-2℃
Dnes je 23. leden , svátek má Zdeněk

Většina měst ve středočeském kraji hazard nějakým způsobem reguluje

Řada středočeských měst v uplynulých čtyřech letech vsadila na přísnější regulaci hazardu. Pro úplný zákaz hracích automatů a dalších hazardních her se rozhodli v Kolíně, jinde platí vyhlášky omezující provoz heren. Pokles jejich počtu hlásí například obě středočeská statutární města, tedy Kladno a Mladá Boleslav.

Reklama

V Kolíně schválili zastupitelé zákaz hazardu na podzim 2015, v platnost vstoupil v lednu 2017. Starosta Vít Rakušan (Změna pro Kolín) podotkl, že rozhodnutí předcházel průzkum veřejného mínění, v němž se lidé vyslovili pro variantu úplného zákazu. Dále bylo uspořádáno veřejné slyšení a vedení radnice situaci probíralo se strážníky i provozovateli heren. Zákaz měl roční odklad účinnosti, aby majitelé mohli najít nové nájemce.

Obava z prázdných nemovitostí se podle Rakušana nakonec nenaplnila. „Naopak můžeme ukázat příklady, kdy místo heren vznikly útulné kavárny a cukrárny,“ uvedl starosta. V Kolíně podle něj díky zákazu poklesla majetková a noční kriminalita, ubylo vandalů a zlepšil se noční klid v okolí někdejších největších heren. Lidé žijící v exponovaných lokalitách si podle starosty změnu pochvalují. „Příkladem může být i proměna někdejší sídlištní herny na sociální centrum poskytující rodinnou terapii,“ dodal.

Plošný zákaz hazardu navrhovalo i vedení Příbrami, návrh vyhlášky ale u zastupitelů nenašel dostatečnou podporu a celkem třikrát ho odmítli. Podle starosty Jindřicha Vařeky (ANO) se neshodli na tom, zda je či není vhodné omezovat práva a svobodu lidí, pokud jde o trávení volného času a nakládání s penězi. Poukázal na to, že novela loterijního zákona dá více možností, jak omezit lidí na sociálních dávkách. „Současná podoba zákona nařizuje provozovatelům evidenci všech hráčů s tím, že sociální odbor města ve spolupráci s úřadem práce mohou velmi snadno vykonávat kontrolu nad tím, zda osoby pobírající dávky neutrácejí peníze ostatních občanů v hazardních hrách,“ dodal Vařeka.

Jak často by měli chodit muži a děti na prohlídky, a s čím? Odpověděla nám lékařka

K plošnému zákazu nepřistoupili ani v Berouně, kde provoz heren a jejich počet reguluje místní vyhláška. „Situaci jsme řešili jak s městskou, tak i státní policií, otázku heren probírala komise prevence kriminality. Ukázalo se, že herny nejsou příčinou nepořádku a rušení nočního klidu ve městě, což v našem rozhodování hrálo velkou roli,“ uvedl starosta Ivan Kůs (ČSSD). Město podle něj také přihlédlo k ziskům z provozování heren. „Ačkoli to nebyl hlavní ukazatel, byl také velmi důležitý. Jen za rok 2017 tak městská pokladna totiž získala dalších 22,7 milionu korun,“ dodal.

Kladno hazard v minulosti výrazně omezilo. Z původních 118 heren jich podle primátora Milana Volfa (Volba pro Kladno) zbylo 35. Boj proti hernám zahájila radnice před více než rokem, kvůli dříve vydaným licencím a zákonným limitům se radikální omezení hazardu naplno projevilo od letošního 1. ledna. „Jediným řešením je radikální omezení hazardu. Úplný zákaz by nic neřešil, pouze by přesunul herny do šedé a naprosto nekontrolovatelné zóny,“ míní Volf. Kromě omezení počtu heren se podle něj velmi zpřísnily podmínky pro jejich provozování. Hráči se registrují, herny jsou kontrolovány a za hazard nelze utrácet sociální dávky. „I díky tomu se zmírnil dopad hazardu na okolí heren, a tím na širokou veřejnost,“ dodal primátor.

S hazardem bojuje i Mladá Boleslav, podle primátora Raduana Nwelatiho (ODS) po celou dobu, co je současná koalice ve vedení města. „Díky tomu také trvale klesá počet míst, na nichž je možné provozovat herny s hracími automaty,“ uvedl. Původně bylo ve městě 75 heren, nyní je jich 27 a nové podle něj nevznikají ani vznikat nemohou. „Na základě platné obecně platné vyhlášky, kterou jsme minulý rok na jaře aktualizovali, bychom to nepovolili,“ dodal Nwelati.

Zdroj: čtk

Vybrali jsme 5 nejkontroverznějších českých režisérů. Co vy na to?

Před 57 minutami
Hlavní roli v tomto incidentu sehrála loď amerického námořnictva Pueblo. Do domovského přístavu se nevrátila...
Včera, 18:33
Dvě státní instituce připravují nákladné rekonstrukce bývalých vojenských objektů v centru Prahy. Jde o nevyužívané...
Včera, 17:30
Nechtěl se vzdát křesťanské víry a přetrpěl neskutečné mučení. Jeho mrtvé tělo potom před supy...
Včera, 16:00
Jsou filmy, co zaujmou a stanou se nezapomenutelnými, ať už v pozitivním nebo negativním smyslu,...
Včera, 14:00
Už je skoro konec ledna a jestli jste ještě nezačali shazovat vánoční kila, je ten...
Pražský magistrát ve vánočním osvětlení.
Včera, 13:26
Opilce a hlučné turisty bude usměrňovat noční starosta. Pražští radní jím jmenovali Jana Šterna. Pomáhat...
Včera, 12:24
Podpora manželství pro všechny, tedy včetně stejnopohlavních párů, u české veřejnosti roste, loni byla většina...
Včera, 11:30
Kimči – tohle zelí z Korejského poloostrova je učiněný všelék, který se právem řadí mezi pět...
Včera, 11:00
Středočeská policie bude využívat bezpilotní letouny také při dohlížení na silniční provoz. Drony by měly...
Včera, 10:27
Kriminalita ve Středočeském kraji klesla, objasněnost trestných činů stoupá. Loni policisté v regionu vyšetřovali 19.210...
Reklama