-2℃
Dnes je 23. leden , svátek má Zdeněk

Vícegenerační soužití se podobá sendviči. Ač to může vypadat jako špatný příměr, v praxi to tak funguje

Další fotky

Představme si sendvič. Dva kusy pečiva a mezi nimi něco dobrého. Právě to uprostřed bývá obvykle to nejlepší, na co se nejvíc těšíme. Podobně je na tom takzvaná sendvičová generace, která drží společnost pohromadě a naplňuje nejen základní potřeby mnoha lidí za minimální ocenění a uznání.

Reklama

Tento pojem, v poslední době velmi často skloňovaný, upozorňuje právě na tu pomyslnou náplň mezi dvěma vrstvami, z nichž jednu tvoří nezaopatřené děti a druhou stárnoucí rodiče. Obě skupiny mají požadavky, kterých nedocílí bez pomoci. „Náplň“ poskakuje sem a tam a drží všechno pohromadě, aby se to nerozpadlo, drží rodinu pohromadě, v chodu a pohodě.

Až padesát procent seniorů trpí podvýživou, která je pro ně velmi nebezpečná

Cesta vede středem

Ve středním věku se mnoho lidí smiřuje se svým životem a upevňuje svoji identitu. V tomto věku už obvykle našli životního partnera, zajistili si kariéru a pořídili děti. Současně mají poblíž stárnoucí rodiče, kterým ubývají síly a potřebují jejich pomoc. Výzkumy ukázaly, že si většina českých seniorů přeje, i ve stavu nemohoucnosti a za pomoci pečovatelů, zůstat doma.

Na některé osoby středního věku doléhají nároky vícegenerační péče obrovskou vahou. Někdy žijí v domácnosti nezaopatřené děti nejrůznějšího věku proti stárnoucím prarodičům. Obě skupiny mají složitý soubor potřeb a obě potřebují od náplně pomoc.

Ta je lapená přesně uprostřed a musí všechny potřeby naplňovat, aby to celé fungovalo. Snaží se, aby se jí nevymkl z rukou vlastní život, vztahy a pracovní povinnosti, a přitom musí chodit na sportovní utkání svých dětí, pomáhat jim s domácími úkol, vařit a řešit každodenní povinnosti. K tomu se ještě stará o jednoho nebo oba rodiče, zařizuje jim lékařská vyšetření a doprovází je na ně, poskytuje jim pomoc v podobě stříhání nehtů, oblékání, koupání, podávání léků a krmení. Náplň je vlastně pečovatel.

Dobříští senioři dostanou zdarma SOS tlačítka. Mohou jim zachránit život. Jak fungují?

Mít se rád je žádoucí

Lidé, kterým se dostalo lepší rané rodičovské péče a lepších základů, se se středním věkem někdy vyrovnávají snáz. Stárnout s grácií vyžaduje, aby se člověk cítil dobře a spokojený sám se sebou. Je-li jeho vnitřní rozhovor laskavý a milující, bude lépe vybavený k tomu, aby dával lásku ostatním, ale zároveň ji i přijímal. Jeho cesta tímto obdobím bude méně chaotická, i když bude muset čelit řadě výzev.

Jedinec, který najde vnitřní klid, ujasní si priority a dá věcem řád, bude mít i jednodušší stanovení určitých postupů. Pečovatel se učí žít podle vnitřních pravidel. Která to mohou být?

 

  • Mám na vybranou
  • Budu se stavět na první místo
  • Udělám si čas na sebe a na partnera
  • Zavedu rutinu
  • Požádám o pomoc
  • Mohu říct ano, možná, později nebo ne
  • Budu věnovat pozornost vlastním pocitům a potřebám
  • Budu si připomínat, že tohle je jediný život, který mám

Pestrá strava pro seniory. Učí staré lidi, aby si sami připravovali chutné a zdravé svačinky

Péče o partnera

Zaměří-li pečovatel část energie, kterou dřív investoval do rodiny, zpět do sebe, bude mít lepší pozici k tomu, aby si uvědomil, že má potřeby i jeho partner. Často příslušník multigenerační péče přes stromy nevidí les. Sám se v lese ztratí, partner tím trpí a často pociťuje, že vztah uvadá. Přitom právě jejich vztah je hlavním pilířem, který drží všechno pohromadě. A jeho základ musí být pevný, aby celá konstrukce účinně fungovala.

Poté, co pečovatel oživí vztah s partnerem, získá zpět pozornost a lásku, kterou sám nutně k životu potřebuje.

FOTO: Vícegenerační soužití

Vícegenerační soužití - sendvič_1Vícegenerační soužití - sendvič_1Vícegenerační soužití - sendvič_2Vícegenerační soužití - sendvič_4Vícegenerační soužití - sendvič_5
Další fotky
Vícegenerační soužití - sendvič_7Vícegenerační soužití - sendvič_3

Nebojme se rutiny, diáře a harmonogramu

Zavedení rutiny může napomoci při vytváření vědomě plánovaného životního stylu, v němž zůstává i dost času na sebe i partnera. Diář, který si člověk dříve vedl hlavně kvůli zábavě, získává nový rozměr a hlavně účel: zachování zdravého rozumu. A může následovat další krok: vytvořit jednoduchý harmonogram. Jednoduchý proto, že v něm lze snadno provádět nezbytné úpravy.

Nutností je časový údaj od kdy do kdy se úkony (jako jídlo, mytí, cesta do práce, oběd a tak dále) mají odehrávat. Víkend by měl mít samostatný harmonogram s tím, že oproti všedním dnům tady bude podstatně víc čas, který budou trávit všichni společně.

 

Před 48 minutami
Hlavní roli v tomto incidentu sehrála loď amerického námořnictva Pueblo. Do domovského přístavu se nevrátila...
Včera, 18:33
Dvě státní instituce připravují nákladné rekonstrukce bývalých vojenských objektů v centru Prahy. Jde o nevyužívané...
Včera, 17:30
Nechtěl se vzdát křesťanské víry a přetrpěl neskutečné mučení. Jeho mrtvé tělo potom před supy...
Včera, 16:00
Jsou filmy, co zaujmou a stanou se nezapomenutelnými, ať už v pozitivním nebo negativním smyslu,...
Včera, 14:00
Už je skoro konec ledna a jestli jste ještě nezačali shazovat vánoční kila, je ten...
Pražský magistrát ve vánočním osvětlení.
Včera, 13:26
Opilce a hlučné turisty bude usměrňovat noční starosta. Pražští radní jím jmenovali Jana Šterna. Pomáhat...
Včera, 12:24
Podpora manželství pro všechny, tedy včetně stejnopohlavních párů, u české veřejnosti roste, loni byla většina...
Včera, 11:30
Kimči – tohle zelí z Korejského poloostrova je učiněný všelék, který se právem řadí mezi pět...
Včera, 11:00
Středočeská policie bude využívat bezpilotní letouny také při dohlížení na silniční provoz. Drony by měly...
Včera, 10:27
Kriminalita ve Středočeském kraji klesla, objasněnost trestných činů stoupá. Loni policisté v regionu vyšetřovali 19.210...
Reklama