• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Vinobraní na jihu Moravy o víkendu přilákalo více než 120.000 lidí

  10.9.2023
  Doris Drienová

  Více než 120.000 lidí navštívilo od pátku do neděle dvě největší vinařské akce na jihu Moravy, které se letos konaly ve stejném termínu, tedy Znojemské historické vinobraní a Pálavské vinobraní v Mikulově.

  Návštěvnost obou akcí byla o něco nižší než loni, kdy se také termíny obou festivalů setkaly, tehdy na ně celkem přijelo 132.000 lidí. Údaje o návštěvnosti poskytli zástupci pořadatelů obou akcí.

  Znojemské historické vinobraní letos od pátku navštívilo 76.081 lidí, před rokem to bylo 84.887 návštěvníků. Karel Semotam z pořádající Znojemské besedy uvedl, že důvodem by mohly být i dva vynechané roky během pandemie. „Měli jsme vlastně spuštěné dva předprodeje, protože vstupenky neustále platily. Ale faktem je, že v letošní turistické sezoně je v pohybu méně lidí. Na atmosféře festivalu se ale nižší počet návštěvníků nijak nepodepsal, naopak lidé měli větší komfort,“ podotkl Semotam.

  Znojemský festival letos vyměnil představitelku královny Elišky Přemyslovny v historickém průvodu. Dosavadní představitelka Šárka Charvátová průvod režírovala, po boku Jana Lucemburského ji vystřídala Marta Dancingerová. Letošní 39. ročník vinobraní nabídl program na 13 scénách, v neděli byl vstup už zdarma a lidé mohli navštívit historické tržiště a přihlížet vystoupení kejklířů a dobové hudební skupiny.

  Pálavské vinobraní v Mikulově letos navštívilo 44.000 lidí, tedy o 4000 méně než loni. „Obecně ale návštěvnost nijak nevybočuje z minulých let, je proměnlivá. Jeden rok přijde 43.000 lidí, další rok o 5000 víc. Z komunikace s dalšími pořadateli akcí v Mikulově navíc víme, že lidé poslední dobou na kultuře šetří kvůli ekonomické situaci, bohužel kultura je zbytný výdaj,“ podotkl za pořádající Mikulovskou rozvojovou Dominik Ryšánek.

  V Mikulově měl letos festival i charitativní stránku. Hledaní dárce kostní dřeně pro sedmiletého Matěje ze Zlína přineslo do registru dárců kostní dřeně 200 nových potenciálních dárců. Další novinkou byla doprava návštěvníků vinobraní osobními automobily licencované společnosti, kde deset procent vybrané částky bylo určeno pro Nemocnici Břeclav, přepravní služba k tomu přispěla dalšími třemi procenty. Celkem na porodní oddělení do Břeclavi půjde 18.000 korun.

  Zatímco letos a loni se termíny obou vinobraní sešly ve stejném datu, příští rok se zase rozejdou, Zatímco Pálavské vinobraní se uskuteční od 6. do 8. září, Znojemské historické vinobraní je naplánované na 13. až 15. září.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte