Víte, odkud pochází vánoční hvězda? Jak se starat o symbol svátků, aby znovu vykvetl

8.12.2020
Jiřina Pouzarová

Tato slavnostní květina s červenými listeny zdobí o svátcích nejednu domácnost. Ovšem ne každý o ni umí dobře pečovat. Pokud vám opadaly listy již před Štědrým dnem nebo se změnila jejich barva, pravděpodobně jste udělali něco špatně. Poradíme vám, jak se o rostlinu dobře postarat, aby vám vydržela co nejdéle.

Vánoční hvězda nesnáší mráz

Už při nákupu si všimněte, kde je rostlina vystavená. Poinsettia pochází z Mexika, a proto má ráda teplo a vlhko a je citlivá na mráz. Rozhodně ji vybírejte uvnitř kamenného obchodu, ne venku u stánku. Nechte si ji zabalit do papíru, a pokud venku mrzne, co nejrychleji ji doneste domů. Pokud totiž rostlina namrzne, po přinesení domů vám listy do druhého dne zvadnou a opadají.

Stejně tak hlídejte umístění květiny v interiéru. Má ráda světlá místa, a proto se bude nejlépe vyjímat u okna, na parapetu či prosvětlené poličce. Pozor však, aby od okna netáhl studený průvan a abyste na ni nevětrali. Potom pokvete dva až tři měsíce, tedy do února.

5 pokojových rostlin, které pročistí vzduch ve vaší domácnosti

Jak se starat o rostlinu po odkvětu

Po odkvětu ji seřízněte asi na deset centimetrů. Mléčně bílou vytékající šťávu zastavte namočením rostliny do teplé vody. Pozor, šťáva je jedovatá, a tak si po ošetření rostliny pečlivě umyjte ruce. Seříznutou vánoční hvězdu umístěte na světlé místo s teplotou kolem šestnácti stupňů a mírně omezte zálivku.

Po zmrzlých mužích ji můžete vynést ven a pěstovat již až do podzimu na zahradě nebo na balkonu, kde po otužení snáší dobře plné slunce. Pravidelně však kontrolujte kořenový bal, který nesmí být přemokřený, ani přesušený, pak rostlina shazuje listy a vysoký holý stolek s chocholkou listů jí nesluší.

Každých čtrnáct dnů ji přiživujte plným hnojivem. Pokud se rozhodnete ošetřit ji roztokem proti mšicím a roztočům, udělejte to dříve než si ji s podzimem přestěhujete dovnitř.

S příchodem chladných podzimních dnů přeneste rostlinu dovnitř. Dobře se jí bude dařit na západním okně při teplotě kolem dvaadvaceti stupňů. Nedávejte ji do blízkosti sálavého tepla a občas jí suchý pokojový vzduch zvlhčete rosením.

Mandelinky i mšice zlikvidujte přírodně. Stačí k tomu pár věcí a je po nich

Aby se o příštích Vánocích znovu červenala

Čtyři týdny před Vánoci nastává nejdůležitější období pěstitelského snažení. Vánoční hvězda je rostlinou krátkého dne, to znamená, že pokvete a barevné listy vytvoří jen tehdy, bude-li mít den osm až devět hodin.

Počet hodin denního světla jí omezte tím, že ji v pozdním odpoledni zakryjete (stačí k tomu kornout z dvojitého novinového papíru nebo krabice) a necháte do rána v plné tmě. Nejvhodnější doba pro temnění rostliny je mezi pátou hodinou odpolední a osmou ranní. Nemáte-li možnost postarat se ráno o odkrytí, zakryjte rostlinu odpoledne o něco dříve a kryt odstraňte než půjdete spát.

Rostlině vadí i světlo pokojových nebo pouličních lamp. Zakrývání vám moc času nezabere a výsledek vás určitě překvapí a potěší. Už po třech týdnech nasadí rostlina poupata uprostřed vybarvených listenů. Takto pěstovaná vánoční hvězda je více rozvětvená a bývá i vyšší oproti běžně prodávaným rostlinám s jedním výhonem.Nepřehlédněte