Vdala se a nevěděla za koho. Svatba Anny přivedla Habsburky na český trůn

Před 517 lety se narodila Anna Jagellonská, uherská, česká a římská královna, manželka Ferdinanda I. Habsburského. Žena, která na český trůn přivedla Habsburky. Jako dvanáctiletá byla provdána za vnuka Maxmiliána Habsburského, přitom ale ani ona sama nevěděla, za kterého.

Anna Jagellonská, dcera královny Anny z Foix a Vladislava Jagellonského, se narodila 23. července 1503 v Budíně (Budapešť). Ihned po narození se však stala předmětem sňatkové politiky. Římsko-německý král Maximilián I. Habsburský nabídl Vladislavovi sňatek Anny s některým ze svých vnuků, Karlem nebo Ferdinandem Habsburským. Návrh na dynastické spojení našel u krále Vladislava i královny Anny příznivý ohlas.

Svatba nesvatba

V červenci 1515 byla Anna, tehdy jako dvanáctiletá, slavnostně provdána za jednoho z vnuků Maxmiliána, aniž však bylo určeno za kterého. Zastupoval je jejich děd Maxmilián. Anna byla poté odvezena do Innsbrucku, kde se věnovala vzdělání.

Žádný sex, veličenstvo! Císařovna Sisi jej nenáviděla

Původně Anna předpokládala, že se jejím manželem stane prvorozený Karel. Arcivévoda Karel byl však od roku 1516 španělským králem a bylo pro něj politicky výhodnější žádat o nevěstu na lisabonském dvoře. Anna byla velmi zklamaná, neboť se musela spokojit s jeho mladším bratrem Ferdinandem. Sňatek Ferdinanda a Anny proběhl v rakouském Linci 26. května 1521.

Anna královnou

Anna měla ale ještě bratra Ludvíka. Svému manželovi přinesla nárok na českou korunu v případě, že Ludvík zemře. K tomu došlo za pouhých pět let, kdy padl v bitvě u Moháče. Ferdinand si ihned nárokoval český a uherský trůn jako manžel Ludvíkovy sestry. Tento nárok byl bez výhrad uznán jen ve vedlejších českých zemích – Moravě, Slezsku a Lužici. České stavy odmítaly uznat nároky Ferdinanda a Anny a trvaly na svobodné volbě. Ferdinandova pozice byla ale z uchazečů o český trůn nejsilnější a českým králem byl zvolen 23. října 1526.

František Josef I. umíral za stolem, nikdo mu nedokázal pomoct

Manželství Anny a Ferdinanda

I přes prapodivné začátky (vdavky ve dvanácti letech, praktická neznalost toho, koho si vlastně brala, zklamání, že na ni „zbyl“ právě Ferdinand) bylo jejich manželství velmi šťastné. Manželé žili střídavě v Linci a v Praze a jejich soužití bylo oázou klidu a spokojenosti. Anna svého muže často doprovázela na jeho cestách a snažila se mu pomáhat při jeho vladařských povinnostech. Ferdinand se jí naopak odvděčoval příkladnou starostí o ni a o děti. Na rozdíl od jiných jí byl věrný a velmi ji miloval. Anna svému manželovi porodila celkem patnáct dětí, což je úctyhodný výkon.

Oblíbenkyně Pražanů

Královna Anna byla zastánkyní humanismu a proslula i skromností při výběru šatů a vlastní zručností při vyšívání. Svou přátelskou povahou a skromností si v českých zemích získala sympatie. To samozřejmě pomohlo celému Habsburskému domu. Obyvatelé Prahy ji měli velmi rádi také proto, že se zasloužila o opravu svatovítského chrámu po velkém požáru roku 1541.

Čakovický zámek měl první lednici už v 19. století

Úmrtí Anny

Anna zemřela 27. ledna 1547 po porodu svého patnáctého dítěte, dcery Johany. Pro Ferdinanda to byl zlomový okamžik, protože Anna mu byla milovanou manželkou, přítelkyní i rádkyní. Podle dobových zpráv si už nikdy neoholil vousy. Na smrtelné posteli držel v rukou Annin obrázek, aby ji na onom světě poznal, až se s ní setká.

Dnes, 08:57
Ceny řepky na pařížské burze MATIF, což je jedno z nejdůležitějších světových tržišť, se koncem...
Dnes, 06:46
Odvolací soud potvrdil 5,5 roku vězení někdejšímu kapitánovi Státní bezpečnosti Vladimíru Marečkovi. Je to nejpřísnější...
Dnes, 06:36
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 06:36
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával...
Dnes, 06:22
Dnes je Muzeum Bedřicha Smetany jednou ze specializovaných expozic Muzea české hudby a organizačně spadá...
Včera, 17:10
Azurová voda linoucí se kolem velkých balvanů, do kterých často také naráží a tím vznikají...
Včera, 15:21
Milá č. 18, slavný román amerického spisovatele Leona Urise, vychází opět v češtině. Podmanivý příběh...
Včera, 14:57
Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím....
Včera, 14:39
Možná jste to zaznamenali také. S volným časem v době koronavirové si člověk hledá rozptýlení...
Včera, 14:35
S přicházejícím teplým a slunečným počasím nastává opět sezóna grilování. Ta je ale kromě příjemných...
Včera, 14:30
Bojové sporty, motorismus a mnoho dalšího. Na české sportovní televizi SPORT 5 můžete sledovat pořady...
Reklama