25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Vikomt z El Alameinu vyhrál v sázce letadlo. Seznamte se s maršálem Montgomerym

Další fotky

Před 43 lety, 24. března 1976, zemřel v požehnaném věku 89 let britský polní maršál Bernard Law Montgomery, 1. vikomt z El Alameinu. Nejenže významnou měrou přispěl k vítězství Spojenců za 2. světové války, ale byl také pozoruhodnou osobností. I proto, že důsledně trval na dodržování slibů a nebál se říkat věci na rovinu.

Reklama

Obecně byl znám pod přezdívkou „Monty“ nebo „Sparťanský generál“ a když byl povýšen do šlechtického stavu jako 1. vikomt z El Alameinu, stal se příslušníkem britské vyšší šlechty. Na jeho přímočarém jednání, které občas bylo až neomalené, to ovšem nic nezměnilo.

Narodil se 17. listopadu 1877 v Londýně a do armády vstoupil ve dvaceti letech. Bojoval v první světové válce, mimo jiné v první bitvě u Ypres, kde byl zraněn, a v bitvě na Sommě. Obdržel Řád za vynikající službu (DSO) a válku zakončil v hodnosti plukovníka. Po válce sloužil v Irsku, Palestině a Indii, mezi tím se v roce 1927 oženil s Elizabeth Caver. 5. srpna 1938 byl povýšen do generálské hodnosti.

Za druhé světové války velel největšímu uskupení amerických vojsk, po válce bojoval proti válce

V době propuknutí druhé světové války velel části britského expedičního sboru dislokovaného v Belgii (1939 – 1940), jeho nadprůměrnému výkonu je přičítána úspěšná evakuace jeho mužů, jakož i řady vojáků dalších od Dunkerque. V srpnu 1942 převzal velení britské 8. armády v severní Africe a porazil německé síly v bitvě u El Alamejnu. Vytlačil německé jednotky z Egypta a Libye až k Tunisu, kde spojil své úsilí s americkými jednotkami vyloděnými v Alžíru. V únoru přešly Montgomeryho síly pod velení amerického generála Eisenhowera a zúčastnily se dobytí Tunisu a invazí na Sicílii a do Itálie.

Hrdí a pyšní Američané zažili jednu z největších svých porážek v Kaserínském průsmyku. Proč vyhrál Afrikakorps?

V roce 1944 byl Montgomery povýšen do hodnosti polního maršála a velel spojeneckým silám během vylodění v Normandii v červnu 1944. Od srpna téhož roku vedl britské jednotky, které osvobodily Belgii. V září 1944 sice neuspěl s operací Market Garden, při níž se pokusil obsadit mosty v Arnhemu a Nijmegenu přes řeku Rýn. Jeho jednotky zakrátko vpadly do severního Německa a vstoupily do Dánska. Do února 1946 stál v čele britské okupační správy v Německu, poté se stal náčelníkem generálního štábu Britského impéria. Téhož roku mu byl udělen titul 1. vikomt Montgomery z Alamejnu.

Osvoboditel před nacisty, nebo masový vrah? Socha maršála Koněva vyvolala ostré spory

V dubnu 1951 se stal zástupcem nejvyššího velitele NATO. 18. září 1958 odešel do výslužby jako britský válečný hrdina. Zemřel 24. března 1976 v poklidu ve svém domově.

Kromě jiného se do dějin a srdcí svých současníků zapsal i takto:

  • Montgomery byl proslulý nedostatkem taktiky a diplomacie. Generál Alan Brooke musel jeho mnohé přešlapy „žehlit“. Jeden incident se stal během severoafrického tažení, když se Montgomery vsadil s Waltrem Smithem, náčelníkem štábu generála Eisenhowera, že by do poloviny dubna 1943 mohl dobýt Sfax, město v Tunisu. Smith žertem odpověděl, že kdyby to Montgomery dokázal, tak by mu dal „létající pevnost“ – letadlo B-17 s kompletní posádkou. Smith na to ihned zapomněl, ale Montgomery ne. Když byl Sfax 10. dubna dobyt, poslal Smithovi zprávu, že si nárokuje výhru. Smith si z toho pokoušel dělat legraci, ale Montgomery trval na svém letadle. Americký vrchní velitel Eisenhower, známý svou schopností diplomacie, Montgomerymu „létající pevnost“ obstaral, i když musel překonat velké obtíže.
  • V roce 1925 se Montgomery seznámil s Betty Andersonovou, které bylo 17 let, na schůzce s ní třeba ale také kreslil do písku bojové rozmístění tanků a pěchoty v budoucí válce. Betty respektovala jeho životní plány, ale nabídku k sňatku odmítla.
  • V roce 1927 se Montgomery setkal a oženil s Elizabeth (Betty) Carverovou, vdovou po olympijském vítězi ve veslování, který padl v první světové válce. Betty měla dva dospívající syny, Johna a Dicka, z prvního manželství. Jejich společné dítě, syn, David, se narodil v srpnu 1928. Na dovolené v roce 1937 Betty bodl nějaký hmyz, dostala otravu a zemřela v náručí svého manžela. Jejich manželství bylo šťastné. Oba Montgomeryho nevlastní synové se stali ve 30. letech důstojníky, v době smrti své matky sloužili v Indii. Oba také bojovali ve druhé světové válce a byli povýšeni do hodnosti plukovníka.
  • K bojovým liniím se Montgomery vydával v džípu v doprovodu svého osobního dudáka.
  • Montgomery se dvakrát setkal s izraelským generálem Moše Dajanem. Poprvé začátkem 50. let a pak v 60. letech diskutovali o vietnamské válce. Montgomery byl pronikavě kritický vůči americké strategii ve Vietnamu, která zahrnovala nasazení velkého počtu bojových jednotek, agresivní bombardování a přestěhování všech obyvatel vesnic do nově budovaných strategických vesnic. Montgomery řekl, že největším problémem Američanů je, že nemají jednoznačný cíl a dovolili místním velitelům vymýšlet a realizovat celoarmádní strategii, což jim nepřísluší. Ke konci setkání požádal Montgomery Dajana, aby jeho jménem Američanům vyřídil, že jsou šílení.
  • Když už byl v důchodu, navštívil v roce 1962 Jižní Afriku a po její návštěvě prohlásil, že podporuje apartheid.

