Václav Klaus označil film Dědictví za společenský nebezpečný, stala se z něj klasika

Dědictví aneb Kurvahošigutntag režisérky Věry Chytilové s Bolkem Polívkou v hlavní roli je už dnes kultovní komedie. Hlášky z filmu doslova zlidověly. Ne každý však má film rád, v době svého vzniku například snímek rozčílil Václava Klause.

Film zpočátku nenadchnul

První ohlasy na film nebyly dobré, psalo se až o ubohém herectví Bolka Polívky a o tom, že kromě buranských klauniád nemá ve filmu co hrát. Režisérka Chytilová reagovala tak, že po premiéře vůbec nepřišla mezi novináře. Časem však kritická obec přiznala, že film jaksi uzrál, na což Bolek Polívka reagoval tak, že film byl zralý už v době svého vzniku, ale dozrát museli kritici.

Mezi velké kritiky tohoto filmu tehdy patřila i ústřední osobnost porevoluční transformace Václav Klaus. Ten se na premiéře dokonce pohádal s Věrou Chytilovou a film prý dokonce označil za společensky nebezpečný. Kdo ví, jestli dozrál i Václav Klaus.

Škola základ života. Skvost stříbrného plátna, který ale neměl vzniknout

Dědictví bez Donutila?

Málo se také ví, že jednu důležitou roli, a sice právního zástupce Bohumila Stejskala, kterého máme silně spjatého právě s Miroslavem Donutilem, vlastně Donutil ani hrát nemusel. Počítalo se totiž do role se slovenským hercem Mariánem Labudou, ten ale nabídku kvůli své pracovní vytíženosti tehdy odmítl.

Nezapomenutelná Irenka

Šárka Vojtková se díky své životní roli nezapomenutelné Irenky „zapsala do dějin“. Sama ale byla po zhlédnutí snímku zklamaná z toho, jak její role vyzněla. Jak se ale k filmu vůbec dostala? Může zato jeden brněnský fotograf Jeff Kratochvíl, kterému Vojtková od svých 15 let dělala modelku, fotili reklamní kampaně, například na Starobrno, Top Topic nebo automaty Stardust. A protože byl zároveň dvorním fotografem Bolka Polívky a jeho tehdejší manželky Chantal Poullain, doporučil Vojtkovou na konkurz. Ten probíhal celé jedno odpoledne v hotelu Slovan a sešlo se tam tehdy asi čtyřicet děvčat. Je zajímavé, že vítězka konkurzu Vojtková dostala za natáčení 50.000,- Kč, což byl na tehdejší dobu za vedlejší roli velmi vysoký honorář. Na natáčení pak strávila asi jeden měsíc a jak vzpomínají pamětníci, často byla na place i když právě netočila.

Osm zajímavostí o filmu Jáchyme, hoď ho do stroje, které jste určitě neznali

S Dagmar Veškrnovou byly ve filmu nesmiřitelné rivalky, ale ve skutečnosti spolu velmi dobře vycházely a trávily spolu čas i mimo natáčení. Ovšem, po natočení snímku se Vojtková odstěhovala do italské Modeny, být známou osobností z role Irenky se tehdy v tuzemsku asi moc nehodilo.

Zdroj: čsfd

Dnes, 11:14
Radost a smutek v rozmezí jednoho dne zažila rodina jednadvacetileté Isry Shaaban. Mladou ženu postihl...
Dnes, 09:16
Nedaleko vesnice Tepekov v turecké provincii Artvin došlo před pár dny k tragédii. Jednasedmdesátiletá žena...
Dnes, 07:57
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 07:57
Bertha Benzová nebyla jen tak ledajaká žena. Kromě toho, že byla manželkou průkopníka motorismu Karla...
Včera, 15:30
Britka Claire Taplin zveřejnila na internetu video své dcery, kterou neznámý muž během návštěvy klubu...
Včera, 14:50
Jaromír Prokop, poslední neodsouzený člen takzvaného Berdychova gangu, se přiznal k účasti na čtyřech loupežích,...
Včera, 14:10
Na eBay narazíte na všelijaký bizár. Jeden z podnikavců tam před nedávnem například dražil domnělý...
Včera, 13:52
Američan Michael Freedy (39) z Las Vegas si první myslel, že má jenom úžeh. Lékaři...
Včera, 13:14
Americký výrobce hraček Mattel vyrobil panenku Barbie podle vědkyně, která stojí za vakcínou proti covidu-19...
Včera, 08:50
Rozsáhlá studie, která se zabývá příznaky covidu, vydala aktualizovaný seznam s nejčastějšími symptomy u naočkovaných...
Včera, 08:09
Pozornost veřejnosti se v poslední době začíná obracet i na zatím tabuizované téma, a to...
Reklama