Velikonoce našich předků. Pomlazení, čarování i starodávné rituály

Další fotky

Svátky jara, které dnes vnímáme jako ryze křesťanské oslavy Ježíšova zmrtvýchvstání. Málokdo ale ví, že tyto svátky naši předkové slavili již dávno před přijetím křesťanství. Pomlázka, pentličky, kraslice a další byly symboly příchodu jara a probouzející se přírody.

Svátky jara měly pro naše předky zásadní význam. Dnešní pomlázky, vyfoukaná vajíčka nebo ozdobné pentličky mají své historické kořeny dávno před příchodem křesťanství, které si pak podobu jarních svátků vypůjčilo.

Slovanské „červené“ Velikonoce

Druhé veliké svátky roku se slavily v době jarní rovnodennosti. Svátky červené, jak se také jinak nazývaly, byly oslavou vzkříšení přírody k novému životu, oslavou jara a slovanské bohyně Vesny. Tomuto jarnímu obratu v přírodě, kdy slunce stoupá výš a světla přibývá, se staří Slované přizpůsobili mnohými zvyky. Vítali jarní božstva a se zimními se loučili. Vynášeli Dědka, řezali Bábu, topili nebo shazovali ze skal Moranu. Jaro bylo přinášeno do vsí v podobě jívových, tisových nebo klokočových proutků. Domy se zametaly zelenými ratolestmi, věštilo se pomocí rituálů ohněm a vodou a také se vzpomínalo na zemřelé.

Velikonoce jsou za dveřmi. Zkuste novou metodu barvení vajíček

Vejce se nevyfukovala, kraslice byly ale symbolem

Velikonoce se však už tenkrát konaly ve znamení kraslic. Byla to vařená vejce, obarvená na červeno. Právě červená barva oku Slovanů lahodila tak, že ji nazývali „kráskou“, proto vznikl název pro velikonoční červené vejce – kraslice. Ovšem tato vajíčka mají až rituální význam. Jako ochrana před jakýmkoliv neštěstím se přehazovala přes chalupu a kam dopadla, tam se zakopala. Pro naše předky byla také symbolem životní síly, obnovy, znovuzrození. Po staletí se ale barvila jen plná vejce, jinak by ztrácela svůj význam a magickou funkci. Vyfouknutá zdobená vejce se objevila až ve 20. letech minulého století.

Pomlázka pro dívky i pro chlapce

Mladé pruty mají předávat svoji omlazující sílu ženě. Pomlázka byla nejvýznamnější součástí oslav a sílu tohoto zvyku dokazuje i to, že se udržel až do dnešní doby. Nejstarší záznamy o mrskání neboli „pomlazení“ pocházejí z přelomu 14. a 15. století a hovoří o šlehání mladými vrbovými proutky. Mrskali se však navzájem muži, ženy, chlapci i dívky. Tento zvyk byl původně rituálem, využívajícím magických vlastností jarních zelených ratolestí. U nás, západních Slovanů, je tento zvyk pravděpodobně nejrozšířenější.

FOTO: Velikonoce našich předků

Velikonoce našich předků - velikonoce vajíčkaVelikonoce našich předků - velikonoce vajíčkaVelikonoce našich předků - beranek ovceVelikonoce našich předků - jaro kocickyVelikonoce našich předků - pomlázka velikonoce
Další fotky
Velikonoce našich předků - velikonoce vajíčkaVelikonoce našich předků - jaro kocickyVelikonoce našich předků - Velikonoce

Beránek přináší budoucnost

Jako bylo vánočnímu slunci zasvěceno prasátko, tak slunci velikonočnímu byl obětován beránek. Kosti beránka se používaly k čarování. U jižních Slovanů má zabíjení beránka ráz starodávného rituálu.

Letem světem Velikonoce. Hony na vajíčka nebo populární palačinkové závody

Dnes, 10:12
Sobota 24. října 1942, 11 hodin a 12 minut. Nacisté právě zastřelili drobnou tmavovlasou dívenku....
Dnes, 08:22
Dnes je již jméno české operní pěvkyně Terezy Stolzové tak trochu zapomenuté. Neprávem. Marně bychom...
Včera, 17:45
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 17:45
Karafiáty se v západočeských Klatovech pěstují déle než dvě staletí. Božskou květinu, jak nazval karafiát...
Včera, 11:01
Dneska si vyzkoušíme opravdu náročný recept, větrník. Tento zákusek kupujeme v cukrárnách za pár korun....
Včera, 08:00
Československou horolezeckou expedici „Peru 1970“, jejíž členové chtěli vystoupit na vrchol hory Huandoy (6 360...
30.5.2020
Grilování je nejlepší úprava masa. Víte proč? Díky krátké přípravě je dobře stravitelné a neleží...
30.5.2020
Muž, který je dodnes neprávem opomíjen. Jeho osud se naplnil jen o necelý rok později,...
30.5.2020
Česká republika má mnoho památek, z nichž některé jsou nádherně zrekonstruované, některým se snad již...
30.5.2020
Zatímco většina jiných hradů stojí na vrcholu kopce a tvoří dominantu kraje, Kost se uhnízdila...
30.5.2020
Pohádkový příběh o přátelství, pomoci a nových výzvách Puntička vychází u příležitosti Světového dne roztroušené...
Reklama