Vagóny dodával do celého světa, jako podnikatel Baťu předběhl o půl století

Když se řekne „král českých podnikatelů“, vzpomeneme si ihned na Tomáše Baťu. Ovšem, jeho péče o zaměstnance a obchodní talent nebyl ojedinělý, více jak šedesát let před ním vynikal v habsburské monarchii jiný podnikatelský velikán.

František Ringhoffer II. se narodil před 204 lety 28. dubna 1817. Jeho otcem byl Josef Ringhoffer, majitel kovárny na měď. Sám František vystudoval gymnázium a technickou školu a nastoupil do firmy svého otce v Kamenici, kterou po jeho smrti převzal.

Do historie se začal zapisovat 21. února 1852, kdy koupil pozemky na Smíchově mezi dnešními ulicemi Štefánikova, Plzeňská a Kartouzská a vybudoval zde továrnu na železniční vagony. Od roku 1854 vyráběl nákladní vagony a jeho firma dále expandoval. V roce 1863 rozšířil výrobu i o osobní vozy a z Ringhofferovy vagónky se stává největší podnik svého druhu v celém Rakousku. Dodávala dokonce i salonní vozy pro císařovnu Alžbětu.

Kozel lidem navazuje na tradici rodu Ringhofferů a podpoří rozvoj regionu

Ringhoffer byl velikým průkopníkem, ve své továrně zaváděl hbitě nové technologie – jako první v habsburské monarchii prováděl válcování bezešvých trubek. Staral se však i o své zaměstnance, což v té době nebylo zcela běžné. V roce 1854 založil podnikovou nemocenskou pokladnu a od roku 1870 poskytoval svým zaměstnancům možnost penzijního fondu.

Kromě strojírenství ale podnikal i v pivovarnictví, postavil v roce 1871 pivovar ve Velkých Popovicích, kde se rozhodl pro výstavbu zcela nového areálu, který byl dokončen v roce 1874.

Ringhoffer politikem

František Ringhoffer nebyl však jen výrazným továrníkem a obchodníkem, v roce 1861 se stal starostou Smíchova. Na funkci v roce 1864 rezignoval, ovšem byl znovu zvolen. V zemských volbách v Čechách v roce 1861 byl rovněž zvolen do Českého zemského sněmu jako nezávislý kandidát. Politicky byl napojen na tzv. Ústavní stranu, která podporovala centralistický model rakouského státu.

Ringhoffer získal také řadu ocenění, byl mu propůjčen Řád železné koruny 2. třídy a roku 1872 se stal baronem. Jeho manželkou byla Josefa Schallowetzová, se kterou měl tři syny a dceru. Poté co nečekaně zemřel 23. března 1873, podnikání přezval jeho nejstarší syn František Ringhoffer III.

welcome back
Včera, 23:04
Od 15. května by se mohlo zjednodušit cestování mezi Českou republikou a šesti zeměmi pro...
Včera, 16:01
Poradní Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) vedená lékařem Petrem Smejkalem doporučuje vládě nepřidávat do...
Včera, 15:57
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:57
Restaurační zahrádky se budou moci otevřít od 17. května. U stolu budou smět sedět nejvýše...
Včera, 13:25
Byla to válka, která všechny ty předcházející odsoudila do rolí hospodských rvaček. Skončily bitvy vojáků...
Včera, 11:59
Vážné riziko pro nejmenší představuje podle České obchodní inspekce (ČOI) dětská židle s označením 4...
Včera, 11:15
Chcete pěstovat zeleninu, bylinky a květiny, ale nemáte zahrádku? Už na středně velkém balkonu to...
Včera, 10:11
Lidé ve věku od 45 let se budou moci registrovat na očkování proti covidu-19 od...
Včera, 10:00
Robert Čihák na podzim roku 1986 napadnul dvě mladé dívky z Prahy. Pro jednu z...
Včera, 08:43
Laboratoře v Česku v neděli potvrdily 381 nových případů onemocnění covid-19. Byl to nejnižší denní...
Včera, 08:38
Na Pražském hradě se dnes uskuteční pietní akt za oběti pandemie covidu-19. Na nádvořích se...
Reklama