Vesničko má středisková se nelíbila komunistům ani demokratům. Jak je to možné?

27.11.2022
Jaroslav Svoboda

Jeden z nejlepších filmů pánů Smoljaka, Svěráka a Menzela. Na obrazovkách ho můžeme vidět několikrát do roka a dá se říct, že se zkrátka neokouká. Ovšem i u jinak dokonalého filmu se tvůrci sem tam „sekli“. Film navíc nebyl populární u politických elit, a to jak těch předlistopadových, tak i těch polistopadových.

Děj filmu se odehrává na českém venkově. Smoljak se Svěrákem v tomto filmu zvolili nepatrně odlišné prostředí než například ve filmu Na samotě u lesa. Nejednalo se o idylickou českou vesničku, ale střediskovou socialistickou vesnici. Ani tím se ale tehdejším soudruhům nezavděčili. Představitelé strany totiž po premiéře obvinili tvůrce z poškozování dobrého jména socialistické vesnice a hospodářství. Ironií je, že po revoluci noví „mocní“ film ve jménu demokracie označili za idealizaci bolševického režimu. Jak ho tedy tvůrci měli natočit tak zůstává otázkou.

Chyby v seriálu Chalupáři, všimli jste si jich někdy?

Filmu se ale nevyhnuly ani některé chyby. Například známá scéna s přejetím Drápalíka. Drápalík v podání Rudolfa Hrušínského ml. má otisk pneumatiky kombajnu v dolní části zad. Kombajn ho tedy sice mohl přejet dvakrát (tam a zpátky), ale nejspíš by do země nevytlačil jeho dokonalý otisk od zdvižených rukou až po pracovní boty, který pak nechali družstevníci vylít sádrou, aby měl Drápalík svou vlastní sochu.

Další úsměvný moment můžeme zaslechnout ve scéně po rodičovské schůzce ve škole. Té se účastní mladý Pávek v podání Stanislava Aubrechta a vyptává se na sestru. Učitelka Magdalena Šebestová ho opravuje spisovnou češtinou, vzápětí ale osloví školníka nespisovně, když nepoužije při oslovení správné „pane Pavlíčku“ (pátý pád), ale řekne „pane Pavlíček“.

Zvláštní je i scéna v hospodě, kdy Otíkovi nalévají chlapi v hospodě alkohol do piva. Pávek to uvidí a okamžitě přestane hrát na trubku a jde ke stolu. Ovšem, ve chvíli, kdy přestane na trubku hrát, je tato ale slyšet i nadále.

Zdroj: ČSFD


Témata:

Nepřehlédněte