6℃
Dnes je 20. březen , svátek má Světlana

Říkalo se mu „poslední Polák“. Zajímal se o kabalu a nakonec se zastřelil. Stříbrnou kulkou

Další fotky

Jmenoval se celým jménem hrabě Jan Nepomucen Potocki a byl to polský prozaik, historik, archeolog, lingvista, cestovatel a dobrodruh. Celým svým životem jako „poslední Polák“ jakoby ztělesňoval zánik mohutného polského státu. Ale hlavně napsal knihu „Rukopis nalezený v Zaragoze“.

Reklama

Narodil se na Ukrajině 8. března 1761 v bohaté aristokratické rodině. Studoval ve Švýcarsku, bojoval jako důstojník v rakouské armádě proti Bavorům, plavil se na lodích maltézského řádu a na nich se zúčastnil pronásledování korzárů ve Středozemním moři. Velmi rád cestoval, projezdil takřka celou Evropu a mimo ni Turecko, Egypt, Maroko a Tunis.

Překonal skoro všechno. Co zničilo největšího dobrodruha Jacka Londona?

Jako vědec získal podporu cara Alexandra a byl jmenován vedoucím badatelské skupiny, která provázela carské „poselstvo“ do Číny. Poznal tak celou Sibiř a Mongolsko. Během cesty sbíral vědecký materiál. Provázel ho jeho chráněnec, vynikající orientalista Heinrich Klaproch, který po jeho smrti pojmenoval Potockiho jménem jedno souostroví u Koreje. Poselstvo dorazilo až na hranice s Čínou, kde však došlo ke střetu názorů. Ruští vyslanci se odmítli podrobit ponižujícímu oficiálnímu čínskému ceremoniálu, a proto je Číňané odmítli vpustit do země.

Dobrodruh a cestovatel nejistého původu miloval Čechy a sklidil hořký nevděk

Potocki napsal kolem třiceti vědeckých prací, vesměs francouzsky. Psal také cestopisy, ve kterých popisuje způsob života, náboženství, materiální a životní úroveň v daných zemích tak, jak je sám poznal na svých cestách.

Někdy kolem roku 1803 začal Potocki předčítat své nemocné manželce „Příběhy tisíce a jedné noci“. Když přečetl poslední, začal psát v tomto duchu pokračování. Tak vznikla kniha „Rukopis nalezený v Zaragoze“. V předmluvě románu psaného v ich formě uvádí, že jako důstojník francouzské armády se zúčastnil obléhání Zaragozy. Po dobytí města se dostal na vzdálené předměstí města a jeho pozornost upoutal menší domek, jak se zdálo, dosud nevyrabovaný Francouzi. Uvnitř nikdo nebyl a nejcennější věci zmizely. V koutě jedné místnosti našel několik popsaných sešitů. Byl to španělsky psaný rukopis o kabalistech, loupežnících a strašidlech. Protože žádného majitele domku nenašel, vzal si rukopis bez váhání s sebou.

Na básně recept měl, na život už ne. Narodil se před 210 lety a miloval alkohol a básnířky

Za nějakou dobu museli Francouzi opustit město. Potocki zůstal daleko za hlavním proudem armády a upadl do zajetí. V ležení, kde byli shromážděni všichni zajatci, je Španělé začali obírat o jejich věci. Požádal je, zda by si mohl ponechat jen ten rukopis, který pro ně neměl žádnou cenu. Vojáci se zprvu zdráhali, ale pak se šli zeptat svého velitele, kapitána. Ten si rukopis zběžně prohlédl a Potockimu poděkoval za to, že ho zachránil. Popisoval totiž osudy jednoho z kapitánových předků. Kapitán pak Potockiho ubytoval u sebe a na jeho naléhavé prosby překládal rukopis do francouzštiny. Potocki jeho slova věrně zapisoval a nyní je proto může tlumočit dále.

Smrt nešťastné Virginie. Slavná spisovatelka milovala ženy, ale nikam to nevedlo

Košaté, romantické i dramatické dílo neuniklo pozornosti filmařů. Zfilmoval je polský režisér Wojciech Has roku 1964 a obsadil do něj plejádu nejlepších polských herců té doby.

Potocki se dvakrát oženil a měl pět dětí. První manželství skončilo rozvodem a oba sňatky byly předmětem skandálních pověstí. V roce 1812, zklamaný a nemocný, se uchýlil na své statky a trpěl „melancholií“, což by asi podle dnešních měřítek bylo diagnostikováno jako deprese. Během posledních několika let svého života svůj román o tajemném rukopise dokončil.

FOTO: Jan Potocki

Jan Potocki - Obraz Jana Potockiho od Antona Graffa (1785) – wikipediaJan Potocki - Jan Potocki – erb rodu – wikipediaJan Potocki - MCDREZN EC002Jan Potocki - Rukopis nalezený v Zaragoze – film – 19 -fdbJan Potocki - Rukopis nalezený v Zaragoze – film – 19 -fdbBrno
Další fotky
Jan Potocki - Rukopis nalezený v Zaragoze – film – 19 -TIC BrnoJan Potocki - Rukopis nalezený v Zaragoze – film – 20 -ČsfdJan Potocki - Rukopis nalezený v Zaragoze – film – 20 -Kino ArtJan Potocki - Rukopis nalezený v zaragoze – film – 21 – TIC BrnoJan Potocki - Rukopis nalezený v Zaragoze – film -fdb

Vídeňský kongres roku 1815 pohřbil poslední naděje Poláků na samostatný stát, neboť zřídil autonomní „Království polské“, podléhající ruskému carovi) a na Potockiho dolehla beznaděj nad nedoceněním jeho rozsáhlého a významného vědeckého díla.

