• nezarazene
  • Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • Vaše 10: Desítka věnuje letošní rok odkazu Josefa Čapka

    29.5.2023
    Renata Říhová

    V letošním roce se desátá městská část věnuje odkazu Josefa Čapka, který byl nejen slavným grafikem a knižním ilustrátorem, ale zároveň patří k zakladatelům moderního českého malířství.

    Praha 10 tak navazuje na novodobou tradici, kdy rok 2020 věnovala spisovateli Karlu Čapkovi, rok 2021 architektovi Janu Kotěrovi, rok 2022 Jiřímu Kolářovi.

    Letos se Praha 10 zaměřuje na odkaz bratra Karla Čapka, Josefa. K této příležitosti připravila Desítka řadu kulturních a vzdělávacích akcí, přednášek, výstav a mnoho dalších zajímavých událostí s tímto významným autorem spojených. Radnice plánuje mimo jiné uspořádat na památku významu Josefa Čapka pro Prahu 10 předání čestného občanství v zahradě vily bratří Čapků.

    Námořník na galéře umění

    Výstavní soubor s názvem Josef Čapek – námořník na galéře umění je od dubna instalován na velkoplošných panelech a umístěn ve dvou vršovických lokalitách. Zatímco na náměstí Svatopluka Čecha mohou zájemci proniknout hlouběji do podmanivého světa Čapkových obrazů, v parku Jiřího Koláře se dozví nespočet zajímavostí z jeho života, spojeného s mnoha obory činnosti, kterým se věnoval.

    Výstavu připravila kurátorka a přední odbornice na čapkovskou tematiku Kristina Váňová. Ta byla rovněž autorkou velkolepé a úspěšné výstavy, která před třemi lety připomněla občanům Prahy 10 výročí spisovatele a dramatika Karla Čapka.

    Kristina Vaňková v unikátním souhrnu představuje osudy proslulého výtvarníka, spisovatele, novináře a básníka a také příběhy jeho stěžejních děl. Svou uměleckou i lidskou poctivostí a opravdovostí, neústupností i za cenu ohrožení své existence se Josef Čapek stal národní morální autoritou. Jeho umělecký i myšlenkový odkaz je stále aktuální, o čemž se mohou návštěvníci přesvědčit právě při prohlídce nové Desítkové výstavy.

    Maluj jako Čapek

    Malířská zeď Maluj jako Čapek pro malé i velké malíře je veřejnosti přístupná v parku Jiřího Koláře. Jedná se o bílou kostku ve veřejném prostoru fungující jako velkoformátové plátno, díky které se může každý stát malým i velkým malířem. Instalace je přístupná veřejnosti po dobu letních měsíců.

    Bílá kostka se stává součástí veřejného prostoru a průběžně se na ní obměňují „umělecká díla“ tak, jak na ni lidé malují.

    Josef Čapek ve vinohradském divadle

    Přednáška Pavly Pečinkové přestaví návštěvníkům Josefa Čapka také jako scénografa pro Městské divadlo na Královských Vinohradech, kde vytvořil dvacet jevištních výprav. Jeho nejvýznamnější scénografickou realizací je výprava k vlastní hře Země mnoha jmen, za niž byl kritikou označen jako „český Marinetti“. Tato jediná samostatná divadelní hra Josefa Čapka představovala zásadní polemiku s utopickou ideologií devětsilské avantgardy, ale její jevištní výprava předjímala avantgardní praxi osobnosti Josefa Čapka. Přednáška se uskuteční 13. června od 17 hodin v Trmalově vile, vstup je zdarma.

    Podzimní akce

    Další akce jsou naplánovány na podzim. Na zahradě vily bratří Čapků se uskuteční předání čestného občanství Josefu Čapkovi. V září se mohou hlavně děti těšit na loutková představení Pohádka o Pejskovi a kočičce v zahradě Trmalovy vily s doprovodným programem. Vršovické literární centrum Waldes nabídne během září a října vyprávění příběhů o bratrech Karlovi a Josefovi vhodné pro dospělé i starší děti s názvem Storytelling: Svět podle Čapků. Na stejném místě bude v říjnu probíhat neformální debata s hosty o životě a díle Josefa Čapka. Kristina Váňová se setká při neformální příležitosti s odborníky na Josefa Čapka a poskytne tak účastníkům různé úhly pohledu na Čapka a jeho tvorbu. Součástí budou i ukázky z literárního díla Josefa Čapka. Na říjen a listopad je pak v plánu promítání dokumentů a filmů inspirovaných Čapkovými díly v Kině Pilotů.

    Josef Čapek a Praha 10

    Slavný malíř, spisovatel, grafik a knižní ilustrátor Josef Čapek, který je i autorem celosvětově užívaného slova robot a patří k zakladatelům moderního českého malířství, je s Prahou 10 nerozlučně spojen. Josef Čapek se spolu se svým bratrem Karlem nastěhoval v roce 1925 do vily v tehdejší Úzké ulici na Královských Vinohradech. Dnes se tato ulice jmenuje Bratří Čapků a leží na území Prahy 10.

    Bratři Josef a Karel Čapkové si dvojvilu na Vinohradech nechali postavit v letech 1923 až 1924 podle návrhu architekta Ladislava Machoně. Josef Čapek se stěhoval do čerstvě dokončeného dvojdomku z vinohradského bytu, kde bydlel s manželkou Jarmilou Pospíšilovou a dcerou Alenou. Dům skrývá dvě vily s totožnými, zrcadlově obrácenými dispozicemi. Josef s rodinou bydlel v levé části domu, kde si v podkroví zřídil malířský ateliér. Významnou součástí domu byla rozsáhlá zahrada orientovaná k jihu, na jejíž podobě se podílel architekt Karel Dudych.

    Zdroj: MČ Praha 10



    Nepřehlédněte