• nezarazene
  • Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • Veselí nad Lužnicí a Horusice spojila nová cyklostezka. Další úsek se připravuje

    21.5.2022
    Jiří Bydžovský

    Město Veselí nad Lužnicí se může pochlubit první částí sítě cyklostezek, které si naplánovalo. Úsek vedoucí od železniční zastávky ve směru na Horusice je dlouhý 1,13 km a od letošního jara jej mohou užívat cyklisté, in-line bruslaři, ale také pěší. Na další plánovanou část cyklostezky na bývalém železničním náspu už má radnice vydané stavební povolení. Trasa zajistí propojení až k veselskému nádraží.

    Cílem projektu bylo propojení města Veselí nad Lužnicí  s místní částí Horusice bezpečnou komunikací pro pěší a cyklisty. Zároveň se jedná o první zbudovaný úsek rozsáhlejšího záměru cyklostezky, vedené od železniční stanice Veselí nad Lužnicí přes železniční zastávku a místní část Horusice, až do obcí Bošilec a Dynín.

    „Cyklostezka je zbudována podél železniční trati v délce 1,13 km a se železniční zastávkou Veselí nad Lužnicí je spojena 300 m dlouhým úsekem cyklotrasy, vedené po místních komunikacích. Díky odklonění cyklistické dopravy od frekventovaných silnic I/24 a II/603 bylo značně zvýšena bezpečnost při cestách obyvatel do práce, do školy, či za službami,“ uvedla Lenka Horejsková, vedoucí Infocentra Veselí nad Lužnicí.

    Podél cyklostezky je umístěn nezbytný mobiliář, v podobě laviček, přístřešku a odpadkových košů. Součástí stavby je veřejné osvětlení s úsporným režimem svícení v nočních hodinách. Od 23 do 4 hodin dokonce na pouhých 20% intenzity 35W LED svítidel. „Tím dochází ke značnému úspoře energie, a přitom je stezka použitelná i pro občany, kteří se vrací pozdě domů.“ řekl starosta města Vít Rada s tím, že podél stezky nechybí ani výsadba stromů, která v parných letních dnech poskytne trochu stínu a na podzim ovoce k občerstvení.

    Projektovat se začalo už v roce 2016, ale stavba byla realizována  až v období roku 2021, ihned po úspěšném získání dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. „Původní rozpočet projektu činil 17,6 mil. korun, ale díky dobrému vysoutěžení veřejné zakázky se cena stavebních prací nakonec výrazně snížila na 11 mil. korun. Předpokládaná výše dotace 8,5 mil. Kč má být městu proplacena v následujících dnech,“ dodala Lenka Horejsková.

    Zdroj:vz

     


    Témata:

    Nepřehlédněte