FOTO: Film,„Rukopis nalezený v Zaragoze“ (1964)

Film,„Rukopis nalezený v Zaragoze“ (1964) - Rukopis nalezený v Zaragoze – 1 – youtubeFilm,„Rukopis nalezený v Zaragoze“ (1964) - Rukopis nalezený v Zaragoze – 2 – youtubeFilm,„Rukopis nalezený v Zaragoze“ (1964) - Rukopis nalezený v Zaragoze – 3 – youtubeFilm,„Rukopis nalezený v Zaragoze“ (1964) - Rukopis nalezený v Zaragoze – 4 – youtubeFilm,„Rukopis nalezený v Zaragoze“ (1964) - Rukopis nalezený v Zaragoze – 5 – youtube
Další fotky
Film,„Rukopis nalezený v Zaragoze“ (1964) - Rukopis nalezený v Zaragoze – 6 – youtubeFilm,„Rukopis nalezený v Zaragoze“ (1964) - Rukopis nalezený v Zaragoze – 7 – youtubeFilm,„Rukopis nalezený v Zaragoze“ (1964) - Rukopis nalezený v Zaragoze – 8 – youtubeFilm,„Rukopis nalezený v Zaragoze“ (1964) - Rukopis nalezený v Zaragoze – 9 – youtubeFilm,„Rukopis nalezený v Zaragoze“ (1964) - Rukopis nalezený v Zaragoze – 10 – youtubeFilm,„Rukopis nalezený v Zaragoze“ (1964) - Rukopis nalezený v Zaragoze – 11 – youtubeFilm,„Rukopis nalezený v Zaragoze“ (1964) - Rukopis nalezený v Zaragoze – 12 – youtubeFilm,„Rukopis nalezený v Zaragoze“ (1964) - Rukopis nalezený v Zaragoze – 13 – youtubeFilm,„Rukopis nalezený v Zaragoze“ (1964) - Rukopis nalezený v Zaragoze – 14 – youtubeFilm,„Rukopis nalezený v Zaragoze“ (1964) - Rukopis nalezený v Zaragoze – 15 – youtubeFilm,„Rukopis nalezený v Zaragoze“ (1964) - Rukopis nalezený v Zaragoze – 16 – youtubeFilm,„Rukopis nalezený v Zaragoze“ (1964) - Rukopis nalezený v Zaragoze – 17 – youtubeFilm,„Rukopis nalezený v Zaragoze“ (1964) - Rukopis nalezený v Zaragoze – 19 – youtubeFilm,„Rukopis nalezený v Zaragoze“ (1964) - Rukopis nalezený v Zaragoze – 20 – youtubeFilm,„Rukopis nalezený v Zaragoze“ (1964) - Rukopis nalezený v Zaragoze – 21 – youtubeFilm,„Rukopis nalezený v Zaragoze“ (1964) - Rukopis nalezený v Zaragoze – 22 – youtubeFilm,„Rukopis nalezený v Zaragoze“ (1964) - Rukopis nalezený v Zaragoze – 23 – youtubeFilm,„Rukopis nalezený v Zaragoze“ (1964) - Rukopis nalezený v Zaragoze – 24 – youtubeFilm,„Rukopis nalezený v Zaragoze“ (1964) - Rukopis nalezený v Zaragoze – 25 – youtube

Věřil, že se stal vlkodlakem. Podle legendy si proto ze stříbrného víka samovaru vlastnoručně ulil stříbrnou kouli, kterou mu posvětil jeho dvorní kaplan. Údajně řekl: „Bože, jsi-li, slituj se nad mou duší, jestli nějakou mám.“ Pak si 23. prosince 1815 prostřelil hlavu.

 

 

Před 55 minutami
Většina žen ještě stále nenosí tu podprsenku, která odpovídá jejich velikosti. Navíc většina žen nemá...
Před 2 hodinami
Před 121 lety (20. března 1898) zemřel ruský grafik a malíř Ivan Ivanovič Šiškin. Svému...
Dnes, 14:00
Chcete si dát jarní detox a hledáte i ty méně známé rady? Určitě nezkoušejte trik...
Dnes, 12:55
Jozef Kroner natočil 57 filmů, přes stovku televizních filmů a inscenací, 14 seriálů. Jeho celoživotní...
Dnes, 11:30
K útoku touto bojovou chemickou látkou na cestující tokijského metra došlo 20. března 1995. I...
Hana Benešová v Olomouci
Dnes, 10:00
První dáma, kterou lidi zbožňovali. I když odmítala novináře a lidé o jejím soukromí příliš...
Dnes, 09:35
Bydlení v hlavním městě je stále oblíbenější, o čemž svědčí nejenom budování mnohých nových projektů....
Dnes, 08:00
Kdo by jako dítě nechtěl mít doma koně, lva, tygra, slona nebo žirafu? Nebo rovnou...
Včera, 17:30
Nestává se často, aby letadlovou loď málem potopilo jediné nepřátelské letadlo. USS Franklin měla mimořádnou...
Včera, 16:00
Podle průzkumu více než dvě třetiny řidičů zažily v posledních pěti letech technický problém, kvůli...
Reklama