• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V restauraci v Hradci Králové se objevila salmonela

  3.4.2023
  Simona Knotková

  V Hradci Králové od víkendu více než 30 lidí se zdravotními obtížemi vyhledalo pomoc zdravotníků. Shodně uváděli jako zdroj problémů konzumaci jídla v jedné restauraci v centru města. U zhruba poloviny lidí byla prokázána salmonela. Většina lidí ošetřených ve Fakultní nemocnici Hradec Králové (FN HK) byla propuštěna do domácího léčení, vyplynulo z informací Krajské hygienické stanice (KHS) Královéhradeckého kraje a FN HK. Na případ upozornila Česká televize.

  Zástupci restaurace se na facebooku zákazníkům omluvili. Jde o restauraci, která nabízí asijskou kuchyni. Nyní je zavřená. Případem se od neděle zabývá hradecká KHS.

  „Hledám příčinu a co jsem se dozvěděla od lidí, tak se to stalo všem, kdo měl jídlo s arašídovou omáčkou. Velmi mě to mrzí, je to neakceptovatelné. Teď v této situaci nemůžu udělat nic jiného než restauraci zavřít a veřejně se Všem omluvit,“ uvedli zástupci podniku na webu.

  Krajským hygienikům byl nahlášen z Kliniky infekčních nemocí FN HK výskyt zdravotních obtíží u několika lidí spojenými s jídlem ve stejné restauraci v neděli po 13:00. Podle mluvčí hradecké KHS Veroniky Krejčí šlo o zvracení, průjem a zvýšenou teplotu.

  „Tři osoby uváděly konzumaci pokrmů ve stejné provozovně stravovacích služeb v Hradci Králové. Na základě hlášení jsme zahájili epidemiologické šetření. V průběhu neděle a pondělí se počty postižených osob postupně navyšovaly na současných 35 případů, z toho v 15 případech byla potvrzena salmonelóza. Další výsledky očekáváme během úterý,“ uvedla ve 13:30 Veronika Krejčí.

  Všichni postižení podle ní uvedli jako společný znak obtíží konzumaci pokrmů ve stejné provozovně, a to buď přímo na místě nebo z dovážky jídla. „Provozovna je v současné době uzavřena. Šetření nadále pokračuje, zjišťujeme další podrobnosti od postižených osob, probíhá kontrola přímo na místě. Konkrétní zdroj zdravotních obtíží zatím není objasněn,“ uvedla Krejčí.

  Zástupci FN HK v pondělí uvedli, že nemocnice zaevidovala během víkendu více než 20 pacientů s průjmovými onemocněními po návštěvě jedné z restaurací v centru Hradce Králové.

  „Většina z nich byla po ošetření propuštěna do domácí péče, v nemocnici zůstávají tři pacienti, kteří jsou ve stabilizovaném stavu. Nemocnice je v souvislosti s tímto případem připravena na případný příjem dalších pacientů se střevními problémy,“ řekl v pondělí mluvčí FN HK Jakub Sochor.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte