29℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

V tuctových matrikách byl objeven poklad. Archivy dokáží být stále tajemné

Další fotky

Správce jezuitské koleje v Jindřichově Hradci je vzhůru již od časné rána. Venku je psí zima, není divu, je konec ledna. Občas přejede rukou zamlžené, skleněné kolečko v okně. Nervózně vyhlíží na cestu, kudy se přijíždí od Třeboně. Čeká spěšného posla. Pan Petr Vok je na cestě do Prahy, pan Jáchym Oldřich se bez cizí pomoci už ani nenají, zkrátka ideální čas na transakci. V tomhle počasí budou lapkové jistě někde zalezlí a nevšimnou si osamělého jezdce.

Reklama

Jezdec tenkrát v roce 1601 dorazil i se svojí zásilkou v pořádku. Pan Jakub Horčický, správce koleje, mohl být spokojen. O koně je postaráno, posel si nahřívá promrzlé tělo u krbu a na stole voní pečínka a víno. Naditý váček s penězi je pro posla odměnou za námahu a hlavně za mlčení.

Pan Václav Březan, kronikář Rožmberků a knihovník na Třeboni splnil svůj slib. I on potřebuje peníze. Zmatky při stěhování archivu z Krumlova na Třeboň, byly příležitostí, která se nemusela opakovat. Ten tajemný, pergamenový svazek, který nikdo neumí přečíst, se konečně dostal do správných rukou. Klíč k bohatství pane Horčického, který v něm našel řešení, které si také vezme sebou do hrobu.

Prožijte unikátní renesanční hostinu na dvoře císaře Rudolfa II.

Archivy skrývají nejedno tajemství. Třeba právě ten třeboňský. Na konci padesátých let si již přímo říkal o to, aby mu byla dána podoba, odpovídající jeho významu. Nové zabezpečení, rozvody elektřiny, vodovody, odpad, zkrátka generální oprava. Vzácné archiválie na prvním místě.

Vedoucí archivu, pan Bohumír Janoušek zamotal svým kolegům hlavu. V tuctových matrikách objevil poklad. Kdosi dávno si ulehčil práci. Byl líný listiny archivovat a současně se neodvážil dokumenty hodit do koše. Zvolil kompromis. Papíry zmuchlal a vycpal jimi hřbety těchto knih. Před užaslým archivářem se ocitl dopis Prokopa Holého z počátku května 1434. Lipany, o kterých ještě neví, se blíží a husitský hejtman žádá o posily ze všech stran. Druhá listina je o něco mladší, mapa třeboňských rybníků, kterou si zřejmě zakreslil v roce 1570 pan Jakub Krčín. Vzácnosti byly prozkoumány a konečně našly místo odpovídající jejich významu.

FOTO: Archivy

Archivy - Třeboňský archiv 1Archivy - Třeboňský archiv 2Archivy - Jindrřichův HradecArchivy - Staré tiskyArchivy - Petr Vok
Další fotky
Archivy - Jakub HorčickýArchivy - Horčického podpis ve VM

Pan Jakub Horčický tenkrát opravdu nezaváhal. Prodej lektvaru, s názvem Aqua sinapis, mu opravdu vynesl nemalé bohatství. Už tenkrát, na Třeboni, mu bylo jasné, jakou vzácnost pan Petr Vok získal do svých sbírek. Investice se mu vyplatila. Uzdravil dokonce i císaře, a v roce 1608 za to obdržel predikát z Tepence. Jistě jste poznali, že mám na mysli dosud záhadný Voynichův rukopis. Na této pozoruhodnosti a hlavolamu je zajímavé to, že chybí asi dvacet či třicet stránek. Nedopatření to určitě nebude. Bude to záměr. Zmizely zřejmě stránky, ze kterých by se dalo zjistit řešení. Bezpečnostní opatření někoho, kde nechtěl, aby i jiní uměli tento rukopis přečíst. Nebude se přeci s někým dělit o slávu a peníze. A kde ty chybějící stránky mohou být? Třeba s nimi nějaký líný archivář vycpal hřbet knihy, která nikoho dnes nezajímá. I na Třeboni.

Před 55 minutami
Z věštkyně se stala bojovnící za práva žen a první kandidátkou na prezidenta Spojených států....
Včera, 17:30
Možná už máte delší dobu nějakého svého partnera, či partnerku. Jak si ale můžete být...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Znáte příběh Hitlerova osobního pilota, excelentního Hanse Baura? Létal už za 1. světové války, stal...
Včera, 14:00
Místo nadité peněženky eury jen malá plastová kartička. Jet k moři jen s platební kartou a výběr...
Včera, 13:34
Zima se blíží. Kampaň s takovým podtitulem odstartovala před Úřadem vlády ČR v noci z...
Včera, 11:30
Proslavily ho kočky. Stovky koček, které Louis Wain kreslil a maloval v nejrůznějších lidských pozicích....
Včera, 10:00
Zdálo by se, že nám nemůže být nic vzdálenějšího, přesto lidé ve starém Egyptě uvažovali...
Včera, 09:33
Středočeské nemocnice by měly dostat 38 milionů korun na investiční akce. Rozhodli o tom krajští...
Včera, 08:00
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
18.6.2019
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Reklama