Vejce a ona, Betty MacDonaldová. Skutečný příběh slavné autorky

Další fotky

Rodným jménem se tato u nás tak populární spisovatelka jmenovala Anne Elizabeth Campbell Bardová (26. 3. 1907 – 7. 2. 1958) a pocházela z Colorada v USA. Srdce svých čtenářů – a především čtenářek – si dokázala získat humorným nadhledem i nad svými, leckdy tíživými životními osudy. Co je o ní už známo méně?

 • Bettyina rodina se často stěhovala kvůli práci jejího otce, který po vystudování Harvardovy univerzity pracoval jako důlní inženýr. Zároveň však dokázal svoji rodinu velmi dobře finančně zajistit. Betty tak spolu se svými blízkými bydlela ve velkém domě navštěvovaném mnoha hosty.
 • Dostalo se jí také vzdělání obvyklého pro tehdejší dívky z lepších rodin. To vše však skončilo v roce 1920 v důsledku předčasného úmrtí jejího otce na zápal plic.

Smrt nešťastné Virginie. Slavná spisovatelka milovala ženy, ale nikam to nevedlo

 • I tak roku 1924 Betty ukončila studium na Rooseveltově střední škole v Seatlu a začala studovat na univerzitě.
 • V červenci 1927 se vdala za Roberta Eugene Hesketta (1895 – 1951), vysokého, pohledného a o 12 let staršího. Bob pracoval v pojišťovnictví, ale jeho touhou bylo vlastnit slepičí farmu. Vyhlédl si pro ni místo na Olympijském poloostrově, několik kilometrů jižně od Port Townsendu ve státě Washington.
 • Ukázalo se, že přes veškerou snahu nešlo o životaschopný, natož úspěšný projekt. Bob se navíc stále věnoval své práci a tíha každodenní péče o farmu ležela především na Betty. Po narození dvou děvčátek, Annie (1928) a Joan (1930), a vzhledem k těžké práci, která nikdy nebyla, a ani nemohla být hotová, se Betty v březnu 1931 vrátila i s dcerami do Seattlu k matce a sourozencům.

Otevřený dopis paní Boženě Němcové, rozené Panklové

 • Ti na tom nyní nebyli finančně dobře. Malé úspory z doby, kdy byl ještě naživu otec se velmi rychle rozplynuly, a tak Betty nyní brala práci, jaká se naskytla. Také se rozvedla a po rozvodu se bývalí manželé už nikdy nesetkali.
 • Všechno to vypětí a nedostatečná výživa se projevilo tím, že Betty onemocněla tuberkulózou a v letech 1937 – 1938 strávila devět měsíců v léčebně pro chudé ve „Firland Sanatorium“ poblíž Seattlu.

Spisovatelka Sofie Podlipská, život jako z románu. Ale ne moc povedeného

 • Se svým druhým manželem, Donaldem C. MacDonaldem (1910 – 1975), se seznámila krátce po začátku druhé světové války a 24. dubna 1942 se za něho provdala.
 • Všichni se potom přestěhovali s dcerami na Vashon Island, rovněž ve státě Washington, kde Betty napsala většinu svých knih. Ve čtyřiceti letech už byla Betty uznávaná spisovatelka, jejíž příjmy dokázaly rodinu dostatečně zajistit. Obě dcery dospěly, provdaly se a odešly z domova.

„Nejvtipnější česká autorka“ Vendula Chalánková v pražské Pelléově vile komentuje konzumní dobu

 • V roce 1956 McDonaldovi opustili ostrov a odstěhovali se do klimaticky příznivější Kalifornie, kde v Carmel Valley koupili menší dobytčí ranč. Betty pokračovala dál v psaní, ale už za necelý rok přišly další zdravotní potíže. O život ji 7. února 1958 ve věku padesáti let na vrcholu svých duševních a fyzických sil připravila rakovina dělohy, onemocnění, které by dnes zřejmě bylo včas podchyceno preventivními vyšetřeními.

Hořké pozadí Vzpomínek na Afriku, jejich autorka byla chudá a nemocná. Ale nevzdala to

 • Betty proslavila již její první kniha „Vejce a já“ (The Egg and I), vydaná v roce 1945. Stala se bestsellerem a byla přeložena do dvaceti jazyků a zfilmována. I další knihy byly úspěšné, o čemž svědčí vydání v milionových nákladech.
 • Po vydání knih došlo ke dvěma soudním sporům, když se v románových postavách poznali skuteční lidé a požadovali za tuto újmu vysoké finanční náhrady. Jedna žaloba byla vyrovnána mimosoudně, druhou řešil v roce 1951 soud.

FOTO: Betty MacDonaldová

Betty MacDonaldová - Obálka knihy Vejce a já z roku 1946 – wikipediaBetty MacDonaldová - Plakát na film Vejce a já (1946) – wikipedieBetty MacDonaldová - Paní Piggle-Wigle – dětská kniha Batty MacDonaldové -wikipedieBetty MacDonaldová - Mapa Vashon Island, kde Betty koupila srub – wikipediaBetty MacDonaldová - Ovce na Vashon Island – wikipedia.commons
Další fotky
Betty MacDonaldová - Rooseveltova střední škola, pojmenovan podle prezidenta Theodora Roosevelta (1858 až 1919). Betty promovala v roce 1924-wikipediaBetty MacDonaldová - Vashon Island. Kolo zde údajně nechalo přivázané ke stromu nějaké dítě a už se pro něj nevrátilo. Strom ho obrostli -wikimedia.commonsBetty MacDonaldová - cocoparisienne Pixabay
 • Sestrou Betty McDonaldové je americká spisovatelka Mary Bardová (1904 – 1970), nejstarší z celkem pěti sourozenců. V době jejího dětství se rodina stěhovala tak často, že až do svých 13 let nedokončila žádný školní rok v jedné škole. Je autorkou série knih pro dívky a tří autobiografických děl. Česky vyšly dvě její knihy: „Čtyřicítka – no a co?“ a „Buď sama sebou“, poprvé v 50. letech a podruhé v roce 2009 a 2011.
Včera, 17:30
Po revoluci zazářil na pražském divadelním nebi jako hvězda nejvyšší velikosti. Diváci jeho hry milovali,...
Včera, 16:00
Anolis barakojský získal své „slavné“ jméno podle oblasti Baracoa v nejvýchodnější části ostrova Kuba, v...
Včera, 14:00
Možnost cestovat v čase je tajným přáním mnoha milovníků záhad. Bohužel, Einstein, i tvůrci vědeckofantastické...
Včera, 13:56
„Kde jsem se učil? Slyšel jsem od svého dětství mnoho o Komenském a jeho Orbis...
Včera, 11:30
Každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší. Možná proto kontroluje každý jeho krok,...
Včera, 10:00
Přestože pocházela z „dobré“ rodiny, její dětství šťastné nebylo a už ve 13 letech se...
Včera, 09:01
Návrh zákona o České komoře porodních asistentek, který bude projednávat Senát, zřejmě ztratil bezvýhradní podporu...
Včera, 08:00
Zbyla vám prkénka a zároveň chcete pomoci ptáčkům? Zkuste si s námi vyrobit jednoduchou ptačí budku,...
21.2.2020
Když potřebovala Francie pomoc, zjevila se jako boží blesk z čistého nebe. Bylo jí pouhých...
21.2.2020
Byl jednou jeden lékař. Zemřel kdysi, před mnoha staletími. Bylo to však v únoru, a...
Reklama