9℃
Dnes je 16. únor , svátek má Ljuba

Valentýn versus MDŽ. Uhodnete, který z nich mají Češi raději?

Oba vzbuzují ve společnosti kontroverze, jedni je milují, druzí nesnáší. Valentýn bývá kritiky označován za svátek obchodníků, kteří si chtějí přilepšit prodejem kýčovitých předmětů. Mezinárodní den žen je zase zatracovaný kvůli své minulosti spjaté s komunistickým režimem. Přesto jsou oba svátky mezi Čechy stále populárnější. Z pohledu květinářství ale jeden z nich vede. Uhodnete který?

Reklama

Utrácet za romantiku

Sotva obchody skončí s povánočními slevami, výlohy obchodů zrůžoví a začnou se plnit čokoládovými srdíčky, plyšovými medvědy a buclatými andělíčky. Kolik lidí vlastně slaví svatého Valentýna se dá jen těžko zjistit. Průzkumy z posledních let to odhadují na třetinu až polovinu Čechů, realita může být ovšem úplně jiná. Chuť utrácet za romantiku je ale rok od roku vyšší a k potěše obchodníků se zvedají i částky, které Češi utrácejí za valentýnské dárečky. K Valentýnovi tíhne především mladší a střední generace, padesátníky a starší tento druh oslavy lásky spíše míjí.

Rudé karafiáty

Mezinárodní den žen vznikl před 110 lety a rozhodně není svátkem komunistů. Kdo ho tedy založil?

MDŽ bez socialistické tváře

To s MDŽ se to má právě naopak. Rudé karafiáty, alkohol, chlebíčky a bujaré oslavy na podnikových večírcích za socialismu mladí lidé nepamatují, a tak v nich Mezinárodní den žen nevzbuzuje žádné emoce – pozitivní, ani negativní. Těsně po revoluci byl MDŽ takřka zapomenut, s postupem času se z něj ale podařila smít komunistická propaganda. Bývá také na rozdíl právě od Valentýna vnímán jako český svátek a průzkumy tvrdí, že jej slaví až polovina Čechů.

MDŽ je dnes spíše o úctě k ženě a dárky jako sada ručníků a mýdel vonících šeříkem naštěstí odvál čas. Jak ale potvrzují oslovená větší pražská květinářství, tradiční karafiáty na MDŽ jsou oblíbené i dnes. „Jedná se ale spíše o recesi. Kromě karafiátů se na MDŽ dobře prodávají i jarní květiny jako petrklíče, tulipány a narcisy. Vedou ale růže, které jsou nejoblíbenější i na Valentýna,“ odpovědělo na dotaz Našeho regionu jedno z oslovených květinářství.

Autobusy lásky, sněženky i hromadné svatby. Jak slaví Valentýna ve světě?

Kytice pro tchyni

K MDŽ i Valentýnovi neodmyslitelně patří právě květiny, a tak květinářství mají jasno v tom, který svátek slaví Češi více. „Z těchto dvou o trochu více prodáme na MDŽ. Jinak ale největší zájem je tradičně na Den matek,“ upřesnila floristka z Karlova náměstí s tím, že zatímco na Valentýna a MDŽ chodí pro květiny hlavně muži, na květnový Den matek přicházejí také ženy a kupují i několik kytic, třeba i pro tchyni.

A co vy? Máte raději únorový Valentýn, březnový MDŽ nebo květnový Den matek? A nebo dáváte přednost prvomájové puse pod rozkvetlým stromem?

 

Před 48 minutami
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Před 2 hodinami
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Dnes, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Dnes, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Dnes, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Dnes, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Dnes, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
Včera, 17:30
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
Včera, 16:00
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Včera, 14:00
Má to vůbec smysl se podobným problémem zabývat? Můžeme se o to pokusit. Mnohým vytanou...
Reklama