16℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

Voňavá a hlavně přírodní lékárna na vaší zahrádce. 5 základních bylinek našich babiček

O určitých bylinkách a jejich blahodárných účincích věděli už naši předkové. Určitě jste slyšeli o „babských radách“. Něco na tomhle spojení skutečně je. Naše babičky a prababičky znaly spousty bylinek, kterými si můžete pomoct při léčení různých nemocí. A my se zaměříme na pět základních. A to je mateřídouška, heřmánek, meduňka, máta a levandule.

Reklama

Mateřídouška

Mateřídouška je skvělá pro navození duševního klidu, pohody a vyrovnanosti. Proto kromě čaje, pokud cítíte psychické napětí, zkuste koupel s vyluhovanou mateřídouškou. Kromě duševního zdraví se mateřídouška používá k rozpuštění hlenu a také podporuje vykašlávání. Proto společně s jitrocelem a citrónem se využívá při nachlazení a celkově při onemocněních spojených s dýchací soustavou. V dávných dobách se čaj z mateřídoušky a jitrocele doporučoval proti černému kašli.

Znáte aromatickou rostlinu, která má prokazatelné magické účinky?

Heřmánek

Heřmánek je rostlina, používající se při problémech se střevy a žaludkem. Ulevuje od bolesti, uvolňuje křeče vytvořené plyny, podporuje trávení a zklidňuje nejen žaludek, ale i organismus, protože působí proti stavům úzkosti, nervozity a napětí, ze kterých občas můžeme mít „žaludek na vodě“. Kvůli stresu se mohou vytvořit i žaludeční vředy, takže i tady funguje odvar z heřmánku. V neposlední řadě napomáhá při hojení, takže pokud se například spálíte, heřmánek je jistá volba.

Meduňka

A u uklidnění organismu ještě zůstaneme právě s meduňkou. Uvolňuje křečovité stažení, které je způsobeno nervovým vypětím a celkově navozuje klid. Což znamená, že po vypití šálku čaje si můžeme povšimnout, že už nám tolik nebuší srdce, dýcháme volněji a pomaleji. Proto se i meduňka doporučuje vypít před spaním, aby se organismus naladil do klidového režimu. Většina z nás ani netuší, že migréna může být způsobena stresem, proto se meduňka při bolestech hlavy doporučuje jak k vnitřnímu, tak k zevnímu použití, jako mast, kterou lze snadno vyrobit doma.

Přivítejte slunné dny plni energie a dobré nálady. Pomůže očista jater

Máta

Máta se opět jako i heřmánek uplatňuje při léčení střev. Zastavuje zvracení, uvolňuje plynatost a křeče v žaludku. Pokud máte tzv. těžký žaludek, může to mít co do činění se špatným trávením a nebo se žlučovými kameny. Máta zlepšuje vylučování žluči, proto pokud váš občas potrápí žlučník, uvařte si mátový čaj s medem. Máta obsahuje mentol, proto je i vhodná k inhalaci pro astmatiky a mimo jiné, slouží k výplachům ústní dutiny při problémech s dásněmi.

Levandule

Poslední zklidňující bylinka je levandule. Ačkoliv si málokdo dokáže představit levandulový čaj, je opravdu lahodný. Mezi přednosti této voňavé rostliny patří opět zklidnění a navození duševní rovnováhy, působí  proti depresím. Jestliže trpíte na vysoký tlak, přírodní metodou jak ho snížit je právě levandule.

 

Před 3 hodinami
Třicetileté panování na trůně madagaskarského království jí vyneslo spoustu nelichotivých přezdívek, jako například Krvavá Mary....
Dnes, 16:00
Praha je plná tajemství. Každý si zde může najít to svoje a pátrat, hledat, objevovat....
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Jmenoval se Hans Axel von Fersen a patřil ve své době mezi přední švédské šlechtice....
Dnes, 11:30
Pokud už jste někdy přemítali nad tím, jak je možné, že ostatní dosahují svých cílů,...
Dnes, 10:00
Jmenoval se Siegfried Günter a spolu se svým dvojčetem Walterem se narodil 8. prosince 1899....
Dnes, 08:00
Z věštkyně se stala bojovnící za práva žen a první kandidátkou na prezidenta Spojených států....
Včera, 17:30
Možná už máte delší dobu nějakého svého partnera, či partnerku. Jak si ale můžete být...
Včera, 16:00
Znáte příběh Hitlerova osobního pilota, excelentního Hanse Baura? Létal už za 1. světové války, stal...
Včera, 14:00
Místo nadité peněženky eury jen malá plastová kartička. Jet k moři jen s platební kartou a výběr...
Včera, 13:34
Zima se blíží. Kampaň s takovým podtitulem odstartovala před Úřadem vlády ČR v noci z...
Reklama