Včelí první pomoc: Propolis se užívá tisíce let, jeho protinádorové účinky věda odhaluje až nyní

Pokud by si měla nějaká přírodní látka nárokovat označení zázračná, v první řadě by stál jistě propolis. Díky tomu, že obsahuje až tři stovky látek s antioxidačními účinky, jej vyzdvihuje nejenom přírodní léčitelství, ale i lékařská věda. Bylo doloženo, že propolis ničí rakovinotvorné buňky, ale pomůže i proti bradavicím, oparům, spáleninám nebo zánětům v ústní dutině. 

Přírodní všelék

Hlavní složkou propolisu je pryskyřice, kterou včely nosí ze stromů do úlu a přidávají do ní výměšky svých hlavových žláz. Jeho konkrétní složení je ale rozdílné v závislosti na lokalitě. Obecně se ale jedná o bohatou směsici pryskyřičných látek, včelího vosku, balzámů a éterických olejů. Propolis je bohatý na minerály a stopové prvky, obsahuje i B vitamíny.

vedro, horko, léto

Přežijte vedra i bez klimatizace. Stačí dodržet pár zásad a neupečete se

Propolis má rovněž silné antibakteriální účinky. Oproti antibiotikům jeho častější užívání nezpůsobuje rezistenci, zároveň při běžném dávkování není toxický. V kombinaci s antibiotiky tak zesiluje jejich účinek a zároveň mírní nežádoucí účinky. Nutno ale dodat, že u některých citlivějších jedinců se může na propolis stejně tak jako na jiné produkty z medu objevit nepříjemná alergie.

Proti nádorům

Za zmínku také rozhodně stojí látka se zkratkou CAPE, která je v propolisu obsažena. Ze studií vyplynulo, že má silné protinádorové účinky. Za dva dny si například poradila se 47 procenty rakoviny plic, po třetím dnu byly zničeny buňky z víc jak 67 procent. Podobné výsledky mělo CAPE i u dalších druhů rakovin, včetně neoperovatelné rakoviny mozku.

švestky, ovoce

Švestky, hrušky i ostružiny zadarmo. Praha nabízí ovoce ze svých sadů

Na bradavice, angínu i bolest zubů

V lidovém léčitelství se často používají tinktury s různým obsahem alkoholu, protože propolis není rozpustný ve vodě. Lze jej ale využít i v původním stavu. Účinkuje na bradavice – stačí položit mírně zahřátý kousek propolisu na patřičné místo, ovinout obvazem a za několik dní by měla bradavice sama odpadnout. Propolis pomůže i při chřipce, angíně nebo bolavých zubech, když budete kousíček převalovat delší dobu v ústech. Plátek propolisu umí vytáhnout hnis nebo ulevit při revmatismu.

Věděli jste, že:

  • Název propolis pochází z řečtiny a volně se dá přeložit jako předměstí nebo také obrana města. V názvu se tak odráží jeho účel, kdy včely chrání propolisem svůj úl před viry, kvasinkami a bakteriemi. Jednak jím natírají stěny, ale slouží i k jeho izolaci.
  • Pokud do včelstva pronikne například myš, včely nejsou její tělo schopné odstranit, potáhnou jej proto silnou vrstvou propolisu, aby tak zabránily nákaze z rozkladu.
  • Propolis je znám už tři tisíce let. Na jeho léčebné účinky spoléhali staří Řekové, Římané a Egypťané.
Dnes, 19:29
Vicepremiér, ministr vnitra a současně pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) má posílenou ochranku. Jako ministr...
Dnes, 17:34
Předseda opoziční ODS Petr Fiala trvá na tom, že exploze muničního skladu ve Vrběticích na...
Dnes, 13:35
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 13:35
Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly...
Dnes, 13:25
Na jaře se každý těší na čerstvé, ale než se objeví na záhoně, můžeme se...
Dnes, 12:34
Organizátoři tradičních akcí Prague International Bluenights a BlueFest se letos rozhodli tyto projekty spojit a...
Dnes, 12:19
Postup vlády při otevírání mateřských škol je podle zástupkyň školek nelogický. Předsedkyně Asociace lesních mateřských...
Dnes, 11:40
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varuje před vyšším rizikem kybernetických útoků vůči...
Dnes, 11:15
Přesné datum narození obávaného Henryho Morgana, největšího korzára 17. století, není známo. Nejprve si získal...
Dnes, 11:01
Pivovary v ČR loni uvařily 20,1 milionu hektolitrů piva, meziročně výstav klesl o 6,9 procenta....
Dnes, 10:15
Ve výrobě, ale i v maloobchodu, sociálních a zdravotních službách i v IT stále chybějí...
Reklama