16℃
Dnes je 25. červen , svátek má Ivan

Václav Kopta: Semafor pro mě byla nejlepší startovní pozice

Filmoví fandové ho znají především z filmů Sněženky a machři a Sněženky a machři po 25 letech, televizní diváci z jeho Kopta show. Herec, muzikant, textař, moderátor a spisovatel Václav Kopta ale také léta působil v Semaforu, který letos slaví šedesátku. Měl by moderovat velký televizní pořad, který výročí připomene.

Reklama

Pocházíte z umělecké rodiny. Váš tatínek Pavel Kopta byl básník a textař, dědeček Josef Kopta básník a spisovatel. Inspirovalo vás to?

Je to stejné, jako když máte v rodině tradici nějakého dobrého řemesla. Třeba když se v rodině pekaře narodí kluk, jde ve šlépějích tatínka. Těžko si lze představit, že když jsem se narodil v polovině šedesátých let do rodiny táty básníka a dědečka spisovatele, přeběhnu třeba k zedničině nebo se budu starat o zvířata v zoologické. To určitě ne. Je to předpoklad, rodinná tradice vás samozřejmě do jisté míry v tom nejlepším slova smyslu omezuje. Z čehož vyplynulo, že jsem se vydal stejnou cestou, byť jsem z větší části – jako první z rodiny – skončil u divadla. Zbytí nebylo ani u mé dcery Jany, která už druhým rokem studuje státní konzervatoř, obor populární zpěv. Tradice se má dodržovat, a i když se tomu člověk brání, je to marné, většinou si ho to najde. Říká se, že geny nevyčůráš.

Účinkoval jste v mnoha semaforských představeních, třeba Jonáš, Na Poříčí dítě křičí, Vetešník, Ach ta láska nehezká, V hlavní roli písnička, Pré, Mé srdce je Zimmer frei, To nám to pěkně začíná, 80 svíček na ztraceným dortu a dalších. Co vám toto angažmá dalo?

Byla to ta nejlepší startovní pozice, kterou jsem si mohl přát. Na konci konzervatoře jsem se do činohry moc nehrnul, představa, že půjdu někam na oblast, mě nelákala. Co si vzpomínám, čekala mě, vyjma Semaforu, jediná nabídka k angažmá, a to bylo divadlo v Chebu. Aniž bych jakkoli chtěl snižovat práci lidí na oblasti, člověku, kterému je přes dvacet a je rodilý Pražák, se prostě z Prahy nechce. Měl jsem tady navíc už tehdy svou životní lásku Simonu Vrbickou, která také dostala nabídku na angažmá v Praze – v Divadle S. K. Neumanna, které se poté změnilo na Divadlo pod Palmovkou.

Recept na štěstí? Nenechat se rozhodit maličkostmi, říká herečka a zpěvačka Eva Hrušková

A tak jste nastoupil do Semaforu…

Proto jsem přijal a uvítal nabídku Jirky Suchého, abych to zkusil v Semaforu, v roce 1985 už jsem tam hostoval jako student, v roce 1986 jsem se stal stálým členem souboru. Jirka mě už tehdy, v roce 1985, připravoval na to, že se za takových šest sedm let bude chystat do penze, varoval mě před svým stářím. Teď je rok 2019 a Jiří se v 60. sezoně Semaforu těší plnému zdraví a má plány na další roky dopředu. Koho by napadlo, že tento člověk, který se tolik podobá Fénixovi, bude tak dlouho na scéně bavit další a další generace. Semafor pro mě zůstává velikou a důležitou startovní pozicí, získal jsem tam plno osobních vazeb, je to něco jako rodina, strávil jsem tam víc než 33 let.

Režisérka Olga Sommerová chystá o Jiřím Suchém dokument.

Ano. A pokud všechno dopadne tak, jak jsme se s Jiřím Suchým a dalšími domluvili, měl bych moderovat velký televizní pořad k šedesátinám Semaforu, který by byl odvysílán 28. října tohoto roku. Je to pro mě velká čest.

A také skvělé datum, na výročí republiky, které je Semafor nepochybně jedním ze symbolů. Ale přejděme k vašim textům, které píšete hlavně pro zpěvačky, tedy ženy. Jak těžké je vžít se do ženské duše?

Pokud máte ženské rád a víte o tom, že jejich vnitřní svět je poněkud bohatší než prvoplánový mužský mozek, pokud dokážete ženám naslouchat a trefit se do jejich pocitů, především když jde o písně milostné a různými krizemi ověnčené songy, tak to není těžké. A já jsem na to pašák! Především ale vděčím tomu, že jsem vyrostl v ženském prostředí, bratr byl o devět let starší a moc se mi nevěnoval, věnovala se mi maminka, moje teta Fanča, dvě holky ze sousedství, pak jsem si pořídil dvě dcery, a sečtu-li všechny ty ženy s manželkou, která je z dvojčat, a s labradorkou, tak v ženském prostředí se pohybuji víc a radši. Nevidím tedy nic exotického na tom, že texty píšu radši pro ženské.

