Veslařská plavba z Českých Budějovic do Hamburku letos podpoří Domov pro seniory v Bechyni

25.3.2022
Jiří Bydžovský

Po stopách vltavských plavců je akce, kterou každý rok pořádá společnost vorařů z Českého Krumlova. Na voru je čeká cesta dlouhá téměř 1000 kilometrů. Přesto, že voroplavba v té tradiční podobě už dávno zanikla, každý rok si skupina veslařů a plavců  připomíná toto náročné řemeslo našich předků. Díky němu po staletí dopravovalo hlavně dřevo z jihu Čech do Prahy a dále do Německa. Některé vory končily svou plavbu až v Hamburku.

„V bouři, na vodě a vlnách, Svatý Jane opatruj nás“ bylo vepsáno na praporu plavců, takzvaných prameňáků. Proto letošní, téměř 1000 km dlouhá, veslařská plavba  je poctou patronovi lidí od vody, sv. Janu Nepomuckému, všem plavcům a hlavně pak vzpomínce na jednoho z nich, posledního pamětníka pana Václava Husu z jihočeské Hladné, v jehož rodině byla tradice voroplavby už od roku 1826,“ říká hlavní aktér Radek Šťovíček.

Stejně jako staří plavci na vorech popluje na své veslici 3 týdny. Týden plavby je plánován na území České republiky po Vltavě a po Labi. Zajímavou zastávkou bude Davle 4.4., kde si místní spolek Vltavan připomene letos své 125. výročí založení. 8.4. v Hřensku překročí hranice mezi Českem a Německem a dva týdny bude trvat, než jeho plavba v přístavním městě Hamburk 21.4. skončí.

Celou trasu plavby Po stopách vltavských plavců provesluje  „vrátný“ Radek Šťovíček, kterého budou etapově doprovázet a podporovat jeho kolegové a kamarádi z veslování. Plavbou z Českých Budějovic do Hamburku podpoří veřejnou sbírku pro Domov pro seniory Bechyně. „ Na svou plavbu se moc těším a chci si ji užít. Budu rád, pokud se k některé z etap, jako můj doprovod, přidáte i vy,“ dodává Šťovíček.

Na svou cestu se vydá 31.března. od Lannovy loděnice u Dlouhého mostu povesluje Radek Šťovíček, reprezentant ve veslování a držitel Řádu sv. Jana Nepomuckého za zásluhy o udržování tradic vorařství a šífařství v ČR a Evropě s Václavem Chalupou, držitelem 14 medailí z OH a MS do vorařské vesničky Purkarec, ke kostelu Sv. Jiří. Tam od 17:00 hod. začne slavnostní koncert skupiny Bárka. Za zvuku keltské harfy a violoncella zazní lahodné tóny Vltavy.

„Koncert připomene i tradici bohoslužeb k patronu plavců sv. Janu Nepomuckému, konaných před každou plaveckou sezónou a 120. výročí založení Spolku Vltavan v Purkarci,“ upřesňuje Šťovíček. První dubnový den dopoledne vyrazí na svou putovní plavbu.

Zdroj:vzNepřehlédněte