• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Vědci varují: Tuto písničku v autě nikdy neposlouchejte, pokud nechcete havarovat

  18.12.2022
  Simona Knotková

  Bezpečnost na cestách může ovlivnit i na první pohled tak obyčejná věc, jako je poslech písniček. Problematické mohou být například pomalé skladby, které vás za volantem doslova uspí.

  Nevšední studii nechal vypracovat výrobce sprchových gelů Radox. Badatelé dali dohromady skupinu žen, které měly do určitého času složit puzzle, aby se tak dostaly do stresové situace. Během skládání jim byly pouštěny různé písničky a výzkumníci měřili jejich srdeční frekvenci, krevní tlak a dech.

  Poslech hudby se mu stal osudným. Patnáctiletého chlapce na Karvinsku usmrtil vlak

  Zjistili, že nejvíce uklidňující efekt na ně měl song Weightless od anglické ambientní skupiny Marconi Union. Tato skladba snižovala úzkost a stres o 66 %, byla o 11 % úspěšnější než ostatní pouštěné věci a některé účastnice experimentu dokonce uspávala.

  „Snímky mozku odhalily, že hudba proniká velmi hluboko do mozku a stimuluje nejen oblasti zodpovědné za vnímání zvuku, ale také ty spojené s emocemi. Song Weightless byl natolik účinný, že ženy začaly pociťovat ospalost. Rozhodně bych proto nedoporučoval poslouchat ho během řízení, mohlo by to být nebezpečné,“ uvedl vedoucí studie, doktor David Lewis-Hodgson.

  4 způsoby, jak se rychle zbavit úzkosti. Víme, jak se hodit do klidu

  Na skladbě se kromě muzikantů podíleli zvukoví terapeuti, čímž vznikl počin s dokonalým uklidňujícím efektem. „Podle výzkumu se jedná o tu nejvíce uklidňující skladbu na světě. Udržuje si rytmus, který začíná na 60 beatech za minutu a postupně se snižuje na cca 50 beatů za minutu. Vaše srdeční frekvence se během poslechu přizpůsobuje tomuto rytmu,“ vysvětluje Lyz Cooper, zakladatelka British Academy of Sound Therapy.

  Obyčejný tuzemský posluchač z písničky nemusí mít strach, protože v rádii na ni nenarazí a pravděpodobně se ani nebude nacházet na playlistu jeho oblíbených nahrávek. Na stranu druhou může využít její blahodárné tišící účinky na psychiku, poslechnout si ji můžete zde.

  Zdroj: LADbible  Nepřehlédněte