FOTO: Montgomery

Montgomery - Polní maršál Montgomery, první vikomt z El Alameinu. – WIKIPEDIAMontgomery - B-17 – ´létající pevnost´- wikipediaMontgomery - Montgomeryho Grant velitelský tank, Imperial War Museum v Londýně wikipediaMontgomery - 5. červen 1945 – Montgomery vyznamenán řádem vítězství – vpravoDwight Eisenhower, Georgij Žukov a sir Arthur tedder – wikipediaMontgomery - 16. června 1944 – generálmajor Miles Dempsey, král, generál Montgomery – wikipedia
Další fotky
Montgomery - Britský premmiér s důstojníky běhme jeho návštěvy b Tripolisu – generál Montgomery – první zprava – wikipediaMontgomery - DSO – Řád za vynikající službu – wikipediaMontgomery - El Alamein na mapě severního pobřeží Egypta – WIKIPEDIAMontgomery - generál Montgomery s vojáky blízko Caen 11. července 1944 – wikipediaMontgomery - Generál Montgomery se svými domácími mazlíčky – štěňaty ´Hitler´(vlevo) a ˇRommel´ – v pozadí klec s kanáry – wikipediaMontgomery - Generál Montgomery u 5. praporu Gordon Highlanders z 51. divize Highland v Beaconsfieldu v únoru 1944 – wikipediaMontgomery - Generál Montgomery v džípu, krátce po příjezdu do Normandie 8.června, míjí německé válečné zajatce – wikipediaMontgomery - Generálové Patton, Bradley a Mongomery – wikipediaMontgomery - Montgomerák – ČD pro vásMontgomery - Montgomery (vpravo jako kapitán) – 1. světová válka – wikipediaMontgomery - Montgomery na Novém Zélandu v roce 1947 – wikipediaMontgomery - Montgomery navštívil Pattona v Palermu, Sicílie, červenec 1943.Montgomery - Montgomery s důstojníky první kanadské armády – wikipediaMontgomery - Montgomery v roce 1943 – wikipediaMontgomery - Montgomery v severní Africe – wikipediaMontgomery - Montgomery. letecký maršál sir Arthur Conigham a generál sir Miles Dempsey – wikipediaMontgomery - Nejvyšší velitelové 5. června 1945 v Berlíně – Bernard Montgomery, Dwight Eisenhower, Georgij Žukov a jean de Lattre de Tassigny – wikipediaMontgomery - Normandie červenec 1944 – premiér Churchil a generál Montgomery – wikipediaMontgomery - Normandie 20. června 1944 – wikipediaMontgomery - Socha Bernarda Montgomeryho na náměstí Montgomery v Bruselu – wikipediaMontgomery - Socha Montgomeryho ve Whitehall , Londýn, Oscar Nemon , odhalená v roce 1980 – wikipediaMontgomery - Spojenečtí vojáci v zákopu – bitva na sommě – wikipediaMontgomery - Válečná fotografie generála Sira Bernarda Montgomeryho s letadlem Miles Messenger (místo a datum neznámé) – wikipediaMontgomery - Válečný hřbitov Commonwealthu v El Alameinu – WIKIPEDIAMontgomery - Výsadek parašutistů v Nizozemsku během operace Market Garden – wikipediaMontgomery - Znak britské armády – wikipediaMontgomery - Hrob Motgomeryho – wikipedia
  • Zásadně byl proti legalizaci homosexuality a řekl, že tato věc může být tolerována Francouzi, ale „my jsme Britové – díky Bohu“.
  • Během návštěvy bojiště v Alemeinu v květnu 1967 řekl bez obalu důstojníkům generálního štábu egyptské armády jako varování, že jakoukoli válku s Izraelem prohrají, což se potvrdilo o několik týdnů později v šestidenní válce (5. až 10. června 1967).
  • A kdy se psal Montgomery s malým „m“? To když po válce přišly do módy„montgomeráky“, tužší pláště vojenského střihu, jaké nosil ve druhé světové válce právě Montgomery. Montgomeráky tehdy nosili všichni muži i chlapci, bez ohledu na věk.

 

Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Včera, 11:30
Pionýr a chození do pionýra. Kdo z dnešních řekněme čtyřicátníků a starších by si nato...
Včera, 10:33
Ve Středočeském kraji je na rizikových místech zakázáno rozdělávat oheň. Zákaz platí do odvolání, týká...
Včera, 10:00
Želvušky jsou jedny z nejfascinujících tvorů na planetě. Nejen díky své schopnosti přežít za všech...
Včera, 08:00
Různými alergiemi trpí u nás přes dva a půl miionu lidí. Například každé třetí české...
23.4.2019
Letecká společnost American Airlines přijala svou první letušku s Downovým syndromem. Shantell je sedmnáct let...
Reklama