Vaše 8: Opozicí kritizovaný prodej obecního domu je prozatím zastaven

14.2.2022
Jitka Kačánová

Osmičkoví zastupitelé sdružení 8žije a Praha Sobě ostře kritizovali radnicí plánovaný prodej obecního domu ve Vosmíkově ulici. Vadila jim údajná netransparentnost prodeje, nízká prodejní cena i skutečnost, že novým vlastníkem se mělo stát narychlo založené bytové družstvo. Radnice následně prodej domu stáhla.

Činžovní dům dvacet minut od Václaváku za pouhých 16 milionů. A kupcem má být navíc bytové družstvo složené z nájemců čtyř obecních bytů, kteří je získali teprve loni. „Podle opoziční 8žije a magistrátní Prahy Sobě, které budou letos na Praze 8 kandidovat společně, jde o netransparentní postup, který může být pro městskou část velmi nevýhodný. Radnice tím navíc zbytečně přijde o další potřebné byty,“ tvrdí zastupitel osmé městské části Tomáš Němeček (8žije). Dění kolem domu je podle něj od počátku prazvláštní. Loni Praha 8 vyvěsila nabídku na pronájem čtyř obecních bytů v tomto domě, ale se radní se prý vůbec nenamáhali s propagací, takže i v době těžké bytové krize se sešlo jen pár nabídek. „Vítězové nabídli první nájemné ve výši 2,1 milionu, 1,4 milionů, 2,3 milionů a 2,1 milionů. Dohromady dali cca 8 milionů a obecní byty byly jejich. Ještě se nesešel ani rok s rokem a už budou mít i celý dům. Čerstvě založené Bytové družstvo Vosmíkových 18, které tvoří tito čtyři vítězové, si má odkoupit celý dům za 16 254 000 korun. Přímo a bez soutěže,“ doplnil Němeček. Zarážející je podle něj především nedostatek informací a postup radnice.

Je 16 milionů dost?

Zastupitelé měli na únorovém zasedání o odprodeji rozhodovat, aniž by se podle Němečka dozvěděli, zda došlo k opravám bytů, k nimž se nájemci původně zavázali. Také zpochybnil výši ceny domu stanovenou znalcem a ptá se, proč se obecní majetek nemůže prodávat tak, aby o ceně nebylo pochyb, například v aukci nebo výběrovém řízení. „Prodávat byty a obecně městský majetek, aby se z výnosu platil provoz radnice, je neudržitelná a nerozumná politika. Je mi líto, že Praha 8, která o výnosy z privatizace bytů přišla v katastrofickém projektu Nová Palmovka, v této praxi zjevně pokračuje,“ dodal zastupitel a předseda magistrátního Výboru pro bydlení Pavel Zelenka (Praha Sobě). 8 žije spolu s Prahou Sobě by za těchto podmínek a za současné bytové situace neprodávali dům vůbec.

Jednání s magistrátem

Odprodej obecního domu na adrese Vosmíkových 510/18 nejprve schválila rada Prahy 8, ve které jsou zástupci ODS, TOP 09 + STAN a Patriotů, na svém zasedání 18. ledna 2022 na návrh radního pro majetek Tomáše Slabihoudka (TOP 09). Na následném únorovém zasedání zastupitelstva, kde má koalice spolu s hnutím ANO většinu, se měl prodej schválit. Hned na úvod tohoto zasedání ale Slabihoudek prodej výše zmiňovaného domu stáhl z programu s tím, že si to ještě musí vyjednat s magistrátem. Opozice to považuje za výsledek svého tlaku, který před plánovaným prodejem, vyvinula na magistrátu. Zároveň netuší, zda to znamená definitivní stažení do konce volebního období nebo zda bude návrh předložen příště znovu.

Slabihoudek zatím nechtěl přerušený prodej domu komentovat, dokud nedokončí svá jednánís magistrátem. Nicméně dle mluvčího Prahy 8 Martina Šalka je v prohlášení opozičních zastupitelů řada účelových nepravd, které se netýkají jen prodejní ceny domu. „Objekt je jedním ze seznamu domů navržených k prodeji, který schválilo Zastupitelstvo Prahy 8 již v roce 2019. Celý proces prodeje prošel standardní cestou, tj. zveřejněním záměru, schválení Radou MČ a poté předložením na zastupitelstvu. Současná prodejná cena vychází ze znaleckého posudku z prosince 2021. Z důvodu povinnosti péče řádného hospodáře si však radnice ještě nechá zpracovat revizní posudek, proto byl tento bod z programu posledního zastupitelstva stažen,“ vysvětlil Našemu REGIONU Šalek.

V této souvislosti je zajímavé zmínit návrh radního hlavního města pro majetek Jana Chabra (TOP 09), aby v budoucnosti prodej majetku městských částí musel odsouhlasit i magistrát. Ten je vlastníkem veškerého majetku v metropoli, městské části ho pouze spravují a doposud mají v prodejích do 50 milionů volnou ruku. Chabr by ale chtěl, aby město mohlo vetovat například i prodej jednotlivých obecních bytů.


Témata:

Nepřehlédněte