15℃
Dnes je 20. říjen , svátek má Vendelín

Velryba není velká ryba. Co jste o největších tvorech na Zemi možná nevěděli

Nádherní obři moří a oceánů. To jsou velryby, největší savci a živočichové vůbec, lidmi často mylně považovány za ryby. Nejrozšířenější pojmenování kytovců k tomu pochopitelně svádí. Jak to ale s onou fyziologií velryb vlastně je?

Reklama

Co jsou velryby?

I když si lidé pletli velryby s rybami po celá staletí, přinejmenším jeden člověk, totiž řecký filozof Aristoteles, věděl už kolem roku 350 př. n. l., že velryby nejsou ryby. Ve svých spisech uvedl, že mají-li velryby dýchací otvor, musí mít také plíce, a nepatří tedy mezi ryby, ale savce.

Největší mořští zabijáci. Co jste o žralocích možná nevěděli?

Některé druhy velryb se za potravou potápějí do hloubky několika tisíc metrů a dokážou zůstat pod hladinou déle než hodinu. Všechny se však musí občas vynořit a nadechnout. Před nadechnutím vyfukují z dýchacího otvoru teplý vzduch plný drobných kapiček. Tento „vodotrysk“ je z dálky viditelnější než velryby samotné. Ty jsou chráněny nenápadným zbarvením, a kromě toho vystrkují z vody jen dýchací otvor. Vše ostatní zůstává skryto pod hladinou.

Protože jsou uzpůsobeny k životu v mořích, nevypadají velryby jako typičtí savci. Místo předních nohou mají ploutve a ze zadních končetin zůstaly jen náznaky skryté uvnitř těla. Ochlupení zakrnělo v podobě pouhých štětin a tepelnou izolaci zajišťuje tuk.

Tuleň nebo lachtan. Víte, který je který? Ukážeme vám, jak je rozeznat

Jsou všechny velryby stejné?

Myšok, velryba bílá a černá, keporkak – jednotlivé druhy velryb se navzájem liší jak tvarem, tak i zbarvením. Ještě větší rozdíly jsou v jejich velikosti. Podle délky těla byste mezi pověstným plejtvákem obrovským, dlouhým více než 30 metrů, a některými druhy z teplejších moří (například plískavicí kapskou), které jsou menší než člověk, napočítali téměř 80 druhů.

Vědci dělí kytovce na dvě hlavní skupiny – na kosticovce, což jsou pravé velryby, a na skupinu vyzbrojenou zuby, zvanou ozubení. Z větších druhů má zuby pouze vorvaň a vorvaňovec. Ostatní, například plejtváci nebo keporkaci, mají v tlamě stěnu z kostic, z materiálu podobného lidským nehtům. Kosticemi se jako sítkem cedí drobné kousky potravy z vody.

FOTO: Velryby

Velryby - vorvaniVelryby - keporkakVelryby - velryba_gronska-hlavaVelryby - velryba_gronskaVelryby - plejtvak-clovek
Další fotky
Velryby - kril

Jak velká je tedy největší velryba?

Čistým objemem překonají velryby kteréhokoliv jiného tvora z kterékoliv doby a kteréhokoliv místa na Zemi. Dospělé samice plejtváka obrovského jsou větší než samci téhož druhu a měří v průměru 25 až 30 metrů. Jejich celková váha dosahuje až 135 tun a téměř třetinu z toho tvoří olejovitý tuk. Jenom samotné srdce váží půl tuny. Pradávní dinosauři se vedle nich zdají maličcí a dnešní sloni nebo nosorožci jsou úplnými zakrslíky.

Tak ohromná zvířata můžou žít pouze v oceánech, přesněji řečeno v chladných oceánech. Největší velryby se živí nepředstavitelnými kvanty antarktického a arktického planktonu. Za pouhý jeden den dokáže velryba přefiltrovat až tunu potravy – většinou několik centimetrů dlouhých živočichů příbuzných garnátům a nazývaných kril.

Před 23 minutami
Recepty jídel ze sezónních přebytků, zbytků v lednici nebo té části zeleniny a ovoce, jež...
Před 2 hodinami
Jen pár kilometrů odtud je jedinečný turistický přírodní ráj. Město ale nabízí spousty nádherných zastavení.
Včera, 17:30
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 17:30
Další důkaz toho, že v Rusku je, či snad spíše bylo, možné opravdu cokoliv. Tento příběh...
Včera, 16:00
Kdo není rebel ve dvaceti, nemá srdce. Kdo jím zůstal ve třiceti, nemá rozum. Jistě...
Včera, 14:00
Ovoci kaki, kterému se také říká pokrm bohů, se poprvé objevilo v 7. století v...
Včera, 11:30
Jeho obětí se měl stát francouzský prezident Charles de Gaulle, ten však pokus o atentát...
Včera, 10:00
Jsme v kraji dvou velkých českých hudebních skladatelů, Bedřicha Smetany a Bohuslava Martinů. Městečko, které...
Včera, 08:00
Začátkem listopadu, přesněji 3. listopadu si připomeneme svátek sv. Huberta, který je většině lidí známý...
18.10.2019
Se všemi tituly se Kalif al-Hakim (13. srpna 985 - 13. února 1021) nazýval Boží...
18.10.2019
Úspěšný velitel v bitvách proti Turkům patřil k nejznámějším postavám rudolfínské Prahy. Jeho nepřátelé mu...
Reklama