10℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

Velké příběhy legendárního Otto Skorzenyho. Zachránil Mussoliniho a prý měl na svědomí Kennedyho

Další fotky

Proslavil se především v roce 1943 osvobozením Mussoliniho, o tom, co dělal po válce, už moc informací na veřejnost neproniklo. Něco ale dělal určitě. Žádná tajná služba sice nevydává o své činnosti nějaké ročenky, ale víme přece, že služební poměr každého agenta končí až jeho smrtí.

Reklama

Ta Skorzenyho zastihla až dlouho po válce a byla zcela civilní – šlo o rakovinu plic. Co všechno se odehrálo předtím?

 • Otto Skorzeny (června 1908 – 5. července 1975) byl původem Rakušan ze středostavovské rodiny. Jako buršák se věnoval šermu a při jednom ze zápasů utržil jizvu na tváři, která mu již zůstala. Buršácký spolek byl německý spolek vysokoškolských studentů. Jeho členové se označovali jako buršáci (Burschen). Měli v oblibě zvláštní druh soubojů s dlouhými šavlemi, tzv. mensuru, a jizvy z nich se pokládaly za tak obzvláště „čestné“, že si je někteří dokonce vytvářeli uměle. Tyto spolky byly vždy prodchnuty německým vlastenectvím a podporou velkoněmecké myšlenky.

Jeho stíhačky pomohly SSSR vyhrát 2. světovou válku. Vůbec však vzniknout nemusely

 • Vystudoval technickou univerzitu (stavební inženýr) a hlásil se k letectvu. Po odmítnutí sloužil u jednotek Waffen SS (např. Das Reich) na východní frontě, kde byl raněn. Pak pracoval v pomocných jednotkách.
 • V roce 1943 mu Adolf Hitler nabídl vedení riskantní operace, jejímž cílem bylo osvobození italského Duceho Benita Mussoliniho ze zajetí, což se povedlo. Skorzeny byl za tuto akci vyznamenán „Rytířským křížem“.
 • V roce 1944 zorganizoval v Budapešti převrat (operace Panzerfaust), jehož důsledkem bylo, že Maďarsko dále pokračovalo ve válce proti Sovětskému svazu. Dosáhl toho jednoduchým trikem – obsadil budovu, v níž měli své kanceláře maďarští ministři.

Německá mládež v Hitlerových drápech. Doplatily na to statisíce dívek a chlapců

 • Koncem roku zorganizoval záškodnickou akci „Greif“ v Ardenách, kdy němečtí vojáci, hovořící americkou angličtinou, předtím žijící v USA, v amerických uniformách tajně přešli frontu a v týlu americké armády prováděli záškodnické akce a měli ulehčit postup útočícím německým jednotkám. Přihlásilo se na 2000 dobrovolníků, ale z nich jen asi 600 disponovalo uspokojivou znalostí jazyka a jen zhruba 50 jich bylo schopno mluvit americkým vojenským slangem. Sabotážní komanda se měla zaměřit na ničení muničních skladů, skladů pohonných hmot, ničit telefonní vedení a zajistit radiové uzly, odkud by byla šířena falešná hlášení. Důležité bylo získat informace o přesunech amerických útvarů a jejich výzbroji. Uvažovalo se i o únosu hlavního velitele generála Einsenhowera a zabití ostatních spojeneckých velitelů.

Byl zřejmě svědkem Hitlerovy sebevraždy, dožil spokojeně v Mnichově. SS-Gruppenführer Hans Rattenhuber

 • Skorzenyho „američtí“ vojáci byli odhaleni vcelku brzy. Neznali hesla ani správná pojmenování oddílů motorizovaného vojska, pro benzin třeba použili anglické slovo „petrol“ místo amerického „gas“ a k tomu ještě v naléhavé situaci slůvko „prosím“ (please) – když v armádě se neprosí. Někteří záškodníci se prozradili i tím, že neznali poslední výsledky amerického národního sportu, baseballu, a těžko se orientovali v této problematice i obecně. To, že pod americkými uniformami měli ty německé, už byla školácká chyba. Při výslechu se i proto rychle přiznávali a všichni dopadení byli ihned zastřeleni. Literárně tuto akci ve své knize „Křižáci na Západě“ ztvárnil spisovatel Stefan Heym.
 • V Sovětském svazu se bránilo pronikání nepřátelských agentů mezi partyzány tak, že v dotazníku musel každý uchazeč odpovědět asi na 200 otázek. Přitom se odhalili němečtí agenti téměř vždy. Zásluhou této náborové techniky bylo vyloučeno, aby se mezi partyzány uchytili nepřátelští agenti. A když si Kovpakovi partyzáni chtěli ověřit, zda mezi parašutisty, kteří k nim seskočili, nejsou nepřátelé, nařídili jim zazpívat Dunajevského „Píseň o vlasti“. Naproti tomu do různých západoevropských odbojových hnutí se lidem z Abwehru nebo gestapa podařilo proniknout téměř vždy.

