Nálezy sinic v Rosničce překročily limity třetího stupně hodnocení, průhlednost vody byla velmi nízká. Její kvalita se postupně zhoršovala od počátku léta. Už v červnu jí hygienici přidělili třetí z pěti stupňů znečištění, poslední týden v červenci jej zvýšili na čtvrtý. Koupání představovalo zdravotní riziko a nebylo vhodné zejména pro děti, těhotné ženy, lidi trpící alergií a lidi s oslabeným imunitním systémem.
Rosnička leží v příměstské rekreační oblasti Svitav a lidé ji využívají ke sportovnímu rybaření i ke koupání. V rybníku se vodní organismy přemnožují dlouhodobě. Zákazy koupání museli hygienici vydat v letech 2012, 2014 až 2018, 2020 a 2022. Svitavská radnice se několik let snaží o zlepšení situace, v budoucnu chce zvýšit přítok do Rosničky přivedením srážkových vod z blízké průmyslové zóny.
Mírně zhoršená je podle posledních odběrů vzorků kvalita vody v přehradě Pastviny na Orlickoústecku, kde je vyšší obsah chlorofylu. Podobně je na tom rybník Dlouhý v témže okrese. Dlouhodobě mírně zakalený je rybník Hluboký na Pardubicku, což je ale vlivem bahnitého dna obvyklé.
Všechna ostatní přírodní koupaliště v kraji jsou podle dosavadních měření zcela bez závad. Čistou vodu nabízí vodní nádrž Konopáč a přehrada Seč na Chrudimsku s výjimkou lokality Ústupky, písníky u Mělic a Březhradu na Pardubicku, vodní nádrž Březina na Svitavsku nebo Tyršova plovárna ve Vysoké Mýtě.
Zdroj: ČTK