mapa regionů
zavřít mapu

Pokud by si měla nějaká přírodní látka nárokovat označení zázračná, v první řadě by stál jistě propolis. Díky tomu, že obsahuje až tři stovky látek s antioxidačními účinky, jej vyzdvihuje nejenom přírodní léčitelství, ale i lékařská věda. Bylo doloženo, že propolis ničí rakovinotvorné buňky, ale pomůže i proti bradavicím, oparům, spáleninám nebo zánětům v ústní dutině.
Hlavní složkou propolisu je pryskyřice, kterou včely nosí ze stromů do úlu a přidávají do ní výměšky svých hlavových žláz. Jeho konkrétní složení je ale rozdílné v závislosti na lokalitě. Obecně se ale jedná o bohatou směsici pryskyřičných látek, včelího vosku, balzámů a éterických olejů. Propolis je bohatý na minerály a stopové prvky, obsahuje i B vitamíny.
Propolis má rovněž silné antibakteriální účinky. Oproti antibiotikům jeho častější užívání nezpůsobuje rezistenci, zároveň při běžném dávkování není toxický. V kombinaci s antibiotiky tak zesiluje jejich účinek a zároveň mírní nežádoucí účinky. Nutno ale dodat, že u některých citlivějších jedinců se může na propolis stejně tak jako na jiné produkty z medu objevit nepříjemná alergie.
Za zmínku také rozhodně stojí látka se zkratkou CAPE, která je v propolisu obsažena. Ze studií vyplynulo, že má silné protinádorové účinky. Za dva dny si například poradila se 47 procenty rakoviny plic, po třetím dnu byly zničeny buňky z víc jak 67 procent. Podobné výsledky mělo CAPE i u dalších druhů rakovin, včetně neoperovatelné rakoviny mozku.
V lidovém léčitelství se často používají tinktury s různým obsahem alkoholu, protože propolis není rozpustný ve vodě. Lze jej ale využít i v původním stavu. Účinkuje na bradavice – stačí položit mírně zahřátý kousek propolisu na patřičné místo, ovinout obvazem a za několik dní by měla bradavice sama odpadnout. Propolis pomůže i při chřipce, angíně nebo bolavých zubech, když budete kousíček převalovat delší dobu v ústech. Plátek propolisu umí vytáhnout hnis nebo ulevit při revmatismu.
Věděli jste, že: