Vaše 1: Tanečky kolem Jidřišské věže. Církvi se hlásí další zájemci

5.12.2022
Táňa Pikartová

Kdo koupí slavnou věž ještě není jisté. Vážný zájem o ni mají hlavní město i Praha, stojí o ni ale ještě minimálně deset dalších kupců. Generální vikář pražské arcidiecéze Jan Balík řekl, že církev chce ekonomicky nevýhodný majetek prodat co nejlépe. Samozřejmě.

Nové zastupitelstvo Prahy 1 by památkově chráněnou Jindřiškou věž koupit chtělo. Podle nové starostky Prahy 1 Terezie Radoměřské (TOP 09) je koupě městem nebo městskou částí na místě. Zájem o koupi památky projevil i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který současně arcibiskupství zkritizoval za to, že metropoli nebo městskou část neoslovil jako první a přímo.

Jako horký brambor

O prodeji Jindřišské věže se přitom mluví již několik let. Když ale média upozornila na inzerát, ve kterém ji církve nabízí za 75 milionů, město začalo jednat. Kolik její prodej ale nakonec vynese zatím tak jisté není. Jednička by totiž věž koupit chtěla, ale sama na ni nemá, a zda má velká Praha na její nákup dost financí, nikdo nezmínil. Přitom ve hře nejsou jen zástupci hlavního města a Jedničky, církev je připravená prodat desetipatrovou věž v lukrativní lokalitě vedle Senovážného náměstí v podstatě komukoliv.

„Jestli si ji koupí magistrát, Praha 1 nebo člověk, který má chuť mít takovou věž, aby se jednou jmenovala po něm, je z byznysového hlediska jedno. Pro nás je důležité prodat to tomu, kdo dá nejlepší nabídku,“ upozornil vikář Balík a dodal, že podle něj vyžaduje na opravách investici asi dvacet až třicet milionů korun. Dlouhodobý nájemce by podle něj budovu zhodnotil. Stejně chce církev postupovat i se svým dalším vlastnictvím. „Vyhodnocujeme postupně náš nemovitý majetek a ten, který je neproduktivní, se snažíme výhodně prodat a finance alokovat především do nájemního bydlení,“ dodal Balík.

Církev dá Praze čas

Na výzvu primátora Hřiba ale přece jen k jednání mezi zástupci arcibiskupství s pražským radním pro majetek Janem Chabrem a starostkou Prahy 1 Terezií Radoměřskou (oba TOP 09) došlo. Chabr poté uvedl, že církev dá městu potřebné informace a čas do konce roku, aby mohlo vypracovat analýzu nutnou pro předložení vlastní nabídky na odkup.

„Předpokládám, že do konce roku bychom měli vědět, jestli město bude podávat nabídku, a pokud bude, tak v jaké výši,“ komentoval výsledek Chabr. Rozhodnutí o samotném odkupu pak bude na zastupitelstvu, případně nové radě města, pokud však už bude zvolena. Pokud ne, mohl by to být vůči koupi Jindřišské věže zásadní zádrhel.

Ve stejném duchu se ke schůzce vyjádřil i generální vikář: „Určitě do konce roku počkáme s rozhodnutím, komu Jindřišskou věž prodáme,“ a potvrdil, že medializace prodeje v posledních dnech vede k tomu, že se ke koupi hlásí v hojném počtu i další zájemci, a že je tedy nutno předpokládat i vyšší cenu.Nepřehlédněte