• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Vaše 2: Hravé Putování Prahou 2 provede hráče místy více i méně známými

  4.9.2023
  Renata Říhová

  Druhá městská část pokračuje v seriálu putovních venkovních her. V současné době nabízí již celkem dvanáct tras. Letošními novinkami jsou trasy Havlíčkovy sady, Riegrovy sady, Folimanka, Podskalí nebo Jaroslav Foglar.

  Projekt Putování Prahou 2 realizuje druhá městská část už od roku 2021, kdy si první trasou připomenula výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily. Navazuje na jiný projekt městské části Encyklopedie Prahy 2, zaměřený na kulturně historické dědictví.

  Součástí stále rozvíjené Encyklopedie se v době covidové karantény staly i on-line vycházkové trasy, ale také hry a kvízy. Jejich cílem je pobavit, otestovat si znalosti a případně si je doplnit. Odtud byl už jen krůček k nápadu využít i stále populárnější formu venkovních orientačních her a rozšířit nabídku o luštění a poznávání spojené s pohybem na čerstvém vzduchu. Tedy na Putování Prahou 2, kdy účastníci hry procházejí trasu složenou ze zajímavých míst spojených určitým tématem. Na jednotlivých místech jsou umístěny cedule s QR kódy a odkazy na úkoly v podobě kvízových otázek. Účastníci mohou luštit a soutěžit.

  Jak se do putování zapojit?

  Do putovních her se mohou zájemci zapojit prostřednictvím speciálního webu https://putovani.praha2.cz/. Účast v jednotlivých hrách je zdarma a trasu lze projít v libovolném čase, klidně i na pokračování. Na jednotlivých stanovištích řeší soutěžící různé kvízové otázky a sbírají body. Při jejich dostatečném počtu se zapojí do losování o věcné ceny.

  Fanoušci putovních her se letos mohou vydat třeba po stopách Jaroslava Foglara nebo za poznáním a historií Podskalí. „První z her účastníky provede místy, kde žil a tvořil legendární spisovatel Jaroslav Foglar. Málokdo ví, že proslulý autor Rychlých šípů prožil většinu života v Praze 2 a rád vyhledával klid zdejších parků. Proto také samotná trasa vedoucí od rodného domu v Benátské ulici až k místu jeho posledního bydliště na Žižkově čítá celkem 10 zastavení,“ přiblížil tematiku putovní hry Jaroslav Foglar její autor, radní Prahy 2 pro oblast kultury Jaroslav Šolc (ODS).

  Další letošní trasou v nabídce putovních her, je putování Podskalím „Někdejší obec, která se za Karla IV. stala součástí Nového Města pražského, prošla po staletích velkou proměnou. Trasa tak nabízí zajímavosti z dávné i nedávné minulosti. Začíná u Podskalské celnice, pokračuje až na Palackého náměstí a po nábřeží se vrací zpět na Výtoň,“ pokračoval Jaroslav Šolc. Novinkami i trasy, které fanoušky putovních her provedou Dvojkovými parky.

  Všechny tyto soutěžní hry jsou otevřeny až do konce října. Účastníci putování, kteří do 31. října získají 80 bodů a více, budou zařazeni do slosování o věcné ceny. Trasy však bude možno procházet a hrát i poté.

  Po stopách Jaroslava Foglara

  Jaroslav Foglar patří mezi nejčtenější autory literatury pro mládež. Napsal o sobě knihu Život v poklusu. I z ní je patrné, jak úzce byl spjat s územím dnešní Prahy 2. Narodil se zde a s krátkou přestávkou žil a tvořil zhruba 70 let. Putovní hra provede účastníky po místech, kde Jaroslav Foglar žil a tvořil. Od rodného domu v Benátské ulici na Novém Městě, přes adresy v Nuslích, parky, kde rád psal, kolem domu v Korunní ulici na Vinohradech, kde žil až do roku 1978. Dojdou až k místu jeho posledního pobytu na Žižkově. Přitom si přiblíží zajímavosti ze života a tvorby člověka, který uchvacuje další a další generace mladých.

  Putování Podskalím

  Trasa vede po stopách historie i života v této zajímavé části Prahy 2. Začíná u Podskalské celnice, kde má Muzeum města Prahy stálou expozici věnovanou této oblasti. Prochází ulicemi až na Palackého náměstí a po nábřeží se vrací zpět na Výtoň. Účastníkům připomene některá, již zaniklá místa, zdejší život před asanací, nejstarší profesní spolek Vltavan, zakladatele Pražské paroplavby, ale i držitele Nobelovy ceny nebo slavného malíře a spisovatele knížek pro děti. V Podskalí je vskutku co obdivovat.

  Dvojkovými parky

  Poznávání Havlíčkových sadů je spojeno s příběhem. Soutěžící pomáhají pochytat zvířata z někdejšího Vivária, která se rozutíkala po celém parku. To se jim podaří, když splní úkoly na jednotlivých zastávkách.

  Během Putování Riegrovými sady se účastníci hry dozví více o historii parku a zajímavých místech, která se zde nacházejí. Poznávání bude spojeno s příběhem. Hráči mají za úkol posbírat zatoulané listy rukopisu Riegrovy encyklopedie, které po parku rozfoukal vítr. Ty získají splněním úkolů na jednotlivých zastávkách.

  Při Putování Folimankou soutěžící park nejen blíže poznají a užijí si příjemné prostředí, ale mohou si i zahrát s pomocí smyšleného příběhu. Pomohou totiž Folmanům v pátrání po pokladu. Kdo ví, třeba tam ten poklad opravdu je. Začátek trasy je u Osvěžovny v centrální části parku, která stojí zhruba v místech někdejší usedlosti. Následující zastávku se hráči dozví vždy až po splnění úkolu.

  Zdroj: TZ MČ Praha 2


  Témata:

  Nepřehlédněte