Velký herec malých rolí zemřel před 20 lety, diváci si jej pamatují hlavně jako předsedu JZD

22.6.2022
Jaroslav Svoboda

Zahrál si snad v každém „známějším“ filmu ze 70. a 80. let minulého století, většinou hrál drobné role, ve kterých byl ale nezapomenutelný. Hrál většinou různé bodré a čtverácké muže nebo funkcionáře a tak se do paměti diváků zapsal zejména jako předseda JZD.

Jak by také ne, vždyť předsedu JZD si herec Miloslav Štibich zahrál jak ve filmu Na samotě u lesa, tak ve Vesničko má středisková. Ostatně, pánové Smoljak a Svěrák jej do svých filmů obsazovali rádi. Kdo vlastně ale byl tento herec malých rolí, který si však za svou kariéru zahrál ve více snímcích než některé hollywoodské hvězdy?

Miloslav Štibich se narodil 25. srpna 1928 v Praze. Do uměleckého života vstoupil coby konferenciér v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého v šedesátých letech. Nakonec se ale stal dlouholetým rekvizitářem, inspicientem a hercem drobných rolí v pražském Činoherním klubu, kde zůstal až do své smrti.

Zaniklá divadla: pražské divadlo patřilo v 19. století k největším v Evropě, nejednalo se však o Národní

Ačkoliv herectví nikdy nestudoval, stále více se prosazoval spíše před oponou než za ní. Ve svém herectví prokazoval přirozenost a velkou dávku lidskosti. Diváky dokázal upoutat i v jeho menších rolích, což bylo velmi pozoruhodné. Na scéně Činoherního klubu se objevil v nespočtu inscenací. V sedmdesátých letech se setkal s režisérem Jiřím Menzelem a ten si ho tak oblíbil, že mu najednou dával více příležitostí i ve filmu. Zahrál si tak ve filmech Kdo hledá zlaté dno, Na samotě u lesa, Báječní muži s létající klikou, Postřižiny, Slavnosti sněženek, Vesničko má středisková a další. S již zmíněnou autorskou dvojicí Smoljak – Svěrák pak spolupracoval také na několika snímcích, objevil se třeba ve filmu Kulový blesk, Vrchní, prchni! nebo Jára Cimrman, ležící, spící.

Ovšem, Miloslav Štibich se zalíbil i dalším režisérům a tak přicházely další a další nabídky. Díky nim si ho můžeme pamatovat například z filmu Past na kachnu, Božská Ema, Pytláci, Tři veteráni, Sestřičky, S čerty nejsou žerty, Rumburak, Sedm hladových, Pražákům, těm je hej! nebo O zapomnětlivém černokněžníkovi.

Poslední vlak: režisérkou byla Leontýnka z Ať žijí duchové a proč Csongor Kassai hraje pořád židy?

Spolupracoval rovněž s rozhlasem a účinkoval i v televizních inscenacích a seriálech, jmenujme například Nemocnice na kraji města, Sanitka, Malý pitaval z velkého města, Vlak dětství a naděje, Křeček v noční košili a další.

Úspěchy zažíval i se zahraniční produkcí. Bohužel, zemřel uprostřed rozdělané práce, 22. června 1992 v Praze. Zemřel náhle ve věku pouhých 63 let. Tento velký herec malých rolí české kinematografii velmi chyběl, a vlastně, chybí pořád.

Zdroj: čsfdNepřehlédněte