Víte, že vynálezcem padáku byl Leonardo da Vinci?

Padák nám v dnešní době připadá jako naprostá samozřejmost, pokud se věnujeme létání nebo cestujeme například na dovolenou. Člověk by řekl, že byl vymyšlen teprve nedávno, a to v souvislosti s rozvojem létání, ale původ tohoto vynálezu sahá do poměrně vzdálené minulosti…

Prvním, kdo sestrojil padák, byl geniální Leonardo da Vinci, který svými vynálezy předběhl svoji dobu o stovky let. Psal se rok 1485, když ke svému padáku ve tvaru pyramidy napsal:

Když se genialita snoubí s elegancí. 5 zajímavostí o Leonardu Da Vinci

,,Jestliže si člověk zhotoví stan z naškrobeného plátna, jehož každá strana má dvanáct loktů šířky a stejnou výšku, může s ním seskočit odkudkoli, aniž by podstupoval nebezpečí“. Kolují však i historky, že geniální Leonardo se inspiroval od portugalských námořníků, když v hostinci slyšel jejich vyprávění. Ti údajně při návštěvě Číny viděli, jak lidé skáčou z věží s pomocí jakýchsi deštníků…

V moderní době je však první úspěšný seskok doložen až z Francie. 26. prosince 1783 tam z pařížské observatoře seskočil první odvážlivec. Jmenoval se Louis-Sebastien Lenormand a byl to fyzik.

Pokud však budeme hledat první datum, kdy tento vynález zachránil člověku život, bude jím rok 1797. Tehdy Francouz André Jacques Garnerin cestoval horkovzdušným balonem, který začal ve výšce 700 metrů hořet. Tehdy mu jeho padák, který měl sice ještě nedokonalý deštníkovitý tvar, zachránil život a odvážný cestovatel dopadl na pevnou zem bez sebemenšího zranění.

O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Kdo měl v pohádce původně hrát a co s ní má společného Leonardo da Vinci?

K masivnímu využívání a také ke zdokonalení padáku došlo až za první světové války. Zachraňoval tehdy život zejména pozorovatelům, kteří z horkovzdušných balonů sledovali vývoj bitev. Na konci první světové války už padák patřil k řádné výbavě pilotů.

Mezi světovými válkami došlo k jeho rychlému zdokonalování souběžně s rozvojem letectví. Nejvíce však přispěla americká NASA, která stále vyvíjela návratová zařízení pro své kosmické lodě. Tam se sice neujaly, ale veřejnost si získala rogala a zejména řiditelné padáky. Ty nápor vzduchu formoval do tvaru křídla.

Kotě na palubě a kapitán na padáku. Tak se před 100 lety létalo vzducholodí

Velký převrat pak nastal v roce 1985, kdy Švýcar Laurent de Kalbermatten zkonstruoval první skutečný padákový kluzák.

FOTO: Historie padáku

Historie padáku - PadákHistorie padáku - Leonardo da VinciHistorie padáku - PadákHistorie padáku - PadákHistorie padáku - Padák
Další fotky
Historie padáku - Leonardo

V roce 2008 se konečně dočkalo praktického vyzkoušení i dílo Leonarda da Vinciho. Olivier Vietti Teppa nechal podle jeho plánů zhotovit padák. Poté vystoupal vrtulníkem do výšky 650 metrů a odvážně seskočil. Leonardův vynález z roku 1485 fungoval naprosto bezchybně a Švýcar se bez nejmenší nehody dostal na zem. Nelze tedy než tohoto geniálního vynálezce a umělce obdivovat.

Dnes, 14:00
Jim Corbett se narodil 25. července 1875 v Nainitalu v Indii v irské rodině. Kromě...
Dnes, 12:35
Treacher Collinsův syndrom postihuje nejvíce obličej. Lícní kosti se nevyvinou, oči jsou zešikmené, brada je...
Dnes, 11:30
Jmenovala se MASH a nejdřív o ní byl natočen film a potom seriál. Filmování trvalo...
Dnes, 10:00
Alchymie je pro nás neodmyslitelně spjata s Prahou a dobou Rudolfa druhého. Úzké uličky, kamenitá...
Dnes, 08:00
Díky neobvyklému zbarvení byli žluťáci, plaváci, izabely i palominové vždycky nápadní. Na žlutém koni vyjel...
Včera, 17:30
Současný příklon obliby veřejnosti k dílům Jakuba Schikanedera (27. 2. 1855 - 15. 11. 1924) je...
Včera, 16:00
Už v dětství bylo patrné, že trpí poruchou osobnosti. Nejprve to začalo sebepoškozováním, když se...
Včera, 14:00
V současné době bohužel přibývá stále více případů týrání zvířat a rozproudila se proto debata...
Včera, 12:45
Druhý ročník expedice do rovníkového deštného pralesa východoafrické Ugandy za ohroženými horskými gorilami nazvané Go...
Včera, 11:30
Výtečný muzikant a hráč na dechové nástroje, skladatel, významný hudební teoretik a pedagog, který se...
Reklama