Když demokracie selže, aneb jak se Hitler stal německým kancléřem a zrodil se Führer. Zcela legálně

 • Další Skorzenyho akcí měla být likvidace mostu u Remagenu, ale ta nevyšla.
 • Otto Skorzeny byl koncem roku 1944 pověřen vybudování tzv. Stíhacích svazů SS (SS-Jagdverbänd). Tyto speciální oddíly měly provádět protipartyzánské akce nebo za frontou uskutečňovat různé sabotážní akce.
 • Po válce se dostal Skorzeny do amerického zajetí. 26. ledna 1948 na něj vydal krajský soud v Uherském Hradišti zatykač pod číslem 7372, na jehož základě byla podána oficiální žádost o jeho vydání u komise OSN pro válečné zločiny. Skorzeny však v červenci 1948 z amerického zajateckého tábora uprchl do Španělska a od té chvíle byl „oficiálně“ na útěku.

FOTO: Skorzeny

Skorzeny - Otto Skorzeny (Norimberk, 24. listopad 1948) – wikipedieSkorzeny - Otto Skorzeny – wikipedieSkorzeny - Budapest, Otto Skorzeny, Adrian v. FölkersamSkorzeny - Gran Sasso, Mussolini mit deutschen FallschirmjägernSkorzeny - Buršácký spolek a jejich souboje (mensura) – panhzernet.net
Další fotky
Skorzeny - Buršácký spolek – wikipediaSkorzeny - Mensura – Palba.czSkorzeny - Hitlerův muž – Otto Skorzeny – StoplusjednickaSkorzeny - Skorzeny a osvobozený Nussolini – Militaria.czSkorzeny - Operace Greif – poprva diverzantů – PalbaSkorzeny - Operace Greif – poprava diverzantů – STOPLUSJEDNICKA.czSkorzeny - Gran Sasso, Mussolini vor HotelSkorzeny - Otto Skorzeny (vlevo) a Juan Perón (ve středu).Skorzeny - Po válce se stal Otto Skorzeny mj. farmářem – AangirfanSkorzeny - Gran Sasso, Anflug mit LastenseglerSkorzeny - Berlin, Skorzeny, Reinhardt, Zschirnt, Körner
 • Předpokládá se, že významně k jeho útěku přispěly špionážní služby USA. Později se Skorzeny v této souvislosti údajně podílel také na přípravě atentátu na J. F. Kennedyho v roce 1963. Pokud ano, tak to byla jeho vůbec nejdokonaleji provedená operace, protože její pozadí se nepodařilo objasnit dodnes.
 • Poté pracoval pro egyptskou a argentinskou vládu, a rovněž pro izraelskou tajnou službu Mosad. V době studené války, kdy bylo zastaveno vydávání osob mezi Východem a Západem, se již volně pohyboval i po Evropě. Zemřel července 1975 v Madridu a pochován je ve Vídni.

 

Dnes, 17:30
Začátkem 30. let si Stalin svou pozici ve vedení sovětské komunistické strany i SSSR upevnil...
Dnes, 16:00
Pokud se rozhodnete pro zajímavý pěší výlet po Rokycansku se záměrem poznat památky, které leží...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Nordic Telecom i nadále úspěšně pokrývá další lokality svým Nordic 5G internetem. Přes prázdninové měsíce...
Dnes, 14:00
Antonín Strnad, narozený 10. srpna 1746 v Náchodě, byl meteorologem, geografem, profesorem a rektorem Univerzity...
dýně
Dnes, 11:30
S podzimem přichází doba dýňová. Tykve všech tvarů a barev se hodí nejenom do kuchyně...
Dnes, 10:00
Otřásl tehdy celým světem, už jen proto, že Aldo Moro (nar. 23. 9. 1916) byl...
The Infinite Seas
Dnes, 09:03
Jana Fabiánová se cítí jako jazzová zpěvačka, a to proto, že jazz se jí zpívá...
Dnes, 08:00
Přírodní představení pod širým nebem, o němž s klidným svědomím můžeme říct, že je klasikou,...
Včera, 17:30
Knižní svět, blesky fotoaparátů, osobnosti českého filmu, aktivní novináři a vzrušení fanoušci. A nad tím...
Včera, 16:00
Někteří lidé říkají, že pohyb je fajn, ale tím hlavní při hubnutí má být strava....
Včera, 14:00
Když dal roku 1466 papež Pavel II. krále Jiřího z Poděbrad do klatby, protože se...
Reklama