• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Vánoce v červnu: Praha začala s hledáním letošního vánočního stromu

  15.6.2023
  Doris Drienová

  Společnost Taiko začíná hledat pro Prahu strom pro letošní vánoční trhy na Staroměstském náměstí. Lidé mohou od čtvrtka do 15. září posílat tipy na jehličnany, které jsou podle nich pro metropoli vhodné. Ten, kdo vítězný strom nabídne nebo na něj upozorní, získá odměnu 10.000 korun.

  O akci ve čtvrtek informovala společnost Taiko, která v Praze vánoční trhy pořádá. Letošní vánoční trhy v centru města začnou 2. prosince a potrvají do 6. ledna 2024.

  Praha hledá vánoční strom formou soutěže potřinácté, fotografie a popis stromů mohou zájemci posílat na email [email protected]. „Opět žádáme veřejnost, aby nám zasílala svoje tipy na vhodné stromy. Ať už bude stát na jejich pozemku, nebo jen o nějakém vhodném vědí, mohou vybrat ten správný a získat podle pravidel 10.000 korun,“ uvedla mluvčí společnosti Hana Tietze.

  Ideálním stromem je podle zástupců společnosti 23 až 25 metrů vysoký smrk ztepilý s rovnoměrným zavětvením a pravidelným kmenem. Vhodnými kandidáty jsou stromy, které jsou přerostlé a začínají být nebezpečné svému okolí, takže je nutné je z bezpečnostních důvodů pokácet, případně stojí na stavebních pozemcích. Růst může kdekoliv v zemi. „Nikdy nekácíme stromy, které by nebylo nutné z důvodu bezpečnosti nebo plánované stavební činnosti pokácet,“ uvedl Tomáš Jílek z městské společnosti Technologie hlavního města Prahy, která je za kácení, převoz a zdobení stromu odpovědná.

  Vítězný strom chtějí organizátoři trhů vybrat 1. listopadu ve spolupráci právě s pražskou společností Technologie hlavního města Prahy. Strom by se pak měl na Staroměstském náměstí v Praze rozsvítit v sobotu 2. prosince.

  Jako loňský vánoční smrk byl vybrán 25 metrů vysoký a 58 let starý smrk ztepilý z Kytlice ze severních Čech, který bylo nutné pokácet z bezpečnostních důvodů.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte