29℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

Ve městech, městských částech i obcích hrozí zhroucení sociálních služeb

Ilustrační foto.

Na demonstraci 21. května na pražském Václavském náměstí promluvila také radní pro sociální politiku Milena Johnová. V květnu se s téměř 30 radními a šéfy sociálních odborů pražských městských částí, včetně těch ze západní strany metropole, vydala kvůli hrozícímu kolapsu sociálních služeb za ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou.

Reklama

Demonstrace uspořádaná iniciativou Milion chvilek pro demokracii, která se už počtvrté uskutečnila za nezávislost justice, se totiž dotkla i dalších témat – životního prostředí nebo právě ohrožení sociálních služeb, o kterém Náš REGION nedávno informoval. Je to záležitost, která se týká Prahy i regionů. Podle slov Johnové hrozí sociální kolaps, vyzvala vládu, aby sociální služby dofinancovala. Mají totiž dostat jen pětinu toho, co potřebují. Pro srovnání: ČR vydává na sociální ochranu pouhých 12 procent HDP, sousední Slovensko dává 16 procent, Německo 19,4 procenta, Rakousko dokonce 20,5 procenta. „Ministerští úředníci mi vysvětlili, že sice loni žádali do rozpočtu 600 milionů, ale vláda jim návrh seškrtala na pouhých 200 milionů,“ řekla.

Katastrofický scénář

Maláčová podle slov Johnové představila zástupcům Prahy a městských částí katastrofický scénář. „S dofinancováním sociální práce na obcích nemáme letos počítat. V příštím roce nedostaneme na sociální pracovníky na obcích od státu vůbec nic. Vláda v letošním roce snížila také dotace na sociálně-právní ochranu dětí. A to o 250 milionů korun. V příštím roce se tato položka ztenčí na polovinu. Domovům pro seniory, pečovatelské službě, osobní asistenci a dalším službám chybí letos řádově dvě miliardy, protože vláda schválila navýšení platů v sociální sféře, ale v rozpočtu s tímto nepočítala, a jak jsme od ministryně slyšeli, ani nepočítá,“ uvedla Johnová.

Je třeba se probudit, jinak do deseti let hrozí kolaps sociálních služeb

Zmínila týrané, zneužívané či zanedbávané děti, některé končí v nemocnici i umírají. Rychle též přibývá lidí starších 85 let, kteří jsou křehcí, často osamělí a chudí. Ti všichni potřebují pomoc sociálních pracovníků.

Připravovaná úprava

Maláčová se snaží prosadit ve vládě nápravu, která je nutná tady a teď, je to ale těžké. Národní strategie rozvoje sociálních služeb, kterou vláda schválila před třemi lety, počítá s tím, že dotace na sociální služby budou do roku 2025 podléhat víceletému financování a budou zařazeny mezi mandatorní výdaje, což by znamenalo, že poskytovatelé by na ně měli ze zákona nárok. Financování péče o seniory, lidi s postižením a další potřebné by mohlo být z vícero zdrojů. Podíl na úhradě by upravila připravovaná novela zákona o sociálních službách, kterou připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí.

Tristní situací, týkající se financování sociálních služeb, se na návrh opozice zabývala i Poslanecká sněmovna. Poslanci schválili usnesení, aby vláda peníze na potřebné dofinancování sociálních služeb našla.

Kraj připravuje opravu 80 let starého štěchovického mostu

Před 1 hodinou
Z věštkyně se stala bojovnící za práva žen a první kandidátkou na prezidenta Spojených států....
Včera, 17:30
Možná už máte delší dobu nějakého svého partnera, či partnerku. Jak si ale můžete být...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Znáte příběh Hitlerova osobního pilota, excelentního Hanse Baura? Létal už za 1. světové války, stal...
Včera, 14:00
Místo nadité peněženky eury jen malá plastová kartička. Jet k moři jen s platební kartou a výběr...
Včera, 13:34
Zima se blíží. Kampaň s takovým podtitulem odstartovala před Úřadem vlády ČR v noci z...
Včera, 11:30
Proslavily ho kočky. Stovky koček, které Louis Wain kreslil a maloval v nejrůznějších lidských pozicích....
Včera, 10:00
Zdálo by se, že nám nemůže být nic vzdálenějšího, přesto lidé ve starém Egyptě uvažovali...
Včera, 09:33
Středočeské nemocnice by měly dostat 38 milionů korun na investiční akce. Rozhodli o tom krajští...
Včera, 08:00
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
18.6.2019
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Reklama