněž v papírových seznamech, si dnes už vyhledáme na internetu a možná rychleji než listováním v těchto seznamech. Ovšem, až budoucnost ukáže, jestli elektronická podoba telefonních seznamů je to, na co se budeme moci vždy spolehnout.

Zdroj: Lidové novinyNational Geographic


Témata:

Nepřehlédněte