• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Ve středních Čechách vysokoškolské koleje nejsou, studenti bydlí v soukromí a na ubytovnách

  10.9.2023
  Doris Drienová

  Vysokoškolští studenti ve středních Čechách využívají často ubytování v soukromých bytech, studentských ubytovnách nebo vyčleněných hotelových pokojích, klasické koleje v regionu nejsou. Fakulta biomedicínského inženýrství (FBMI) ČVUT se sídlem v Kladně nabízí pražské koleje.

  Vysokoškoláci si ubytování mnohdy zajišťují sami. Ubytování, které nabízí mladoboleslavská soukromá vysoká škola, oproti loňsku nezdražilo.

  Jedinou veřejnou vysokou školou v regionu je FBMI. Aktuálně je na fakultě 1752 studentů ve všech typech studia, počet ještě ovlivní druhé kolo přijímacího řízení. „Studentům FBMI fakulta nabízí koleje v Praze, případně využívají ubytovací kapacity některých kladenských středních škol či ubytování v soukromých bytech, což si ale zařizují samostatně,“ uvedla tisková mluvčí fakulty Ida Skopalová. Dodala, že obecně se dá říci, že s ubytováním studentů fakulta žádné problémy nezaznamenala. Dále část studentů dojíždí pravidelně z Prahy a středních Čech, a ubytování tedy nepotřebují.

  Studentům Škoda Auto Vysoké školy v Mladé Boleslavi škola kolejní ubytování nenabízí. Mohou ale využít například pokoje v Hotelu Věnec v centru města nedaleko školy. Měsíční cena se oproti loňsku nezvedla, je 5200 korun, k dispozici je 30 míst v dvoulůžkových pokojích. „Od zimního semestru nabízíme i dvě nová ubytování, která jsou kompletně zrekonstruovaná, takže tam je nájem trochu vyšší, adekvátně k novému vybavení,“ řekla kvestorka školy Sandra Lacinová. Zájem je podle ní letos standardní jako v minulých letech. „Neevidujeme žádné výkyvy, stále máme pár volných míst, takže je možné se do ubytování přihlásit,“ doplnila Lacinová.

  Škola, kde studuje zhruba 1200 studentů, na svém webu doporučuje studentům ještě Ubytování na Karmeli v centru města. Měsíční nájem tam vyjde na 5700 korun za místo v dvoulůžkovém pokoji. „Letos je cena stejná, zdražovali jsme kvůli vysokým nákladům na energii už loni,“ řekla za správu objektu Vladimíra Jindráková. Místa jsou podle ní ještě volná. „Kvůli válce nám chybí zahraniční studenti, kteří to využívali nejvíce,“ řekla Jindráková.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte