25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Velká ráže. 5 největších tanků, jaké kdy byly postaveny

Tank je zbraní, kterou nejspíše každý z nás dobře zná a žádná konkurenceschopná armáda se bez ní dnes neobejde. Hodí se do téměř jakéhokoli prostředí, proto je využívána v naprosté většině vojenských střetů. Poprvé se tanky objevily již v první světové válce na straně britské armády a od té doby prošly zásadním vývojem. Pojďme se tedy podívat na některé z nejodvážnějších projektů, jaké se kdy podařilo zrealizovat.

Reklama

Char 2C „Alzac“

Málokdo by to řekl, ale jedno z největších bojových vozidel bylo postaveno již pár let poté, co první stroje tohoto typu opustily brány továren. První tanky sice vyrobili Britové, ale ostatní zúčastněné velmoci je velmi rychle dohnaly a rozhořel se konkurenční boj o nejsilnější a nejschopnější bojový stroj. Ten se nakonec podařilo vyrobit Francouzům, přestože byly „supertěžké“ tanky Char 2C dodány až roku 1921. S délkou přes deset metrů a výškou čtyři metry se jednalo o opravdové kolosy – kvůli hmotnosti 69 tun nemohly být provozovány na běžných silnicích a přejíždět obyčejné mosty.

Tank 2C provozovala 12členná posádka a měl dvě věže, přední osazenou kanonem ráže 75 mm a malou věž disponující běžným kulometem, další tři kulomety se nacházely v oblasti trupu stroje. Pohon byl opatřen dvěma motory Maybach původem z německých vzducholodí, které však takto těžký tank dokázaly rozpohybovat na pouhých 15 kilometrů za hodinu. Vyrobilo se pouhých deset kusů, z nichž polovina musela být zničena vlastní posádkou na železnici, aby stroje na začátku druhé světové války neukořistili Němci.

Nejlepší odstřelovači historie. Nutností je ostříží zrak a ocelové nervy

T-35

S dalším opravdu megalomanským projektem přišli Sověti. Ukázal se zde ostrý kontrast mezi propagandistickými záměry velitelů Rudé armády a reálnou užitnou hodnotou – tank měl pět věží (jako žádný jiný tank v historii!), vážil 52 tun a obsluhovala ho 11členná posádka. Vrchní sovětští funkcionáři jej považovali za úžasný, nejméně jeden ze 61 vyrobených kusů byl přidělen každé elitní jednotce. Smutnou pravdou je, že nejlepší dojem tyto tanky zanechaly na vojenských přehlídkách, protože v praxi byly opravdu doslova nepoužitelné. Přestože výzbroj tvořily tři kanony a šest kulometů, stroje měly velmi slabé pancéřování (průměrně zhruba 25 mm), což z nich spolu s obrovskými rozměry činilo snadnou kořist. Téměř vždy došlo k poruše nebo zapadnutí v terénu, zapadlý T-35 mohl vytáhnout jen jiný T-35, který se při tomto úkonu zpravidla také pokazil a zcela zablokoval přístupovou cestu. Tyto události spolu s neskutečnou spotřebou paliva přiváděly sovětské vojáky k šílenství, a tak byly tanky staženy z provozu, dodnes se dochoval jediný kus.

Za druhé světové války velel největšímu uskupení amerických vojsk, po válce bojoval proti válce

 Jagdtiger

Přesuneme se do období konce druhé světové války. Psal se rok 1944 a všem již bylo jasné, že Německo válku prohraje. Německé inženýrství však neustále produkovalo do té doby nejobávanější a nejničivější zbraně, jaké svět kdy viděl. Do boje se zapojilo jen málo z nich, „stíhač tanků“ Jagdtiger však to štěstí měl. V přímém souboji se jednalo o nezničitelný stroj, přední pancéřování mělo tloušťku 250 mm – proti takové vrstvě pancíře byla jakákoli děla bezbranná. Impozantní však nebyla jenom ochrana, v přední části byl zabudován kanon ráže 128 mm, který byl schopen spolehlivě likvidovat jakékoli tanky i na vzdálenost 3,5 kilometru! Vyrobeno bylo zhruba 80 kusů, jimž se stala osudnou astronomická cena a také značná neohrabanost – přestože stroje na dálku excelovaly, zblízka neměly šanci proti nepřátelským lehkým tankům, které je snadno vymanévrovaly.

Kde se vzala Železná opona? Kupodivu nejde o pojem vymyšlený komunisty

T-28 Super Heavy Tank

Aby mohla americká vojska úspěšně bojovat proti německým opevněním (zejména proti obávané Siegfriedově linii), musela být vybavena schopnou technikou. K tomuto účelu byl roku 1943 navržen tank T-28 a projekt to byl skutečně velkolepý: čelní pancíř o tloušťce 300 mm odolný vůči jakýmkoli střelám a dělo ráže 105 mm určené na ničení betonu s dostřelem až 19 kilometrů. Jako většina supertěžkých strojů měl i tento velkou slabinu v podobě pohonu – motor Ford V8 o výkonu 500 koní zabezpečoval doslova želví rychlost 13 km/h. Nakonec se vyrobily pouhé dva kusy, protože během stavby válka skončila. Jeden kus se dodnes nachází v muzeu ve Spojených státech.

FOTO: 5 největších tanků historie

5 největších tanků historie - Char 2C5 největších tanků historie - Supertěžký tank T-355 největších tanků historie - Jagdtiger5 největších tanků historie - T-28 Super Heavy Tank5 největších tanků historie - Maus

Maus (PzKpfw VIII)

Suverénně největší tank, jaký kdy kdo vyrobil. Tento kolos navržený konstruktérem Ferdinandem Porschem byl coby prototyp postaven již roku 1943 a jednalo se o tank, který co do velikosti předtím ani potom nebyl překonán. Maus („Myš“) vážil 188 tun díky místy až 240 mm hrubé vrstvě pancéřování a na jeho věži se nacházela dvě děla ráže 128 mm a 75 mm. Kvůli své hmotnosti tank nemohl překonávat vodní toky po mostech, byl však navržen tak, aby byl schopen přebrodit až 13 metrů hlubokou vodu, jednalo se tedy prakticky o obojživelný tank. Ani tento stroj se však do boje nezapojil, při přepravě jediného bojeschopného kusu k ochraně Berlína se stala nehoda a tank byl poškozen – posádka jej tedy zničila, aby nepadl do rukou nepřátel. Druhý dokončený Maus byl převezen do Sovětského svazu na testování a dodnes stojí v ruském Kubinském tankovém muzeu.

Po druhé světové válce se konstruktéři tanků zaměřili na obratnost a vlivem rychlého rozvoje dělostřelecké techniky ztratily supertěžké tanky svůj význam.

 

Před 1 hodinou
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Dnes, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Dnes, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Dnes, 08:38
Divoká Šárka je romantické údolí Šáreckého (Litovického) potoka, které začíná divokým kaňonem v buližníkových skalách...
Dnes, 08:00
Naše zdraví ovlivňuje dědičnost, životní styl i prostředí, ve kterém žijeme. Dlouhodobý stres, tlak a...
Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Reklama