Vlasta Burian a Oldřich Nový, dvě hvězdy stříbrného plátna se na place setkali pouze jednou

19.4.2021
Jaroslav Svoboda

Když Burian prášil, nebo také Baron Prášil, jak byl film uváděn až do 60. let. V roce 1961 totiž natočil Karel Zeman film Baron Prášil a bylo potřeba oba filmy od sebe odlišit. A tak se prvně jmenovaný začal uvádět pod názvem Když Burian prášil.

Film režiséra Martina Friče z roku 1940 dal příležitost vyniknout jak Vlastovi Burianovi, tak Oldřichu Novému, a přestože každý z nich oplýval jiným druhem humoru, dohromady přineslo toto spojení nebývalý úspěch. Premiéru měl film 13. září 1940 v kinech Na Příkopě a Světozor.

Před 80 lety měl premiéru Přednosta stanice, jeden z nejlepších filmů Vlasty Buriana

Předlohou filmu byla divadelní hra Rudolfa Kautského Děti v notesu. Původní filmový scénář napsal Vladislav Vančura, který jej chtěl i režírovat, což se mu ale nepodařilo. Scénář tak později přepracoval do literární podoby jako román s názvem Konec starých časů.

Film se natáčel na zámku v Průhonicích a okolí, kde se točily i další exteriéry. Kromě jmenovaných herců Nového s Burianem se ve filmu představil například Čeněk Šlégl, Jaroslav Marvan nebo také Meda Valentová se Zorkou Janů. Pikantní na hereckém obsazení je, že Oldřich Nový byl ve skutečnosti o dva roky starší než Jaroslav Marvan, který hraje jeho otce a o několik týdnů starší než Čeněk Šlégl, který zase hraje jeho domnělého otce.

Už ne tak úsměvným faktem je, že se film stal prakticky posledním, ve kterém spolu spolupracovala osvědčená dvojice režisér – herec v podání Martina Friče a Vlasty Buriana. Po válce spolu ještě sice natočili film Zaostřit, prosím, ale v něm si už Burian zahrál jen spíše epizodní roli.Nepřehlédněte