9℃
Dnes je 16. únor , svátek má Ljuba

Víte, kdo může porazit steinway? Jenom jiný steinway. Klavírní sága trvá již téměř 200 let

Další fotky

A proč tomu tak je? Nahlédněme pod pokličku výrobního tajemství nejuznávanějších klavírů na světě. Nejsou to žádné čáry, přesto je těžké takový úspěch zopakovat. Pokud to není vůbec nemožné.

Reklama

U jeho zrodu stál Heinrich Engelhard Steinweg (15. února 1797 – 7. února 1871) pocházel z městečka Seesen v Harzu ve středním Německu. Pravidla truhlářského cechu, kam chtěl vstoupit, určovala, že než se stane mistrem a bude si moci založit vlastní podnik, musí strávit nejprve 5 let jako učedník a 5 let jako tovaryš. To se mu zdálo příliš dlouho. Tolik času rozhodně ztratit nechtěl a začal vyrábět varhany, na které se žádný cechovní řád nevztahoval. Zanedlouho se pak začal věnovat i klavírům.

V roce 1835 vyrobil svůj první klavír, který měl premiéru na jeho svatbě s nevěstou Julianou. O rok později postavil v kuchyni svoje první piano – křídlo. Do Spojených států se rozhodl emigrovat z několika důvodů. V německých státech byla nestabilní situace po revolucích, které proběhly v roce 1848. Podařilo se mu sice uniknout diktátu cechu, ale probudil se v něm i prototyp kapitalistického podnikatele. V rodném městečku a v jeho okolí by neměl pro své klavíry dostatečný odbyt.

Jakub Zahradník je u klavírů jako doma. První skladbu složil jen v šesti letech

Po krátké úvaze poslal svého druhorozeného syna Charlese (1829 – 1865) do USA, aby tam prozkoumal možnosti výroby a prodeje klavírů. Charles sehnal vhodné zákazníky a v roce 1850 se celá rodina vystěhovala do New Yorku. Na radu přátel dospěl německý podnikatel k názoru, že jeho německé příjmení Steinweg není vhodné k podnikání v USA a „přeložil je“ do angličtiny na Steinway. Už za tři roky vznikla firma Steinway and Sons a za pouhých 16 let od založení patřil jejich podnik k největším a nejznámějším výrobcům klavírů.

A také velmi tradičním. Ne že by se u Steinwayů bránili pokroku. Pomocí strojů byla např. vyřešena těžká práce při manipulaci s kulatinou, anebo se používají některé nové materiály, které mají lepší vlastnosti než dosud používané. Dnes platí „u Steinwayů“ následující:

Nové svatohorské varhany dostaly požehnání

  1. Při výrobě klavírů není místo na žádné nové nápady. Mají plné ruce práce s tím, aby udrželi úroveň svých předků. Skutečnost, že u firmy Steinway vyrábí každý dělník stále jen jednu a tutéž součástku, má za následek, že se dopracuje takové virtuozity, jaká by nebyla myslitelná v podnicích, kde nepřichází v úvahu takové důsledné rozdělení práce.
  2. Nezáleží jenom na konstrukci klavíru, ale i na tom, jak se nástroj vyrábí. To, co bylo dříve považováno za brzdu – totiž rukodělná práce – se dnes stalo známkou vysoké kvality.
  3. Není to o tom, že by u Steinwayů milovali ruční práci. Dosud však nedokázali z automatizovaného procesu dostat tak kvalitní provedení, jaké dokáže vytvořit pár dovedných rukou. Žádné dva kusy dřeva nejsou stejné a zručný řemeslník si s nimi poradí lépe než kterýkoli stroj.
  4. Při výrobě kláves se už nepoužívá slonovina. Byl to hrozně mizerný materiál, pořád se kroutil a praskal. A kromě toho k získání slonoviny bylo nutné zabít slona. Plastické hmoty jsou mnohem tvrdší než slonovina a také se s nimi lépe pracuje.
  5. Na vypouzdření mechaniky se dříve používala látka, která absorbovala vlhkost, mechanika se zadrhávala a navíc to byla pochoutka pro moly. Pro toto použití je ideální teflon.
  6. Rovněž tak se už nepoužívá vařený klih. Když se slepily dva kusy dřeva, muselo se čekat celý den, než zaschly. A při vlhkém počasí dva dny. Nová lepidla se nanáší za tepla pod tlakem a za hodinu vznikne tak pevné spojení, které nepovolí ani pod kladivem a sekáčem.

FOTO: Steinway

Steinway - A to je Steinway – ricemusichouse.Steinway - Továrna v r. 1880 – ClioSteinway - Výstavní síň – Hamburg – Classic FMSteinway - ´Výrobní linkaˇ na klavíry – Boca Raton, FloridaSteinway - Co se jen potřebuje různých nástrojů – pianosbolduc.
Další fotky
Steinway - Steinway & Sons Piano Factory, Location: Astoria NYSteinway - Henry E. Steinway – wikipediaSteinway - Pečlivá ruční práce- The Photo BrigadeSteinway - Příprava mechaniky klavíru – DesignboomSteinway - Rámy klavírů Public Radio InternationalSteinway - Registrovaná značka – Besbrode PianosSteinway - Sklad rámů – Smithsonian MagazineSteinway - Steinway & Sons Piano FactorySteinway - Tovární značka – The Piano Shop Bath

 

Když se u Steinwayů ptají: „Kdo je vaším největším konkurentem?“, odpoví jim: „Budete se divit, jsou to dříve vyrobené steinwaye.“

Před 1 hodinou
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Před 3 hodinami
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Dnes, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Dnes, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Dnes, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Dnes, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Dnes, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
Včera, 17:30
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
Včera, 16:00
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Včera, 14:00
Má to vůbec smysl se podobným problémem zabývat? Můžeme se o to pokusit. Mnohým vytanou...
Reklama