Voňavá bylina ze Středozemí. Rozmarýn není rozmarný

Další fotky

Ač název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou je obtížné vyjít, opak je pravdou. Za časů našich babiček nechyběla snad v žádné domácnosti. Symbolizovala štěstí a lásku, ve Středomoří je dodnes svatební květinou.

Pravlastí rozmarýnu jsou právě hornaté oblasti Středozemního moře, kde roste planě dodnes. Od starověku je používán jako aromatické koření i léčivá bylina. Staří Římané ho nazývali mořskou rosou a přisuzovali mu čarovnou moc.

Rozmarýn je vytrvalý, stále zelený keř, s čárkovitými tmavozelenými, na rubu šedoplstnatými listy. Z jejich úžlabí vyrůstají drobné modré či fialové květy, u šlechtěných druhů mohou být i bílé nebo růžové. Rozmarýn je hrnkovou rostlinou a pěstuje se běžně v květináčích. V příznivých podmínkách může dorůst až do výšky 1,5 metru.

zelenina bylinky nať

Máte rádi čerstvé bylinky a zeleninu? Pěstujte si je doma za okny

Vzhledem k tomu, že pochází ze Středomoří, má rozmarýn rád slunce a světlo. Sluneční paprsky napomáhají k jeho větší aromatičnosti a vůni. Přemíra vlhkosti pro něj může být osudná. Nejčastěji lidé rostlinu zahubí zálivkou, jakmile ji jednou přemokříte, už ji nezachráníte. Při zalévání se držte pravidlem, že zálivku rozmarýn potřebuje až tehdy, když zemina v květináči téměř vyschne.

Přihnojování je dostačující jednou za tři týdny roztokem tekutého hnojiva.

Přes léto bude rozmarýnu nejlépe venku, na balkoně nebo na terase. Jakmile hrozí deštivé počasí, přestěhuje jej pod střechu terasy. Nikdy ho však nepřesazujte do volné půdy. Tam by mu mohly tak narůst kořeny, že by pak nezvládl přesazení zpět do nádoby a mohl by dokonce uhynout. Chcete-li rozmarýn vysadit v létě do zahrady, umístěte ho do záhonu i s květináčem, snadněji pak půjde vyndávat z půdy.

Na bolestivou menstruaci vyzrajme přírodní cestou

V našem zeměpisném pásmu není rozmarýn schopný přezimovat v zimním období venku. Před příchodem prvních mrazíků proto rostlinku přemístěte na bezmrazé místo. Může to být skleník nebo zimní zahrada, můžete ji klidně ponechat třeba i na okenním parapetu.

Rostlinka se dá též velmi dobře tvarovat. Zaštipováním a stříháním větviček z ní můžete vytvořit krásnou bonsaj. Není náročná ani na množení. Semínka zapíchejte do substrátu nebo dobré zahradní zeminy a udržujte je na teplém a suchém místě.

Medvědí česnek, léčivka plná vitamínů. Můžete ho vypěstovat i doma

Jako koření se nejvýrazněji uplatňuje ve středozemní kuchyni, koření s ním i Angličané, Američané a Mexičané. Ke kořenění se hodí čerstvé nebo usušené lístky. Platí zde pravidlo všeho s mírou, pokrm pro čtyři osoby okořeňte maximálně jednou kávovou lžičkou sušených lístků. Ve větším množství působí opojně. Koření z rozmarýnu není vhodné pro těhotné a kojící ženy.

Ochutí marinády a grilovací směsi, můžete jím okořenit pečené ryby a vepřové či mleté maso. Chutná v jídlech z rajčat a lilku. Řekové z něj již od starověku vyrábějí víno proti srdeční slabosti.

FOTO: Rozmarýn není rozmarný

Rozmarýn není rozmarný - rozmarynRozmarýn není rozmarný - rozmarynRozmarýn není rozmarný - rozmarynRozmarýn není rozmarný - steak rozmarynRozmarýn není rozmarný - steak rozmaryn
Další fotky
Rozmarýn není rozmarný - bramboryRozmarýn není rozmarný - rozmarynRozmarýn není rozmarný - kytky louka
Dnes, 08:21
Pokud se Elišky někdo zeptal na její věk, odpovídala: "Začínám století." Zároveň také ráda dodávala,...
Včera, 16:38
Zbyly nám oči pro pláč a smysl pro humor. Vybrali jsme pro vás ukázku z...
Včera, 16:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 16:00
Dovolená v zahraničí letos zřejmě vyjde málokomu. To není škodolibost, nýbrž konstatování holého faktu. Netřeba...
Včera, 14:00
Aby příloha k řízku či sekané nechyběla, oloupeme a uvaříme brambor více. Zbudou a je...
Včera, 13:11
Krásný, zdravý a zářivý úsměv je zřejmě snem nejednoho z nás. Prvním krokem k jeho...
Včera, 10:00
Otázka pogromů a honů na Židy se proplétá historií jako červená nit. Největší zásah do...
Včera, 09:03
Od pondělí 25. května se uvolnila další z řady protikoronavirových opatření. Mezi to patří také...
bezinky
25.5.2020
Před lípou smekni, před bezem klekni, říká stará pověra. Bezinky nám teď pokvetou, zpracovávat se...
25.5.2020
Hrady a zámky otevřely své brány návštěvníkům. Landštejn v srdci České Kanady si pospíšil, návštěvníkům...
25.5.2020
Na začátku pandemie řediteli finančáku pro Prahu 10 J. M. zakázali nadřízení zavřít úřad kvůli...
Reklama