29℃
Dnes je 19. červen , svátek má Leoš

Volby do Evropského parlamentu ve Středočeském kraji vyhrálo ANO

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo ve Středočeském kraji hnutí ANO se ziskem 19,54 procenta hlasů. Na druhém místě se umístila ODS s podporou 17,28 procenta voličů. Více než deset procent získala Česká pirátská strana a koalice STAN+TOP 09, přes pět procent se dostala také SPD a KSČM. Volební účast v kraji dosáhla 30,25 procenta, vyplývá z údajů zveřejněných na webu volby.cz.

Reklama

Hnutí ANO si oproti volbám před pěti lety o více než jedno procento polepšilo, v roce 2014 získalo od voličů 18,41 procenta hlasů. Výrazně si ve srovnání s rokem 2014 polepšila druhá ODS, získala více než dvojnásobek hlasů, v roce 2014 stranu volilo 8,34 procenta Středočechů.

Trojnásobný počet hlasů ve srovnání s předchozími volbami získali Piráti, v letošních volbách je podpořilo 15,25 procenta lidí. SPD Tomia Okamury dostalo 8,01 procenta hlasů, poslední KSČM si oproti volbám v roce 2014 pohoršila, získala 6,39 procenta hlasů, o více než čtyři procenta méně než před pěti lety.

Výrazně si v kraji pohoršila ČSSD, což odpovídá také jejímu celorepublikovému výsledku. Zatímco ve volbách v roce 2014 získala sociální demokracie 12,32 procenta hlasů a skončila v pořadí třetí, letos dostala od voličů pouze 3,58 procenta hlasů, a tak ani nepřesáhla potřebnou pětiprocentní hranici.

Přes pět procent se v minulých volbách dostala v kraji také KDU-ČSL, letos ji Středočeši podpořili pouze 3,74 procenty hlasů. Byla ale ve středních Čechách nejúspěšnější stranou pod pěti procenty.

Volební účast byla oproti minulým volbám značně vyšší, k urnám v roce 2014 přišlo 19,2 procenta Středočechů, letos se o volby zajímalo o více než deset procentních bodů více.

Volby do Evropského parlamentu v celé České republice vyhrálo ANO před ODS, Piráty a STAN s TOP 09. Europoslance budou mít také Okamurova SPD, KDU-ČSL a KSČM. ČSSD zastoupení v europarlamentu ztratila, stejně jako Svobodní.

Volby ve Středočeském kraji se uskutečnily v poklidu, rozruch způsobila pouze sobotní chyba volební komise v Mirošovicích u Prahy. Obec na svém webu odpoledne zveřejnila tamní výsledky voleb, po upozornění ze Středočeského kraje byly následně výsledky z webových stránek staženy.

Předčasné zveřejnění výsledků voleb může znamenat problém. „Pokud by někdo podal oznámení, může to být trestný čin maření voleb,“ řekla ČTK vedoucí oddělení správních agend Středočeského kraje Eva Jůzová.

Letošní volby do Evropského parlamentu byly v České republice čtvrté. Lidé si mohli vybrat budoucí europoslance z nabídky 39 stran, hnutí nebo jejich koalic, které nominovaly přes 840 kandidátů. Na jedno z 21 českých křesel v Evropském parlamentu o 751 členech tak připadá v průměru 40 adeptů.

Tři postavy s roztaženými pažemi stojí na vrcholu sloupu už deset let

 

Před 1 hodinou
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
Včera, 17:30
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Psal se první březen roku 1815, když v zátoce Juan, nedaleko Antibes, francouzského města na...
Včera, 16:00
Dodnes totiž není objasněna příčina jeho úmrtí. Jistě, otravu nikdo neprokázal, ale vládní agenti nemají...
Včera, 11:30
Necelé tři kilometry od městečka Neratovice se nachází klidná a nenápadná obec Lobkovice a určitě...
Včera, 10:00
Nástup Marie Terezie na rakouský trůn v říjnu 1740 znamenalo faktické oslabení rakouské monarchie. Okolní...
Včera, 08:00
Sny jsou pro mnohé z nás jedním z nejzáhadnějších a nejzajímavějších zážitků v našem životě....
17.6.2019
Možná se někdy sami sebe ptáte, jestli patříte mezi ty inteligentnější. Nějaký obecný test na...
17.6.2019
Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí...
17.6.2019
Potopa světa je mýtická událost, která se vyskytuje téměř u všech kultur světa, které mohla...
Reklama