Petra Černocká prozradí tajemství Saxany. Kdo prosadil slavnou píseň?

Také jste už, po vzoru dědy spisovatele, napsal svoji knížku.

Je to moje prvotina. Knížka vzpomínek a povídek o dětství a dospívání, která vyšla v nakladatelství Albatros Motto a jmenuje se Prodloužená jízda. Ilustroval ji můj brácha Honza Kopta. Jedná se o příběhy, které vyprávím na besedách, ve Všechnopárty, je tam i něco z naší branže, žádný bulvár, ale milá knížka. Čtenář se se mnou podívá na pražskou Hanspaulku, kde jsem vyrůstal, do Libochovic, ale také do Berlína, na Rujánu nebo do jižních Čech.

V poslední době hodně moderujete a zvete si hosty, ale nedávno jste byl naopak hostem Hovorů W. Jaké to bylo být v roli zpovídaného?

Byl to velmi příjemný večer s dobře naladěnými diváky a upovídanými kolegy Jirkou Werichem Petráškem a Pavlem Mészárosem. Chodím na besedy rád, je to pro mě bezvadný trénink pro televizní pořad Kopta show i pro jinou práci.

Jste herec, muzikant, textař, moderátor a nyní už i spisovatel. Cítíte se být renesanční osobností?

Renesanční osobností byli Leonardo da Vinci nebo Jára Cimrman, těmto velikánům nesahám ani po kotníky a ani to není moje ambice. Řemesel jsem pochytal tolik proto, že život je pestrý. Ve chvílích, kdy jsem neměl tolik příležitostí jako herec, ke mně přicházely nabídky na psaní písňových textů nebo muzikálů, dělal jsem i v reklamě, chvíli jsem se živil v dabingu. Stíhal jsem to nikoli proto, že jsem renesanční člověk, ale musel jsem vyhovět existenčním požadavkům doby a rodinného života.

Naše noviny se jmenují Náš REGION. Který jste si v České republice oblíbil?

Mám hluboký vztah k Českému středohoří, protože rodina Koptových odtamtud pochází. Konkrétně z malebného městečka Libochovice, kousek od něhož se nachází tamní dominanta hrad Házmburk. V Libochovicích jsme měli chalupu, ale vzhledem k tomu, že posledních deset let opravdu hodně pracuji a neměl jsem čas se o ten barák starat, víceméně jsem ho přenechal svému dobrému kamarádovi, který je tam šťastný, a já se kdykoli mohu jet podívat na místo svého dětství. V posledních letech jsme si se ženou a dětmi oblíbili také Jizerské hory, konkrétně okolí Kořenova, tam jsem si to hodně zamiloval. A jako rodilý Pražák si čím jsem starší, tím víc uvědomuji, jaké privilegium je existovat v tak překrásném městě. Když má člověk možnost cestovat a poznávat velkoměsta jako Paříž, Londýn, Vídeň nebo Mnichov, uvědomí si, jaké obrovské štěstí jsme měli, že díky předkům, osudu a okolnostem se podařilo uchovat přenádherné centrum Starého Města, Malé Strany nebo Hradčan. To je opravdový poklad a unikum, nemající ve světě obdoby. Praha je můj absolutní favorit.

Václav Kopta (*21. června 1965)
Herec, muzikant, textař, moderátor, spisovatel, vystudoval pražskou konzervatoř, více než 30 let působil v divadle Semafor, hrál mimo jiné ve filmech Sněženky a machři a Sněženky a machři po 25 letech. Je autorem řady písňových textů, moderátorem televizního pořadu Kopta show nebo rozhlasového Zlaté časy Václava Kopty a autorem knihy Prodloužená jízda. Letos moderoval Českého lva. Žije v Praze, je ženatý s herečkou Simonou Vrbickou a je otcem dvou dcer.

Dnes, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Dnes, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Dnes, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Dnes, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Dnes, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Dnes, 12:14
Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes ráno obsadili budovu Krajského úřadu Středočeského...
Dnes, 11:30
Příslušníci královských rodin to mají někdy komplikované a bez ohledu na konkrétní rodinné vazby stejně...
Dnes, 10:00
Rodiny s dětmi v kočárku hledají obvykle trasy výletů obtížně. Máme hned dvě místa, která...
Dnes, 09:03
Pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra interpelovala při jednání zastupitelstva hlavního města ve věci rušení...
Reklama