V Ústí odbavili už 20 tisíc uprchlíků

4.11.2022
Simona Knotková

Krajským koordinačním centrem pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v Ústí nad Labem od jeho otevření prošlo 20 489 lidí. Hasiči pomohli nalézt ubytování 6047 z nich. Informoval o tom mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Těch, kteří poskytují ubytování lidem prchajícím před válkou, je zatím v regionu dostatek. Ústecký kraj jim proplatil téměř 190 milionů korun, peníze dostává zpět od státu, řekl krajský radní Jan Růžička (KDU-ČSL, zvolen na kandidátce ODS).

Krajské centrum pro uprchlíky v budově bývalého rektorátu je v provozu třikrát týdně, o rozšíření provozní doby kraj neuvažuje, přestože příchozích je před zimou o něco více než v létě. Příspěvek na ubytování uprchlíků v ubytovnách, penzionech či hotelích se od listopadu zvýšil o 100 korun na 300 korun na osobu a den. Důvodem je zdražování energií a začátek topné sezony. Uprchlíci bydlí například v ústeckém hotelu Vladimír, kde jim je k dispozici další materiální pomoc a také lidé, kteří zprostředkovávají informace o práci nebo školských zařízeních.

Na vyšší podporu mají nárok od listopadu také další poskytovatelé ubytování, a to na 350 korun místo dosavadních 250 korun na osobu a den. Ústecký kraj zatím zpět od státu z proplacené částky dostal 90,8 milionu korun. Zastupitelé nyní zvýšili o 20 milionů korun krajskou centrální finanční rezervu, aby peníze stačily do konce roku. „Ministerstvo financí neposílá peníze obratem. Je tam nějaká prodleva a těch ubytovatelů je tolik a ty částky jsou tak vysoké, že musíme navýšit fond pro mimořádné události na celkových 120 milionů korun. Prostředky budou stoprocentně státem refundované,“ uvedl Růžička.

Hasiči na jaře připravovali jako nouzové ubytování pro uprchlíky například tělocvičnu na ústeckých vysokoškolských kolejích. Nakonec ji nevyužili. Přístřeší našli lidé prchající před válkou na internátech, v hotelech a penzionech a také u soukromníků.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte