Vaše 1: Kvůli čachrům s obecními byty půjde k soudu přes 30 lidí

10.1.2022
Jitka Kačánová

Policie navrhla obžalovat přes 30 lidí kvůli údajně nevýhodnému prodeji bytů v Praze 1. Trestnímu stíhání čelí úředníci a bývalí i současní politici včetně někdejšího starosty Oldřicha Lomeckého (tehdy TOP 09). Vyšetřovatelé tvrdí, že Jedničku připravili o 30 milionů.

V případu bylo původně obviněno 36 lidí, dva z nich ale již zemřeli a čtyři uzavřeli dohodu o vině a trestu, kterou ještě musí projednat soud. Kauza se týká privatizace obecních bytů v Praze 1 letech 2010 až 2018, kdy v této městské části starostoval Lomecký. Ten ale vinu jednoznačně odmítá, trestní stíhání vůči němu v této věci bylo dokonce již jednou zastaveno. Nynější stíhání se opírá o nový znalecký posudek ohledně údajně způsobené škody. Ta by měla být zhruba 32 milionů.

Kromě Lomeckého se obžaloba vztahuje i na jeho někdejšího zástupce Daniela Hodka (ČSSD) a další zastupitele – Filipa Dvořáka, Jaroslavu Janderovou nebo Jana Bürgermeistera (všichni ODS). Obvinění se týká také Jana Votočka (TOP 09) a Richarda Bureše (ODS), stíhán je i zastupitel Filip Kračman (TOP 09). Za nedbalostní porušení povinnosti při správě cizího majetku a maření úkolu úřední osoby hrozí obviněným jeden rok až pět let vězení.

O osm mega méně

Policie se zajímá o několik případů prodeje obecních bytů, ale specificky prodej bytu v Opletalově ulici 15 se projednává zvlášť. V tomto případu exstarosta Lomecký čelí obvinění za to, že bez vědomí rady či zastupitelstva Prahy 1 podepsal kupní smlouvu k tomuto luxusnímu bytu. O něj měla původně zájem Olga Grillová, dcery Ivany Tykač, manželky miliardáře Pavla Tykače a podnikatelky v realitách. Grillová v nabídce na byt, který měl být privatizován, podala nejlepší nabídku – 18 milionů. Prodej se ale nakonec neuskutečnil. Grillová údajně přestala s Prahou 1 komunikovat, a když ji úřad vyzval k podpisu kupní smlouvy, nereagovala. Na řadu měli přijít tedy další zájemci v pořadí.

Ti, kteří byli na druhém až čtvrtém místě, však už získali byty jiné, a proto se dostala do hry Karolína Čelikovská s nabídkou 7 milionů. A Lomecký s ní opravdu smlouvu podepsal. „Toto provedl svévolně, ačkoli musel z pozice své funkce starosty vědět, že má zákonnou povinnost záměr spočívající v uzavření výše uvedené smlouvy předložit ke schválení zastupitelstvu městské části, přesto toto rozhodnutí uzavřít smlouvu učinil bez vědomí a souhlasu zastupitelstva,“ tvrdí o něm kriminalisté. Navíc ho obviňují i z toho, že se neujistil, zda tato částka odpovídá tehdejším reálným cenám v dané lokalitě. „Nechránil tak majetek městské části, ačkoliv jako starosta městské části měl povinnost svou funkci vykonávat svědomitě, v zájmu městské části a řídit se zákony,“ uvedli vyšetřovatelé.

Tím to ovšem nekončí, naopak teprve teď to začíná být opravdu zajímavé. Čelikovská totiž byt krátce poté prodala, tentokrát už za necelých deset milionů korun advokátovi Adamovi Zlámalovi. A ten ho za necelý půl roku prodal také. Se ziskem půl milionu korun. A uhodnete komu? Firmě Property & Invest, která patří Ivaně Tykač. Byt tedy získala oproti původní ceně o osm milionů levněji. Zajímavá náhodička, že?

Tak mě žalujte!

Podle vyjádření advokátky Dagmar Raupachové pro idnes.cz není kauza z Prahy 1 na české poměry ničím ojedinělým. „Takových případů je mnoho a navzájem se podobají. Výjimkou není ani Brno nebo Ostrava. Většinou se jedná o přečin porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ tvrdí Raupachová. Mnohé případy podle ní ani nedojdou k soudu, a pokud ano, tak často kvůli nedostatku důkazů nedojde k odsuzujícímu rozsudku. Za tím, že se případ privatizace obecních bytů v Praze 1 k soudu nakonec dostal, stojí současný zastupitel Prahy 1 David Bodeček (Piráti). Ten opakovaně, ještě před svým zvolením do zastupitelské funkce, upozorňoval na nesrovnalosti při prodeji bytů Jedničky. „Tehdejší starosta Lomecký a radní pro bezpečnost Solil  mne opakovaně veřejně vyzvali, abych  podal  trestní oznámení a nezdržoval tehdejší zastupitele v rámci jednání zastupitelstva pro ně nesmyslnými argumenty a informacemi k dokumentům, které jsem obdržel na základě zákona ‚106‘ od radnice Prahy 1,“ popsal Našemu REGIONU Bodeček. „Je mi líto spousty z těch, kteří mají být obžalováni. V žádném případě mi není líto Lomeckého, protože on je strůjcem nestandardností u nejednoho výběrového řízení na prodej obecních bytů na Praze 1. Jeho výzvou, abych šel podat trestní oznámení si sám nasedl na lopatu,“ dodal.

Někdejší starosta Lomecký trestní odpovědnost odmítá a tvrdí, že celý případ je vykonstruovaný policií. Do rozhodnutí soudu jej odmítá jakkoliv komentovat, dříve již ale prohlásil, že Bodeček, který na něj žalobu podal, se mu pomstil za to, že sám v privatizaci byt v Praze 1 nezískal, přestože o to rovněž usiloval. Současné vedení Prahy 1 se na dotaz Našeho REGIONU k blížícímu se soudu s jejím exstarostou a dalšími činovníky nevyjádřilo.Nepřehlédněte