8℃
Dnes je 22. únor , svátek má Petr

Ve středních Čechách do června přibylo 8014 lidí, nejvíc v ČR

Ve Středočeském kraji v letošním prvním pololetí přibylo 8014 lidí, což představuje největší nárůst v porovnání s ostatními regiony v republice. Koncem června měly střední Čechy 1,360.809 obyvatel, zůstávají tak nejlidnatějším krajem. Meziročně se zvýšil počet sňatků a zemřelých, zatímco rozvodů a narozených dětí ubylo. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Reklama

Růst počtu obyvatel statistici zaznamenali u osmi regionů. Středočeský kraj vykázal největší nárůst jak v absolutním vyjádření, tak v přepočtu na tisíc obyvatel. Druhá na pomyslném žebříčku skončila Praha s přírůstkem 6619 lidí. Následovaly ji Plzeňský a Jihomoravský kraj. Nejvýrazněji klesl počet obyvatel v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.

Celkový přírůstek ve středních Čechách meziročně stoupl o 18,2 procenta. Obyvatel přibylo hlavně díky stěhování, a to o 7772. Přistěhovalo se 16.310 lidí, což bylo o 13,7 procenta více než ve stejném období loňského roku. Odstěhovalo se 8538 lidí, meziročně o 2,7 procenta více. Hlavní podíl na přírůstku stěhováním měla migrace v rámci republiky, kde ČSÚ eviduje nárůst o 17,8 procenta. Z jiných regionů se do středních Čech přestěhovalo 5192 lidí. Větší nárůst, o 58,3 procenta, zaznamenal přírůstek stěhováním ze zahraničí, díky němuž získal kraj 2580 obyvatel.

Přirozený přírůstek, tedy rozdíl mezi počtem narozených dětí a zemřelých, představoval 242 lidí, což bylo meziročně o 67,6 procenta méně. Počet narozených dětí meziročně klesl o 3,9 procenta na 7229, počet zemřelých se zvýšil o 3,1 procenta na 6987.

Počet sňatků oproti stejnému období loňského roku stoupl o osm procent na 2569. Rozvodů statistici zaznamenali 1608, tedy meziročně o 15,7 procenta méně.

Na nárůstu počtu obyvatel středních Čech se tradičně podílely hlavně okresy Praha-východ a Praha-západ, kde přibylo 2493, respektive 1464 lidí. Jejich podíl na celkovém přírůstku kraje se však meziročně snížil o 4,3 procentního bodu na 49,4 procenta. Okresy v sousedství hlavního města dlouhodobě zaznamenávají vysoké přírůstky stěhováním. Počet přistěhovalých je tam ve srovnání s ostatními okresy výrazně vyšší.

V celé České republice se v prvním pololetí počet obyvatel zvýšil zhruba o 15.400 na 10,625.449 lidí. Přírůstek zajistila zahraniční migrace, zejména z Ukrajiny a Slovenska.

Zdroj: čtk

Hlavní příčinou rozvodů je manželství. Vybrali jsme nejlepší citáty Alberta Einsteina

Před 32 minutami
Krajská hygienická stanice Středočeského kraje zkontrolovala v loňském roce 2 366 stravovacích zařízení, 141 dětských...
Před 1 hodinou
Všichni jsme zvyklí na fakt, že pokud chceme psát esemesky a telefonovat, musíme mít v...
Před 1 hodinou
Komerční článek
Např. vysloužilou zářivku převezme každý odpovědný kolektivní systém zdarma, kdežto běžná odpadová firma si za...
Před 1 hodinou
Víte, co je to mýdlový sliz? Dá se to vyrobit doma. A dá se s...
Před 3 hodinami
V Uměleckoprůmyslovém muzeu skončila v roce 2017 rozsáhlá rekonstrukce, která mimo jiné významně rozšířila výstavní...
Dnes, 11:30
Vyprávěly se o něm hrozné věci, byl odsouzen k trestu smrti, nakonec zemřel v poklidu...
Dnes, 10:00
Orthorexie je neznámá, přesto velmi častá, porucha příjmu potravy. Jedná se o člověka, který má...
Dnes, 08:00
Novodobý termín, jehož kořeny však sahají do dávné minulosti. Co svět světem stojí, nebyla šuškanda...
Včera, 17:30
U nás v Evropě platí, že velkoměsta získávala svou podobu během mnoha století trvajícího kulturního...
Včera, 16:00
Válkami vyčerpané české země už nebyly schopny husitským vojskům poskytnout dostatek obživy. Řešením byly tzv....
Včera, 14:30
Někteří odsouzení političtí aktivisté se rekrutovali z pokrokového hnutí, což byla česká politická mládežnická organizace,...
Reklama